“MİT tırları kumpası”ndan buyruk giyen bozuk savcılara “görevi kötüye kullanma”dan ceza

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca Adana ve Hatay’da MİT’e ilişik tırların durdurulmasına ilişik henüz ilk mahkum olan çarkıt hususi izinli savcılardan Ermiş Takçı’ya, bir MİT mensubunun gayrikanuni dinlenilmesi dolayısıyla 2 sene, Özcan Iri’a ise 3 yıl dam cezası verildi.

Yargıtay 5. Ukubet Dairesinde tanıdık davanın değişmeyen duruşmasında, bambaşka suçtan mevkuf sanıklar Takçı ve Nazik ile bulundukları cezaevinden videoteyp konferans yöntemiyle angajman kuruldu.

Görüşü sorulan cumhuriyet altını savcısı, sanıkların üzerlerine ertelenmiş suçu işlediklerinin çakılı olduğunu belirterek, “görevi kötüye istimal” suçundan cezalandırılmalarını irade etti.

Savunma fail sanıklar, suçlamayı kabul etmeyerek beraatlerine değişmeyen verilmesini temenni etti.

Müzakerenin arkası sıra Yargıtay 5. Ceza Dairesi heyeti, sanık Balaban’ı “zincirleme şekilde görevi kötüye istimal” suçundan 3 yıl, Takçı’yı ise “görevi kötüye istimal” suçundan 2 yıl hapse mahkum etti.

MİT tırlarının durdurulmasında suçlu bulundular

Hatay’ın Kırıkhan ve Adana’nın Ceyhan ilçelerinde Sülale 2014’te MİT’e ilgili araçların durdurulması olayıyla ilişik aralarında değişik kamu görevlilerinin üstelik bulunduğu 54 hayat hakkında ülkü açılmıştı.

Yargılamayı fail Yargıtay 16. Ukubet Dairesi, 28 Haziran 2019’da sanıklardan Takçı’ya devletin adsız kalması müstelzim belgelerini realizasyon ika, bu belgeleri açıklama ve FETÖ üyeliği suçlarından 26 sene delik cezası vermişti. Balaban’a ise devletin bilinmedik kalması müstelzim belgelerini temin etme ve FETÖ üyeliğinden 17 sene 3 ay hapishane cezası verilmişti.

Dairenin verdiği mahkumiyet hükümleri, Yargıtay Ukubet Umumi Kurulunca 2021’bile onanmıştı.

Share: