Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

– Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

İnhisar Belediye Reisi Mehmet Kepez;

“İnkara mevkiinde Tapduk Emre mezarı olduğunu biliyoruz”

“Defineciler burayı tevzi etmiş, ehil çıkmamız gerekiyor”

BİLECİK – İnhisar Şehremini Mehmet Acı, Türkiye’nin 6 ilinde olduğu iddia edilen Tapduk Emre Türbesi’nin anne ilçelerinde olduğunu söyleyerek, “İnkaya mevkiindeki bölge Tapduk Emre Türbesi diye niteleyerek geçiyor. Resmi benzeri vesika var mı, bulunmayan, ama aktif aynı hars var” dedi.

Tapduk Emre’nin mezarının yeri kesin olarak belirlenememiş olmakla alay malay Eskişehir, Nevşehir, Manisa, Aksaray ve Afyonkarahisar’birlikte Tapduk Emre’ye ait olduğu kanıt edilen mezarlar bulunur. Bu iddiaların yenisini Bilecik’in İnhisar İlçe Belediye Başkanı Mehmet Nişan ortaya attı. Cebel, Tapduk Emre’nin mezarının ilçelerindeki İnkaya mevkiinde olduğunu sav ederek, “Burası esasta Tapduk Emre Türbesi diyerek geçiyor. Zaten duvarlarından üstelik belli bu oyuntu parçalanmamış ortada kalıyordu. Değme tarafta gördüğünüz kadar cidar katıntısı bibi duruyor ve o duvarın tamlık ortasında birlikte mihrap var. Vatandaşımız burayı ziyaretgah kendisine kullanmış mukaddema, amma derece derece yıkılmış, baygın, erbap çıkılmayınca yıkı haine gelmiş. Tapduk Emre mezarı diye geçiyor, ama resmi ayrımsız vesika var mı, bulunmayan, zihayat bir ekin var. Yıllardan beri, bizim çocukluğumuzdan beri, ilkokuldayken de buranın umum arasında musahabe edildiği ve Tapduk Emre Türbesi olarak bilindiğini biliyoruz” dedi.

“Defineciler burayı tevzi etmiş”

Acı açıklamasının devamında kendisinin çocukluk yıllarında türbenin duvarların olduğu söyleyerek, “Henüz sonraları bakımsızlıktan topluluk çıkmayınca yıkılmış, bu arada dahi defineciler gördüğünüz kabil temas tarafı kazıyorlar. Bilmiyorlar kim Mutekit mezarlığında define imkânsız, Müslümanlar mezara gömülürken kefenden ayrıksı tek molekül koymazlar ama millet geliyor kazıyorlar yıkıyorlar. Tarihi arşivlere girdiğimizde böyle bir husus görmüyoruz ancak halk beyninde hayatiyetli benzeri efsane adına anlatılır. Yunus Emre’nin şiirlerinden bile hareketle burada öz var, şiirlerini dereye attığı; Molla Kasım’ın gelip hesap sorduğu, hakeza hikayemsi anlatımlar var. Anca veya hakeza buraya eş çıkmamız gerekiyor. Burası içinde tıpkı proje yaptırmayı düşünüyorum. İnsanlarımız gelip musahabe etsinler veya dua etsinler. Tarihimize, geçmişimize cemaat çıkalım diye uğraşıyoruz ancak uray adına gücümüz yetmiyor. Ben bunun projelerini hazırlayıp, ilbay makamına, kültür makamına götürüyorum. İnşallah oralardan üs bulursak iyicene bire bir şekilde restorasyon ve mekân bakımını yapmış olacağız” dedi.

Tapduk Emre kimdir?

Tapduk Emre, kesin olmamakla bu arada 1200 ile 1300’lü yıllar arasında günümüzde Aksaray yerine adlandırılan İç Küçük Asya bölgesinde yaşamıştır. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Iye, Mevlana ile bire bir çağda yaşamıştır. Tapduk Emre ile ilişik bilgiler az çok azdır. Halbuki Tapduk Emre, Yunus Emre’nin hocasıdır. Yunus Emre kadar aynı celil şahsiyeti yetiştirmiştir. Bu manada o, dergah sahibi ayrımsız sunturlu, delil ve mürşittir. Şişman ihtimalle Yunus Emre kadar gelişen olmasa bile, o eksantrik aydınlatıcılar, umu erenleri yetiştirmiştir. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Iye ile tıpkısı çağda muammer ve o ‘Ulu Hünkar’ ile münasebat geliştirmiştir.

Share: