Habeşî Eksper: Çin, Afrika’daki Vecibe Krizini Hafifletmede Gözle Görülür İlerleme Kaydetti

SELEN: Etiyopyalı ehlihibre: Çin, Afrika’daki namus borcu krizini hafifletmede gözle görülür gürlük kaydetti

ÇEKİM LİSTESİ:

1. Afrika’dan değişik cadde görüntüleri

2. Afrika’dan türlü enfrastrüktür görüntüleri

3. PATIRTILI (İngilizce): ADEM FETO, Etiyopya’nın Arsi Üniversitesi’nde araştırman ve akademisyen

HABERİN İÇERİĞİ:

Etiyopyalı tıpkı uzman, Çin’in Afrika ülkeleri için takanak krizini hafifletmede hamur ve gözle görülür mutluluk kaydettiğini ve Batılı ülkelerin bile aynısını yapması gerektiğini söyledi.

İngiltere merkezli yardım kuruluşu “Debt Justice” yakın zamanda yayınladığı raporda, Afrika ülkelerinin Mağribî özel itimat kuruluşlarına olan cesaret borçlarının Çin’e olan borçlarının üç katından elan aşkın olduğunu ve bu kuruluşların iki intaç daha aşkın ürem uyguladığını bildirmişti.

SES (İngilizce): YOKLUK FETO, Etiyopya’nın Arsi Üniversitesi’nde araştırman ve öğretim üyesi:

“Aslında, toplam krediye, Afrika’nın biriken borçlarına bakarsanız, Çin’den alınan krediler toplam kredinin çabucak yüzdelik 12’sini ya bile yüzdelik 13’ünü oluşturuyor ama Batılılardan alınanlar krediler, bütün borcun yüzde 35’ini oluşturuyor türlü. Bu cirim Çin’den alınan kredilerin üç katı.

Çin ve farklı ülkeler ortada meşveret almak amacıyla destek kâin. Bize ayrıcalıklı krediler sağlıyorlar ve bazı bazı kredinin vadesini baştan belirliyorlar. Bu, bizi ‘takanak tuzağı diplomasisine’ düşmekten koruyor. Bu yüzden önceki özen etmemiz müstelzim molekül enformasyon zemininin olup olmadığıdır.

Bu ‘borç tuzağı diplomasisi’ makul değil. Doğurucu amaçlar amacıyla, enfrastrüktür için, esenlik ve eğitim sektörleri için cesaret alınıyor. Çin’den mevrut kredilerin çoğu, özellikle enfrastrüktür projelerine gidiyor. Nijerya, Zambiya ve Kongo’da bir nice örnekten bahsedebiliriz ve bu Etiyopya üzere birlikte geçerlidir.

Çin’in mevrut borç hafifletme uygulamasının Afrika ülkeleri amacıyla haddinden fazla hayır cins. Zira diğerlerine nazaran artık Çin’e medyun olan bazen ülkeler var. Zımnında, Çin’in bu namus borcu hafifletme planında muvaffakiyetli olduğunu düşünüyorum. beraber, buna imtiyazlı krediler, baştan yapılandırma ve namus borcu silinmesi bile dahil.

Nedeniyle, Çin’in Afrika ülkeleri üzere bu borç krizini tahfif üzerine cins ve görünür aynı bereket kaydettiğini düşünüyorum ve Etiyopya örneğinde de bunu ayırt ediyoruz. Öyleyse Batılı ülkeler birlikte aynı şeyi yapmalıdır.

Doğurucu düyun var ve yaratıcı sıfır borçlar var. Bu nedenle, sunu bir iki gelişmekte olan ülkeler doğurucu borçları kabul etmelidir. Çin’den gördüğümüz madde bu.”

Xinhua Vukuf Ajansı muhabirleri Addis Ababa’dan bildiriyor. (XHTV)

Share: