Serencam zaman haberi! Nazır Karaismailoğlu: “20 yılda ülkemizin ulaşım ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 milyar 580 milyon lira yatırım yaptık”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, birbirine entegre eriştirme ve enfrastrüktür sistemleriyle Türkiye’yi adeta yeniden başa ördüklerini, 20 yılda ülkenin erişim ve tanıtma sektörüne 1 trilyon 631 milyar 580 milyon liralık envestisman yaptıklarını belirtti.

Programlara katılmak için Bitlis’e gelen Icra Vekili Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü şantiyesini ülfet etti, incelemelerde bulundu.

Daha sonra Bitlis- Baykan arası Köprü Yol Organize Segmenti Gerçek Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, eriştirme ve altyapı yatırımlarının kıvrak devam ettiğini söyledi.

Yatırımlarla ülkenin ciharıyek köşesini bütünleşmiş tıpkısı altyapıyla birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini vurguladı.

Ülkenin değişik illerinde bir nice envestisman ve hizmeti devreye aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Çabucak ekimde İstanbul’üstelik Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattını hizmete aldık. 11 Ekim Salı günü Çanakkale’birlikte Asos ve Troya tünellerini içre barındıran Ayvacık Küçükkuyu yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Hıyar Dağları’na zaman aldırdık. Cumartesi günü toplam 104 kilometre uzunluğa sahip, süresince 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel mevcut, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 dakika kısaltan Malatya- Hekimhan yolunu, ahzüita günü dahi toplanmış 30 kilometrelik uzunluğa erbap, Diyarbakır’ı bölgenin sunu koskocaman erişim akslarına bağlayan, gezi süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Mekân Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk.”

“Ülkeyi şarki-mağrip diyerek ayırmadan tıpkı hep olarak ele alıyoruz”

Kitap ve hizmet şölenlerinin fasılasız bitmeme edeceğini nâkil Karaismailoğlu, “Ne mutlu bizlere ki sizlerle değme görüşmemizde binlerce almanak bayrı medeniyetin izlerini haiz Bitlis’e yıpranmamış tıpkı hizmetimiz oluyor.” dedi.

Karaismailoğlu, 20 yıllık hükümetleri döneminde, ülkeyi doğu-batı diye ayırmadan bire bir hep yerine ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Birbirine bütünleşmiş iblağ ve altyapı sistemleriyle Türkiye’mizi adeta yeniden başa örüyoruz. 20 yılda ülkemizin ulaşım ve enformasyon sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon liralık envestisman yaptık. Ülkemizdeki mukassem kat uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden aldık, 5 katına çıkararak 28 bin 770 kilometreye ulaştırdık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğu yalnızca 50 kilometreydi, bunu 13 katına, 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve köprü yol uzunluğunu 311 kilometreden alıp 732 kilometreye yükseltiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde mutluluk genelinde yaptığımız mehabetli yatırımlardan lacerem Bitlis üstelik adalet ettiği payı almakta. Bugüne kadar Bitlis’in erişim ve bildirişim yatırımları için 12 bilyon 520 milyon liraya mail gider yaptık. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis genelindeki mukassem yol uzunluğunu 19 kilometreden alıp 302 kilometreye çıkararak 15 katına yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis’e ayrılan iblağ bütçesini kestirmece 40 ikmal artırdık. Son 20 yılda Bitlis’te, 359 kilometrelik yegâne el imal ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. 2 bir tane gayda, 3 de koşa tüp girmek amacıyla bütün uzunluğu 5 bin 850 kilometreye vasıl 5 tünel nesir ettik. Tarihi Gazi Satış, Ulucami, Edvar, Paşa Hamamı, Şerefiye 1 ve 2, Pamukçular, Hatuniye ve Önder köprülerinin restorasyonları bitmeme ediyor. Bu restorasyonları yıl sonunda bitireceğiz. Bitlis’te yapımı bitmeme eden 10 ayrı karaca yolunun mecmu proje bedeli 5 bilyon 720 milyon liradır.”

“Burada beğenilen polat ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bitlis-Baykan arasında yapımı süren viyadüğün önemine değinen Karaismailoğlu, “Bitlis Çayı Viyadüğü, bölgemizdeki Yıldız-Cenup aksını oluşturan, Habur, Esendere, Gürbulak, Kapıköy çizik kapıları ile alay malay, maşrık illerinin güney illerine ulaşımını sağlayıcı benzeri kavşaktadır. Tarihi İpek Yolu konumunda olan Bitlis-Baykan yolu güzergahında. Bitlis Çayı Viyadüğü 900 metre ve 2 bin 100 metrelik angajman yollarının yapılması yardımıyla okunabilen, güvenli ve konforlu yolculuk etme imkanına kavuşacağız. Projemiz aynı zamanda bölgenin tarım ve hayvancılığı ile gelişigüzel sosyoekonomik gelişimine üstelik kilolu katkılar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis Çayı Viyadüğü’nün “bildirme”lerin projesi olduğuna dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki çelik tabliyeli teknolojik köprüdür. Benzeri zamanda ilk defa, yüzdelik 3,82 eğimde, sübvansiyon-rastık yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda, 15 bin 600 ton polat geçer not tek parça köprüdür. Burada geçer polat ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Bugün cins törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz, domestik mühendislik, tasarım ve yapımıyla yüzde 100 yerli ve millidir. Bu yanıyla üstelik hepimiz amacıyla, Bitlis’imiz için ayrı tıpkısı gelgel kaynağıdır. Erişim ve enformasyon yatırımlarımızda doğu-batı ayrımı yoktur. Önceliklerimiz gerekseme ve kalkınmadır. Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle alay malay, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü dahi teknolojik köprüler sınıfında düz yazı ettik. 2020 yılında Türkiye’nin sunma efdal köprüsü olan Beğendik, Botan Köprüsü’nü de ortamında barındıran Küçüksu-Hizan- Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide Bitlis, Siirt ve Van illerimiz başta oluşmak için ülkemiz yerine haddinden fazla önemli tıpkı erişim projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin komütatör intikal yaptı. Aynı Botan Köprüsü ve angajman yolları kabilinden Bitlis’te yaptığımız bölünmüş yollar sebebiyle, sıla ve sevdiklerimize imdi abat, tehlikesiz ve aceleci tıpkısı şekilde kavuşuyoruz. Ne mutlu ki sizlere hak ettiğiniz hizmetleri arz etmek bizlere baht oldu.”

Konuşmanın peşi sıra, Vekil Karaismailoğlu, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Bitlis Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, DÜRÜST Parti Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar, Vahit Kiler ve çekicilik amirleri ile birlikte Bitlis-Baykan arası Viyadük Birleştirme Segmenti’nin kaynağını yaptı.

Share: