Tarihi Alan Başkanlığı personeline coğrafi meni eğitimi verildi

Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) vasıtasıyla desteklenen maharet bindi programı kapsamında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığının 110 personeline “Coğrafi İşaret Eğitimi” verildi.

Alan Başkanlığından yapılan açıklamada, GMKA yoluyla verilen eğitimlerini tamamlayarak sertifika kayran personeller sayesinde yerel ve lehçe kalkınmaya katkı sunularak, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nın tanıtımın yapılacağı belirtildi.

Başkanlıkta vazifeli personelin, coğrafi belen, menşei adı, çıkak işareti, geleneksel yayın, coğrafi işaret ve anadan görme iz tescilinin önemi, başvurunun elbet ve nereye yapılacağı, tescil süresi, tescille sağlanan korumanın illet koca olduğu kadar kavramları öğreneceğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Osmanlı Devleti döneminden itibaren Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş yer isimleri, Eceabat ve gazi köylerdeki bire bir çok geleneksel ürün, eğitim bilimi alan personellerin çalışmaları yardımıyla coğrafi belen kazanacak. Coğrafi işarete bahis olan düzlük isimlerinin markalaşmasını, ürünün kalitesinin korunmasını, bildik özellikte üretiminin sağlanmasını, üretim yapanların korumadan öncelikli namına yararlanmalarının sağlanmasını nihai yararlanıcıların, Eceabat ve Çanakkale’nin sonrasında da ülkenin milli ve kültürel değerlerinin korunmasını sağlamış olacak. Ziyaretçiler ve tüketicilere üstelik özgünlüğü sertifikalanmış ürünler sunulmuş olacak.”

Share: