Şanlıurfa bilgelik: Emekliye ayrılan şampiyon atların yavruları Şanlıurfa’da gündeş tesiste yetiştiriliyor

Türkiye’üstelik safkan Zenci atların yetiştirildiği önemli merkezlerden biri olan Şanlıurfa’birlikte, yaklaşık 20 sene evvel Türkiye Jokey Kulübü (TJK) bünyesinde kurulan aşım istasyonunda safkan konkur atı ve yüksek performanslı yorgan yetiştiriliyor.

Şanlıurfa Hipodrom Müdürlüğü bünyesinde 1000 dekar alanda hayatiyet gösteren aşım istasyonunda, 23’ü çim, 5’i kum almak üzere 28 padok bulunuyor.

İstasyonda emekliye ayrılan “Serhantay”, “Kevserim”, “Altıncıhis”, “Sakarbaşı”, “Nurkut”, “Zahide”, “Demirkır” ve “Raf” kabilinden çarkıt şampiyonların da düz aldığı 24 damızlık aygır bulunuyor. Aygırlar çiftleştirilerek kalitesi ve performansı faziletli taylar elde ediliyor. Hususi ırk aygırların yavrularını sahiplenmek talip Türkiye’nin bir nice ilinden kısrak sahipleri, Şanlıurfa Aşım İstasyonu’nu tercih ediyor.

Şanlıurfa Hipodrom Müdürü Bunaltıcı Felek, AA muhabirine, Şanlıurfa’nın Türkiye’de Fellah atı yetiştiriciliğinde merkezi konumda olduğunu söyledi.

Kentte bulunan aşım istasyonunun Türkiye’nin at yetiştiriciliğine koskocaman yardım sağladığını belirten Baht, “İstasyonumuzda yarışlarda şampiyon olan fakat daha sonradan türlü nedenlerden muhit emekliye ayrılan 24 aygırımız bulunuyor. Aşımlarımız (koca hayvanın dişisiyle çiftleşmesi) veteriner ve alanında ehlihibre kişilerin nezdinde yapılıyor. Almanak aşım sayımız 300-600. Bu sayıyı yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Yavru tayların gelişimi özenle takip ediliyor

Atlara otel konforunda hizmet sunmaya çalıştıklarını anlatan Şans, atların baytar gözetiminde hep kontrollerinin yapıldığını belirtti.

Atlar istasyona kabul edildikten sonradan bakımı, sağlığı her şeyi ile ilgilendiklerini dile getiren Yıldız, atlar aşıma hazır olana kadar bakımlarının ve kontrollerinin devam ettiğini ifade etti.

Felek, şunları söyledi:

“Aşım yapıldıktan sonraları esas iş o ahit başlıyor. Yavrunun gelişimi, annenin sağlığı haddinden fazla gani izleme ediliyor. Yavrunun gelişimi röntgen ve ultrason cihazlarıyla takip ediliyor. Atlarımıza inceden inceye bakıyor, pansiyonlarımızda otel tarzında hizmet veriyoruz. Atlarımızı hijyenik ayrımsız ortamda rutin temizliklerinin birlikte herhangi bir salgına karış korumak üzere üstelik haddinden fazla tetik davranıyoruz. Hem ahır bakımları hem pansiyonların bakımına haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz. Atlar haddinden fazla hassas canlılar. Görevlilerimiz bu anlamda haddinden fazla tecrübeli. Atların dilinden çok gani anlıyor, atlara nasıl yaklaşılacağını çokça ferah biliyorlar. Taylarımızın sağlıklı tıpkı şekilde dünyaya gelmesi için haddinden fazla kurnaz davranıyoruz.”

“Atlarımıza bebek kadar bakıyoruz”

Veteriner Mustafa İpek bile merkezlerinde hem İngiliz hem da Fellah atlarının kâin olduğunu anlatarak, “Burada yaptığımız hareket aynı reform çalışması yani fena hâlde tıpkısı soy görmek. Annenin ve yavrunun herhangi bir soy bakımını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

22 yıldır seyislik eden Ömer Taner ise atları ve kaldıkları yeri her dönüş temizlediklerini, atlara günlük bakımlarının yanı sıra antrenman bile yaptırdıklarını belirterek, “Atlarımıza süt kuzusu kadar bakıyoruz. Onlarla konuşuyoruz.” diyerek konuştu.

Share: