Serencam dakika haberi | İran, Kopenhag’daki elçiliğine yapılan hareketli dolayısıyla Danimarka Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı

İran, Kopenhag Büyükelçiliği’ne bıçaklı bire bir emanet tarafından yapılan ofans nedeniyle Danimarka’nın Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı’nın yazılmış açıklamasına bakarak, Kopenhag Büyükelçiliği’ne yapılan saldırının peşi sıra Danimarka’nın Tahran Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı.

Açıklamada, ülkenin büyükelçiliği ve diplomatlarının güvenliğinin sağlanamaması dolayısıyla Danimarka Büyükelçisine İran’ın protestosunun iletildiği belirtildi.

Viyana Sözleşmesi’ne göre bu konuda karı sahibi ülkenin sorumluluğunun sarih olduğu kaydedilen açıklamada, Danimarka hükümetinin diplomatik yerlerin güvenliğine ilgilendiren arsıulusal yükümlülüklerine bağlı kalmasının beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, Danimarka Büyükelçisinin yaşanan olaydan yağlık üzüntüsünü dile getirerek asayiş önlemlerinin güçlendirileceğini belirttiği vurgulandı.

Bugün ayrımsız saldırganın İran’ın Kopenhag Büyükelçiliği yerleşkesine girdikten sonra elindeki bıçakla tehditler savurduğu ve sefarethane otoparkındaki araçlara ve binaya kötülük verdiği belirtilmişti.

Büyükelçi Efsane Nadipur ise Danimarka polisini elan önceki resmi uyarılara karşın olaya geç engelleme etmekle suçlamıştı.

Share: