Serencam zaman selen: 50 sene hapse çarptırılan tekme cinayet sanığı: Keşke elan makul tıpkı yöntemle çözebilseydim

ZONGULDAK’ta eşinin kendisini aldattığından şüphelenerek kuzeni Sercan Tığ (36) ile Ferdi Gebedek’i tabancayla kötü ederek öldüren, eşi N.K.’yi birlikte darbeden Şanlı Tığ’a, 50 yıl cezaevi cezası verildi. Nadim olduğunu söyleyen Ulu Kılıç, “O ant bari elan akıllıca tıpkı yöntemle çözebilseydim. O antlaşma daha selen olabilseydim üstelik farklı şekilde çözseydim” dedi.

Olay, güzeşte yıl 25 Mayıs’ta Bağlantı Mahallesi, Ulubatlı Hasan Sokak’ta meydana geldi. Eroin işçisi Uca Tığ, kuzeni Sercan Kılıç, arkadaşı Ferdi Gebedek ile otomobilde tartıştı. Büyük Kılıç, tabancasıyla Sercan Kılıç ve Ferdi Gebedek’e ateş etti. Sercan Tığ fenomen yerinde hayatını kaybetti, güç yaralanan Ferdi Gebedek ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayın arkası sıra kaçan Yüksek Tığ, 500 metre uzaklıktaki evinin önünde eşi N.K.’yi darbetti. N.K. komşularına sığınırken, Ulvi Kılıç polis vasıtasıyla gözaltına makbuz. Tutuklanan Büyük Tığ üzerine ‘isteyerek cani’ suçundan 2’şer posta müebbet kodes cezası istemiyle ve eşi N.K.’ye cebin bile ‘bilerek yaralama’ suçundan ülkü açıldı. Davanın önceki duruşmalarında Şanlı Tığ ile avukatı eşinin kendisini aldattığından şüphelendiği üzere olayın meydana geldiğini istikbal sürerek nahak tahrik indirimi rica etti. Olayın başında Tığ’a eşi N.K.’yi ‘bilerek yaralama’ suçundan dava açıldı elan sonraları ‘öldürmeye adım’ suçu oluştuğu gerekçesiyle iddianamede ayrım yapıldı.

Zonguldak 3’üncü Güç Ceza Mahkemesi’nde tanıdık sonuç mahkeme için ortalık ve avukatlar salonda hazır bulunurken, Mehabetli Tığ SEGBİS vasıtasıyla duruşmaya cezaevinden katıldı. Oturum beyninde mütalaasını açıklanan müddeiumumi, Ali Tığ’ın Sercan Kılıç ve Ferdi Gebedek’i ‘kasten kanlı’ ile eşi N.K.’yi öldürmeye adım suçlarından nahak yere kımıldatma indirimi uygulanarak ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi. Sercan Tığ ile Ferdi Gebedek’in yakınlarının avukatları haksız kımıldatma indirimine itiraz ederek mütalaaya alın süre istese üstelik itirazları mahkemece reddedildi. Mütalaaya cebin konuşan Ferdi Gebedek’in eşi D.G. “Anlık sırasında telefon ve HTS kayıtları incelendi, şahitler dinlendi Fakat maznun ile eşim beyninde bağlantı kurulamadı. Haksız tahrik indirimini reddediyor. Sunma çetin şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Tığ mahkemenin adaletine güvendiğimiz amacıyla haykırmıyoruz, bağırmıyoruz diye niteleyerek sanmasın ki içimiz yanmıyor. İki koygun iki dünyada de yakasındadır. Türe yerini bulsun” dedi.Mütalaanın açıklanmasından sonradan saraka verilen maznun Büyük Tığ, “Yaşananlar değer kötü ve yara vaziyetler neticesinde coşkunluk aynı görüngü gerçekleştirmiş oldum. O zaman keşki henüz akla yatkın tıpkı yöntemle çözebilseydim. O devir elan bilgi olabilseydim da ayrımlı şekilde çözseydim. Pişmanım” diye niteleyerek konuştu.

Taraf avukatlarını birlikte dinleyen duruşma heyeti, Yüce Tığ’a Ferdi Gebedek’i düşünülerek kanlı suçundan müebbet verip, nahak yere tahrik ve takdiri tenzilat uygulanarak 15 yıl delik cezası verildi. Sercan Tığ’a alın da kasten katil suçundan müebbet hapse mahkum edilen Mürtefi Kılıç, takdiri iskonto ile 25 sene hapis cezasına çarptırıldı. Mehabetli Kılıç’ın eşine alın öldürmeye adım suçundan müebbet suçun adım aşamasında kalmasından dolayı ve takdiri indirim ile 10 sene 10 ay cezaevi cezasına değişmeyen verildi. Ali Kılıç üzerine toplamda 50 sene 10 kamer mahpushane cezasına hükmedildi.

Share: