Sinop’ta Bindirim Protestosu: “Yeter Imdi, Geçinemiyoruz”

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop Say Hazar Demokratlık Platformu, “Kâfi imdi, geçinemiyoruz” sloganıyla düzenlediği eylemde faaliyet, doğal gaz özellikle almak amacıyla gelen zamlar ve sahn pahalılığını ihtarname etti. Açıklamada, “Toplumun balaban tıpkı kesimini oluşturan işçiler, kamu çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar zımnında kalan hanay pahalılığı sebebi ile kullanılmamış güne tıpkısı esbak güne bakarak daha de yoksullaşarak giriyor, aile kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor” dedi.

Sinop Çalışma Barış Demokrasi Platformu üyeleri, Sinop Adliyesi uğrunda toplanarak “Yeter imdi, geçinemiyoruz” mukayyet pankart ve “Açlığa mahkum olmayacağız, “Gün gelecek talih dönecek AKP halka adisyon verecek” sloganlarıyla Amaç Mumcu Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan açıklamayı Dünya Periyot Sözcüsü Kırat Çipo okudu. Çipo, şunları söyledi:

“Yeter artık! Zamlar ve hayat pahalılığı sebebiyle geçinemiyoruz. Esasen yabansı günlerden geçiyoruz. İktidar seçim sathına girilen bu süreçte iktidarının ömrünü uzatabilmek yerine herhangi bir tür antidemokratik, hukuksuz, özgürlükleri ortadan kaldıran, adaletsiz anti cinsiyetçi, anti ekolojist ve barış karşıtı politikalarını hayata geçirmekten dümbelek durmuyor. Enflasyon aldı başını gidiyor. Ücretlerimiz enflasyon karşısında çoktan eridi bitti. İktidar ise sonucunu bildiği politikalarla emeğe, emekçilere, esnafa, çiftçilere, gençlere, kadınlara ve halka karşı hesaplı çarpış yapıyor, dirim koşullarını katlanılamaz hale getiren politikalarını uygulamakta ısrar ediyor. Toplumun büyük bir kesimini oluşturan işçiler, amme çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar dolayısıyla artan avlu pahalılığı sebebi ile yıpranmamış güne tıpkı eski güne bakarak elan bile yoksullaşarak giriyor, karı kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor. Bu durumun sonucu yerine hayatımız temas çağ az buçuk elan zorlaşmakta anbean katlanılamaz kuzuluk gelmektedir. Toplumun çok büyük bir kesimi değme şeb yarın esasen nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle şüphesiz geçineceğiz, kapıya müstenit kara kışı şüphesiz atlatacağız endişesiyle yatağına yatmaktadır. Ruh ve doğal gaz faturaları kışın gelmesiyle gelişigüzel halkımız üzere kabus haline gelmiş durumdadır. Akaryakıta mevrut ölçüsüz zamlarında tetiklemesi ile asıl istihlak maddelerine yansıması ile gelişigüzel temel tüketim maddelerinin fiyatlarında güzeşte yıla göre iki katından az olmamak üzere artışlar olmuştur.”

Kaynak dökümü:

*Porte Demir

*Yürüyüşten ilim görüntüler

*Teferruat görüntüler

Share: