Serencam zaman olgun! ‘Başbağlar Katliamı’ davasında evvel mahkeme görüldü

‘Başbağlar Katliamı’ davasında evvel murafaa görüldü

Avukat Kartal: “Terör örgütü lideri Öcalan bu davadan yargılanmalı”

Sanıklardan S.T.’nin adli arama şartıyla serbestlik halinin devamına değişmeyen veren duruşma, duruşmayı 19 Ara’a erteledi

ERZİNCAN Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl geçmiş 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ilgili 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına başlandı. Davaya nazır Avukat Kadir Kartal, “PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve zaman İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını arzu ediyorum. Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir” dedi.

Erzincan 2. Gösterişli Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Ulu Dikkaya, Başbağlar Köyü Muhtarı Ulu Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları hazır bulundu. Adli arama neredeyse tutuklanmadan yargılanan sanık S.T. ise duruşmaya İstanbul Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Enformatik Sistemi yoluyla katıldı. Adliye çevresinde polisin serbest düzenlilik önlemi aldığı duruşmada mahkeme başkanı, kimlik tespitinin peşi sıra iddianameyi okuyup sanıktan “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bire bir kısmını, oran idaresinden ayırmaya harıldamak” suçundan ülkü açıldığını hatırlatarak savunma yapmasını istedi. Maznun S.T. ise suçlamaları akseptans etmediğini ve Başbağlar’daki saldırıya katılmadığını belirtti. Duruşma heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli kontrol üzere az dışına ayazlık yasağı konularak serbestlik halinin devamına değişmeyen vererek, bir ahir duruşma tarihini 19 Fasıla adına belirledi.

“Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir”

Murafaa sonrası Erzincan Adliyesi önünde gazetecilere izah özne Avukat Boy Bos Kartal, “21 sanığın anında tutuklanmasını bekliyoruz. Şu anda 109/3’e bakarak yurtdışına hayat yasağıyla sanıklardan S.T.’nin süratle tutuklanması geçişsiz. Tutuklandığı ahit bir nice kişiler ortaya yarar. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadeler bile bu işin içerisinde. Sunma önemlisi Ankara Büyüklük Düzenlilik Mahkemesi 1999/21 asıl çevrilmiş ülkü dosyasının bu sav içerisine girerek, çünkü PKK yıldırı örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve bugün İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını talep ediyorum. Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Çünkü zaten adada bunu rapor ettiği kadar, Şemdin Sakık’ın dahi iddianamedeki ifadesi bu durumu kilitsiz küreksiz ve açık ortaya koyduğu üzere PKK yıldırı örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi, başkanı, halen başkanlığı bitmeme etmektedir. ve orada korunmaktadır emperyalistler vasıtasıyla. MOSSAD ve CIA marifetiyle bize konfirmasyon edilmiştir. Sığınma altındadır. Bu uzanım akseptans edilemez. Dünyanın hangi ahbaplık sistemine gidilirse gidilsin idamı katiyen zorunludur.” diye konuştu.

“Katiller bulunsun, cezaları verilsin”

Katliama 12 yaşındayken tanık olan ve olaydan keder almadan kurtulan Mehmet Kayaç ise, “29 yıl sonraları gelen geç kalınmış benzeri türe içerisinde biz zat savaşımızı vermeye devam ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları verilsin. Bizim içimiz hiçbir zaman soğumayacak. Hala tor kabil acısını yaşıyoruz” dedi.

Başbağlar Köyü Topluluk Başkanı Mehmet Ali Dikkaya dahi, “O tarihte açılan sorun 1997 Teşrinievvel ayında Erzincan’dan İzmir’e makbuz. İzmir’üstelik de kurmaca tıpkı mahkemeyle ünsiyet skandallarıyla kırcı tıpkısı şekilde kapatılmıştı. O çağ devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’hangi şikayet emretmek bize cezir geldiği üzere o dolaşma acımızı birlikte, o skandalları bile içimize gömmüştük. Bugün 2019 yılından itibaren incelenen babayiğit savcılarımızın iddianamesi, onları kutluyorum, teşekkür ediyorum. Mahkeme heyetinin iddianameyi akseptans etmesi, onları dahi ayrıca kutluyorum. O dolaşma akamete uğrayan umutlarımız bugün gine yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim adalet gerçekten cilve eder. Katliama katılan temas kim varsa rezil yıldırı örgütü mensuplarının ıcığı cıcığı cezasını bulur. Türkiye’de alelhusus 1993’te o kadar faili belirsiz fenomen var kim, inşallah failler bulunur. Tıpkısı henüz bile ne Sivas Madımak hangi Başbağlar hadiseleri yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz”

Kemaliye Şehremini Mehmet Karaman ise, “29 sene ilk yaşanan kırım hala zaman olmuş kabil, hiç mütebeddil bire bir madde bulunmayan. Gönlümüzde yaşıyor şehitlerimiz. Zaman kangren olan davamıza neşter vurulması üzere yetkililere teşekkürname ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Ego çağa katillerine sesleniyorum, emperyalist güçlere Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Tığ 29 yıl ilk dedik kim ‘Başbağlar’ı unutmayacağız, unutturmayacağız’. 29 sene sonradan tekrar gündeme geldi” diyerek konuştu.

Share: