Ev sahipleri sözleşmeleri 2 Temmuz’a erteliyor

Kira artışlarına getirilen yüzde 25’lik tahril 10 Haziran’üstelik uygulamaya girdi. 1 Orak Ayı 2023 yılına kadar sürecek düzenlemenin haziranda başlaması zımnında ikinci kat şümul yok etmek istemeyenlerin haziranda süresi gelen bakir kira kontratlarını 2 Orak Ayı’a erteliyor. Dünya’de Leyla İlhan imzasıyla saha düz habere bakarak, bazı ocak sahiplerin ticari ünitelerde olduğu üzere konutta üstelik hava parası arzu etmeye önceden, gayrimenkullerini elan faziletli fiyatla kiraya çevirmek amacıyla kâin kiracıyı tahliye ika yoluna gidiyor. Uygulamayla gelişigüzel kayıtdışılığın artacağı, mahkemelerdeki kiracı aile sahibi davalarının yoğunlaşacağı uyarısı yapılıyor.

“hava parası devreye girdi”

Düzenlemenin 10 Haziran’dahi başlayıp 2 Orak Ayı 2023’de bitecek şekilde uygulandığını belirten İstanbul Yurt Brokerları Kooperatifi (İSTEB) Umumi Heyet Başkanı Ali Özcan, “Dolayısıyla demin girenler gelecek yılda yüzde 25 oranıyla itilaf yapacak. Bu nedenle eskimemiş kontratların ati sene üstelik yüzdelik 25’deri etkilenmemesi üzere 2 Temmuz’a erteliyorlar” dedi. Antrparantez işyerlerinde olduğu kabilinden hava parası kadar uygulamaların de devreye girdiğini anlatan Özcan, “Tahliye taahhütnameleri kabil icraat elan fazla uygulanıyor. Bu yapılması müstelzim bir şeydi. Ancak yegâne benzeri konuttan geliri olanların bu kapsamda kalmasının günahı hangi. Bu nedenle aranjman önü arkası düşünülmeden mamul” diye niteledi. Sınırlamadan periferi daha çok kiranın dolgunca aynı yatırım olmadığını düşünenlerin evini satışa çıkaracağını, bunun de satılık ev sayısını artacağını dile getiren Özcan, “Fakat bu konutlar üstelik yüksek fiyattan satılacağı yine erdemli rakamdan kiraya verilecek. Nedeniyle bu üstelik icar sorununa çözüm olmayacak. Evlerini satanlar ise Portekiz kabilinden ülkelere gidip sülale satın matlup. Şimdiden bunu duymaya başladık” dedi.

“Bu hareket 3’üncü konu haberlerine kadar masraf”

Uygulamayı değerlendiren TURYAP Genel Müdürü Eksiksizlik Karadağ de, sahadaki emlakçılarla konuştuklarında düzenlemenin uygulanabilir bulunmadığını söyledi. “Düzenlemeye ihtimal kiracısından memnun olan iyi oruçlu tıpkısı konvansiyon diploma verecek, fakat şişman kısım çoğalma için hangi yapabilirim mücadelesi verecek” diyen Karadağ, “Kira tespit davalarında artışa neden olacak. Görece kendini tüvana bulan, ‘ego korkuturum, taciz ederim’ şeklinde kendinde hak bulanlar nedeniyle 3’üncü bap haberlerine büyüklüğünde bu gelişim gidebilir” dedi.

Mülk sahiplerinin mağdur olmamak yerine kayıt dışı paralarla mağduriyetini gidermeye çalışacağına özen çeken Karadağ, “Sülale sahipleri resmi adına yüzdelik 25 artırıp, köylü kalanını taşıt dışı matlup. Kiracı bile ‘pusat dışı şu kanaldan ödemeler yaptım’ deyip sevgili için gidebilir. Mahkemelerdeki kira davaları artacak. Dolayısıyla kâin ekonomik şartlarda bu düzenleme yegâne başına ayrımsız hal olamaz. Daha şişman kamusal sorunlara kez anahtar” yorumunda bulundu. ‘Kiracıyla karışmak yerine evimi satar, paramı alıp döviz, altın envestisman yaparım, kırat korumalı hesaba koyarım’ diyenler olacağını kaydeden Karadağ, fakat bunların sayısının açılan çekişmeli davalar büyüklüğünde ciddi olmayacağını söyledi.

Taşınmazlar Hukuku Derneği Başkanı Avukat Yüce Itimat Kiraz üstelik, uygulamanın hukuki boyutlarını anlattı. Düyun Kanununun 344. Maddesini arızi madde ile muhavvil düzenlemesi ile TÜFE 12 maaş değişim oranı yerine 10.06.2022- 01.07.2023 beyninde kira artış oranının yüzdelik 25 olacağını kaydeden Kiraz, “Kâin sözleşmesi devam fail kiracılar açısından 10 Haziran ve 30 Haziran beyninde restorasyon dönemi gelmiş kamu kiracılara iki öğün yüzde 25 tavan sınırlaması uygulanacak. Bu çokça büyük bir müsavatsızlık. İvedilikle kullanılmamış bire bir düzenleme yapılarak kanunun meriyet tarihi evvel konuşulduğu kadar 01.07.2022-01.07.2023 olmalıdır” diye konuştu. 2023 yılının 1 Orak Ayı’una büyüklüğünde restorasyon dönemi gelmiş tüm kiracıların yüzde 25, sonrasında uzama dönemi mevrut birlik kiracıların ise TÜFE 12 aylık değişim oranı kapsamında artıracaklarını kaydeden Kiraz, “Bu noktada herkes hangi şekilde ne dönemde artma yaparsa yapsın 2024’te bundan sonra eski uygulama şekli olan TÜFE 12 mahiye değiş oranı kapsamında çoğalma yapacak” dedi.

İlanlar yüzde 2 azaldı, kiralar yüzdelik 1 arttı

Emlakjet Umumi Müdürü Tolga İdikat, almanak kira kontratı bindirim oranına dip sınır getiren açıklamadan bu yana kiralık ilan adetlerinde gücük sürede yüzdelik 2 tenakus gözlemlediklerini söyledi. “10 Haziran’dan bu yana kiralık ilanlarda görülen azalmanın mal sahiplerinin kiralık ilanlarını vurdumduymaz çekmesi yerine görmek cins” diyen İdikat, şöyle konuştu: “10-14 Haziran arasında Türkiye’üstelik averaj talep edilen kiralık familya fiyatlarında sadece birkaç günde yüzde 1’lik artış görülüyor. Nedeniyle yıpranmamış regülasyon aile sahiplerini isticar fiyatlarını belirlerken elan yüksek meblağları istek etmeye yönlendirebilir. Fakat şimdilik servet sahiplerin komutan ve kiralama kararlarını askıya aldı gibi görünüyor. Mülklerin fiyatlarını tayin etmek için piyasayı gözlemlediklerini tutum ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Ev sahiplerinden kiracılara boşaltma davası

Emlak Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mürtefi Güvenç Kiraz, mevcut düzenlemeden yurt sahiplerinin çokça okkalı şekilde rahatsız olduklarını söyledi. “Meydan enflasyonunu yüzde 100’ad üstünde, TÜFE oranı de yüzde 73 ve TÜFE 12 mahiye değişim oranı dahi yüzde 39,33’ken, bu oranın neredeyse yarısının kira zammına uygulanacak olmasını hem makul bulmuyorlar hem da Anayasaya aykırı görüyorlar” diyen Kiraz, “Bu noktada akıbet 1 haftada çok korkulu şekilde ev sahiplerinin kiracılarını gevşetmek istediklerini görüyoruz. Özellikle ihtiyaç sebebiyle tahliye gerekçesine dayanıldığını ve hassaten mülklerini kiracılı bire bir şekilde satarak yeni malike bu durumu iletmek istediklerini görüyoruz” dedi.

Kira sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

 

İş yeri kiralarına üst çizi için aynı istek üstelik ATO’dan

 

İstanbul’bile kira göçü!

 

Kira artışına hat devrede! 1 yıl değişmeyecek

 

Share: