Sonuç Dakika | Gamze Akkuş İlgezdi: “Kadersiz Ölümlerin Sebebisiniz. İşçilerimizin Canını Korumadınız”

Fen: TAMER ARDA ERŞİN – Azrail: ÜNAL AYDIN

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Heyeti ile alay malay Bartın’da yaptığı açıklamada; “Manisa Soma’dan Karaman Ermenek’ten tanıyoruz bu duyguyu biz. Uğursuz ölümlerin sebebisiniz. Illet mi? Siz işçilerimizin canını arkalamak için ilaç almadınız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gülizar Biçer Yağız, Iye Ağbaba, Gamze Akkuş İlgezdi, Bartın Saylav ve CHP Fırka Meclisi üyesi Aysu Bankoğlu, Bartın İl Başkanı Hak Karakaş ve yirmi milletvekillinden oluşan CHP Heyeti, Bartın beyaz zehir faciasının ardından CHP Bartın İl Başkanlığı uğrunda basın açıklaması yaptı.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

“BU ACIYI SOMA’DAN KARAMAN’DAN TANIYORUZ”

“Bazen cet, kimi adam, birtakım esas, bazen cömert. Ateş bilinen benzeri biberli, bildiğimiz tıpkı ateş. Zonguldak’tan, Kastamonu’dan biliyoruz. Manisa Soma’dan Karaman Ermenek’ten tanıyoruz bu duyguyu tığ. Tığ bu acıyı illet yıllardır kasten yaşıyoruz? İnsan tecrübe ettiği benzeri acıyı yaşamamak yerine illet önlem almaz. Üstelik tıpkısı amme kurumu… Devlete tutkun benzeri çekicilik olarak illet lüzumlu tedbirler alınmaz? Bunun ayrımsız cevabı olmalı tabii.

Artık yitirilen canlar sonrası ahiret yolculuğu sessizliğine tahammülümüz yok. Koltuklarda önlem alamayan yüklülük sahibi sıfır yöneticileri bağışlamak istemiyoruz. Geçmiş ‘mesleğin fıtratında var’ denildi. Zaman felek oldu aynı öz. Çokları 20’li yaşlarda gençlerimiz, göz bakarak bakarak yitirdiğimiz canlarımız.

Uğursuz ölümlerin sebebisiniz. Illet mi? Siz işçilerimizin canını destek olmak için önlem almadınız. Bu baht değil, payan cinayettir. Tamam tanımı cinayettir bunun.

CHP namına buradan bayram veriyoruz kim bu olayın takipçisi olacağız. Pandemi döneminden bu yana 19 bin 564 emekçi aksiyon kazası geçirdi. Önlem makbuz mı? Hayır alınmadı. Akıbet 20 yılda kömür madenlerinde yaşanan hisse senedi kazaları yüzdelik 97 artmışsa, 152 bin 698 hayat aksiyon kazası geçirmiş 921 emekçi hayatını kaybetmişse tabii sorumlusu bu iktidar eninde böylelikle bu bölüt hesap verecektir.”

CHP Heyeti, açıklamanın peşi sıra; hayatını kaybeden 41 madencinin ailelerine taziyet ziyaretinde bulundu.

Share: