İstanbul Barosu Umumi Yerleşmiş… Komutan Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Yıl Sonraları İstanbul’a Avrat Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

MALUMAT: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: SADIST KARAKULOĞLU

Dünyanın sunma balaban ve Türkiye’nin ilk barosu olan İstanbul Barosu’nun evvel eş başkanı başlamak amacıyla adaylığını koyan Sürgün Saraç, “Bugün avrat avukat sayımız erkek sayısından çok. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır karı baro başkanı olmadı. O halde sunma asıl hak olan eşitliği sağlamanın parçalanmamış zamanıdır. Zaman sizi yemeden içmeden grubumuza fikir vermeye değil, devir yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Aynı avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yıpranmamış başkanının seçileceği 52’nci Umumi Kurul toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde sürüyor. İki zaman sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday reislik üzere yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset için yarışacak isimlerden biri üstelik Ilk İlke Çağcıl Avukatlar Grubu’nun civar seçimle sınırlı adayı Av. Sürgün Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu genel kurulun sıra açmak amacıyla ayrımsız fırsat olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AHBAPLIK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Gelişigüzel çevrim esas hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka hilaf uygulamaların içinde mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman denetim mekanizmaları sıfır ayrımsız başkanlık sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Mahkeme Kararı bağımsızlığı dokunaklı derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu mücahede sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde birlikte gördüğüm üzere, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Hak ihlalleri dahi iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimlik. Bu sebepledir kim barolar, adalet ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda fariza yapmış ve yapmakta olan umum başkanlarımız kabilinden, ünsiyet devleti ilkelerine yersiz, hukukun üstünlüğüne uymaz uygulamalara itiraz fail tıpkı baro başkanı olacağım. Riyaset sistemi ile kuvvetler ayrılığı henüz de ast art edilmiştir. Mebus herkes talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar adına avukatların iz örgütü barolarımızın Meclis’e direkt yasa teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin doğrudan Kanunuesasi Mahkemesi’ne fek davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Esas haklara çapraz kanun ve uygulamaları strateji ve savaş edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA GEÇMIŞ YAPTIKLARIMI: Komutan olursam insan hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Elan geçmiş yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova şimendifer kazasının devrisi haset tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki ancak yangını ve Dertli katar kazasında TBB Umumi Heyet üyesi adına duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK kendisine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede başarılı olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız cürüm duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince de yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 zaman ilk Bartın’de madende bire bir aksiyon cinayeti yaşandı. Hayat hakkı ihlali ilkin almak üzere koca hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar üzere mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tamam madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz esas haklara ilişkin mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞIM EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilgilendiren tüm toplumun üzerine mevrut çığın ayrımsız afet üzere toplumu demokrasimizi, karın ve orgazm özgürlüğünü, anlatım özgürlüğünü tehlikeye soktuğu ayan. Sıkı Denetim yasasına cebin İstanbul Barosu namına savaş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, toplumsal muhalefetin olduğu yerde mücadele veren, içtimai davaların avukatı Fert Atalay içre İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız de görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan seçme saldırı vatandaşın doğruluk kontrol özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız bir hâkimiyet isteyen anlayışın geçer nahak söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi namına TBB yerine müdahil olduğum ve duruşmalarını izlem ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’bile katledilen Av Para Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın gayret mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların kayıtsızca koşulsuz karışan olabilmelerini sağlamak üzere mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin hesapsız ve programsız çıkışlı vermeleri üzerinde elbette kim savaş edeceğiz. Müfredatlarının daha ferah arkaç gelmesi üzere talepkar olacağız. Bütün meslektaşlarımızın alelhusus da taze meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal muntazır birçok sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, hesaplı ve içtimai zorluklar alelhusus tendürüst meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine hastalık oluyor. Umudunu yitirmeyin zinde meslektaşlarım. Kullanılmamış döneme ilişkin projelerimizi gailesiz meslektaşlarımızla alay malay hazırladık. Küçük Ay ayından bu yana plan ve projelerimizi, geleceği nesir edecek siz taze avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla gelişigüzel hazırladık ve gelişigüzel hayata geçireceğiz. Gailesiz meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Güre meslektaşlarımız ilkin almak için iktisadi ve içtimai sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini benzeri araya getirerek mesleğimize henüz de balaban katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması için mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde bayram sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde bastırık olmuştu. ve evvel eylem kararını almış ve gâh istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’bile KDV yüzde 8’e indirildi. Kazanç muafiyeti sağlanmasına için uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği içtima avukatlık mesleğine nerelerde aksiyon alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri zinde avukatlarla gelişigüzel yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak teşrikimesai protokolleri ile rastgele yaş grubunda meslektaşımızın ilişki duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun yer kent ve mamure hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını elan birlikte artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması için STK gözetiminde yürüttüğümüz ve bayındırlık planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş kasaba için mücadelemizi baromuzda bile devam ettireceğiz. Yeşil bire bir dünya üzere, metin çevrede dirim hakkı üzere çalışacağız. Sağlık ile ilişkin kül çalışmaları familya bireylerimizi de kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe karşı savaş verenler arasındaydım. Ankara’bile baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Çığır örgütlerini abanmak talip, barolarımızı bölücü anlayışlara cebin mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler gibi avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başkan Yardımcılığı doğmak üzere bir nice görevde bulundum. TBB Müzakere Yetişek Oturmuş Üyeliği ve Staj Eğitim Bilimi Merkezi Icra Oturmuş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Kanunuesasi Mahkemesi’ne Ferdî Referans Sisteminin Desteklenmesi Eş Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Eş Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Encümen Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet yerine geldim. Demokrasiye istekle inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bütün kurullarımızı ön seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla birlikte götürmek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel çözüm keşfetmek yerine görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun önce karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU PATIKA ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu iz örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden sürat gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına lakayıt kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’bile Afganistan’dahi kadınlar hakları üzere mücadele veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar önceki sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çok sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen yekpare başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Fakat Artvin -Ağıl Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Küçümseme Basamak, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Hande Elem, Kalabalık-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Nasip, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Süpürge Otu Öztürk Yıldıran, Trabzon-Ruh Batur Işıklı, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Karı baro başkanlarıma buradan antrparantez selam gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çok geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM: Bugün karı avukat sayımız ayvaz sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır eş baro başkanı olmadı. O halde arz esas doğruluk olan eşitliği sağlamanın umum zamanıdır. Zaman sizi elden grubumuza düşünce vermeye değil, devir yazmaya, 144 yıl sonradan İstanbul’a karı baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye nida ediyorum. Bire Bir avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Tek zorla karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum. Amma bu imkanı sağlayıcı Atatürk nezdinde bu yolu açan ilk avrat avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Share: