Darülfünun hayalini 70’inden sonra gerçekleştirdi

Bayburt’ta ruhlu Veysel Gider, süresince düğüm küsurat darülfünun hayalini 70’inden sonra gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin arkası sıra hisse senedi hayatına atılan ve darülfünun öğrenimi alamayan Gider, 1989 yılında zor olduktan bilahare kentte domestik nişane fail bire bir gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar süresince birçok gazete ve dergide muhabirlik ve köşe yazarlığı özne Harcama, bu yıl darülfünun sınavına girdi. Masraf, tam puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Zaman Bölümüne kayıt yaptırdı.

Oğlu Yusuf Gider (22) ile bire bir sınıfı paylaşan Veysel Gider, ilerleyici yaşına karşın azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine kat sayı oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘çağ dede’ diye niteleyerek seslenme eden arkadaşlarım vardı”

Veysel Harcama, AA muhabirine, 33 sene ilk zahmetli olduktan sonraları, çocukken zül saldığı gazetecilik mesleğini faal adına yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’da sarıklı okulunda okuduktan sonraları arz nazik hayalinin darülfünun olduğunu belirten Masraf, “Sarıklı kalkışmak arzumdu. Çok istedim amma baht olmadı. Sonra Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim sene Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Bilimi Enstitüsünü kazandım. Orada pusat yaptırdıktan sonra işim nedeniyle okuyamadım. O içimde bire bir ukde kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu nedeniyle yavru yaşlardan itibaren hem çalışıp hem dahi kentteki yerli gazetelere yazılar gönderdiğini aktaran 4 çocuk babası Masraf, 1960’lı yıllarda kentte eser hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyici yıllarda ise arkadaşlarıyla bu arada kullanılmamış ceride ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu sene sınava girdiğini ve ehliyetli puanı alarak devir bölümünü tercih ettiğini dile getiren Gider, şunları kaydetti:

“Güneş bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle bile memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırı sevgisiyle başladı. Tabi memleketini seven, memleketinin geçmişini bile seviyor. Öğrenmeyi istek ediyor ne oldu, hangi olmadı diye? Hakeza olunca az buçuk da bizde zaman sevdası pahal bastı. Hatta yaşlanınca bana ‘sıra dede’ diye seslenme fail arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize bereketli bakmamız üzere geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye niteleyerek düşünüyorum. Nedeniyle 6 yer yeğleme ettim. Bayburt Üniversitesi Zaman Bölümünü yazdım. Allah nasip etti nail olduk. Yani içimdeki aynı tabiiyet diyelim buna.”

Oğluyla aynı sırayı paylaşıyor

Masraf, oğluyla bire bir sıraları paylaşmanın birlikte kendisini ayrıca duygulandırdığını rapor ederek, şunları söyledi:

“Gerçekte oğlum, kızım, ego bire bir anda kazandık. Kızım işi zımnında elan başlamadı. Oğlumla tıpkısı sınıfı paylaşıyoruz. Bu güzelce bir kalp. Buradaki arkadaşları de oğlum, kızım kabil görüyorum. Onlar üzere dahi şayet 71 yaşındaki birinin, akademik veri elde ika düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada aynı şehadetname alıp rastgele şekilde ondan yararlanmamın bahis konusu olacağı namevcut.”

Üniversite eğitiminin henüz başında olmasına rağmen çok fena hâlde hatırat biriktirmeye başladığını belirten Gider, “Benim iki düşüncem var. Birincisi fen, incelik sevdası. İkincisi üstelik bilgilerimi akademik terbiyeyle girmek ve var olanları ona bakarak tahsis etmek. Eğitim öğretim yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 kadar arkadaşla haddinden fazla şekerli anılarımız olmaya başladı. Birbirimize şişman, siktirici ayrımı yapmadan evire çevire ilişkilerimiz oldu. Hakeza aynı üniversitede zaten bu olması gerekir. 81 ilden mektepli arkadaşlarımız var.” diye konuştu.

Masraf, üniversitede değme tip toplumsal, sportif imkanların bulunduğunu ve sürekli kendisine geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e dahi teşekkür etti.

“Üniversitemizde hakeza renkli öğrencilerimizin sayısı oldukça çok”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen bile ekleme kapanca ve geçişler marifetiyle mevrut öğrenciler dolayısıyla üniversitenin kısa sürede mecmu doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu sene vasıta yaptıran öğrenciler arasında ayrı ayrı nüfus bilimsel özelliklere sahip öğrenciler bulunduğuna bel fail Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde hakeza mülevven öğrencilerimizin sayısı berenarı çok. Faziletkâr öğrenimin hemen belli başlı bir gözyaşı aralığına hitap etmediğini, alelhusus müstakbel yaşlarda de haddinden fazla sayıda öğrencimizin olduğunu memnuniyetle ikna etmek istiyorum. Bağımlı biz toplumumuza kâr sağlayacak nitelikli adam kaynaklarını yemlemek ve iaşe etmek adına ciddi tıpkısı eğitim bilimi müfredat sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini da rastgele güzeşte çağ artırarak yetişek öğretime devam etmeye hız ediyoruz.”

Share: