Trabzon’da çocukların anayasa sağlığının korunması amacıyla hazırlanan proje tanıtıldı

Trabzon’bile, “Çocuklarda Esas Sağlığının Korunması İşbirliği” protokolü kapsamında Bedri Rahmi Eyüpoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nda lansman programı düzenlendi.

İl Sağlık Müdürü Hakan Yırtıkça, okulun konuşma salonundaki programda yaptığı konuşmada, amaçlarının nesilleri metin şekilde geleceğe içki içmek olduğunu söyledi.

Kankızıl, çocukların kendilerine emanet olduğunu tabir ederek, “Geleceğimiz onlar üzerinde kuruluyor ve sağlıklı nesiller için bedenî olarak sağlıklı bireyler bizim amacıyla çok oylumlu.” dedi.

Öğrencilere beden sağlıklarını koruyacak hareketleri ve fiziki egzersizleri yapmayı öğretmeye çalışacaklarını dile getiren Idareci, öğrencilere şöyle seslendi:

“Bu konuda sizde farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Fizyoterapistlerimiz, eğitimciler ve beden terbiyesi öğretmenlerimizle yapılanma içerisine girerek sizlerle birlikte Trabzon’birlikte 20 okulda elan bu eğitimleri yaparak bedensel eğitiminize katkı sağlamaya çalışacağız.”

İl Milli Yetişek Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu üstelik Ilbay İsmail Ustaoğlu önderliğinde geçen haftalarda üç mülk müdürlüğü arasında protokol imzalandığını hatırlatarak, “Çocukların sağlıklarının korunması amacıyla hangi nev tedbirler alınması gerektiği üzerine ayrımsız araya geldik. Çocuklarımızın kök sağlıklarının korunmasına müteveccih okullarımızda çalışmalarımızı başlattık.” bilgisini verdi.

“20 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz”

Fettahoğlu, öğrencilerin ilgisinden mutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu dahi bizleri bahtiyar ediyor. Yalnızca şehrimizin çocuklarının akademik başarılarını artırmayı değil tıpkısı zamanda onların sporda başarılarını ve dosdoğru yaşamla ilişik aktivitelerini tahsis etmek, ıslah etmek ve elan bile imar etmek yerine evire çevire aynı say başlattığımızı düşünüyorum. Şu dakika amacıyla başladığımız icraat sonucu Trabzon genelinde haziran ayına kadar 20 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.”

Cahillik ve Spor İl Müdürü Hayrullah Ozan Çetiner, öğrencilerden, eğitimciler marifetiyle verilecek bilgileri hem dinlemelerini hem üstelik uygulamalarını isteyerek, şunları aktardı:

“İnsan söyleneni değil gördüğünü yaparmış. Biz bile gören benzeri döl yetiştirme derdindeyiz. Bunun üzere öğrendiklerinizi yapmaya başlamanız sizden sonraki nesillerin üstelik bunu görerek çıktı yapmasını sağlayacak.”

Konuşmaların böylelikle fizyoterapist Heves Aydilek Özdaş, “Çocuklarda Yapı Taşı Sağlığının Korunması” mevzulu sunum yaptı.

Daha sonradan sahneye sâdır öğrenciler, beden eğitimi öğretmenleri gözetiminde spor hareketlerini gerçekleştirdi. Bazen öğrenciler ise oturduğu yerde hareketleri yaparak arkadaşlarına haremlik etti.

Share: