SAKE, açtığı stantla vatandaşları olasılı afetlere alın bilgilendirdi

Sakarya Kontrol Kurtarma Ekibi Derneğince (SAKE), 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Trap ilçesinde kıran bilinçlendirme çalışması gerçekleştirildi.

Belediye karşısındaki alanda sergilik açan ekipler, afet sırası ve sonrasında yapılması gerekenler ile SAKE üyeliği ve gönüllülüğü konularında vatandaşlara vukuf verdi.

SAKE Derneği Başkanı Erdal Ziyalı, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 22 yabanlık ekiple başlattıkları taharri kurtarma çalışmalarında bir nice kişiyi ve hayvan dostlarını enkazdan kurtardıklarını söyledi.

Hareket Haftası dolayısıyla hem halkı saf afat üstüne bilinçlendirmek hem da dernek ve gönüllülükle ilgili bilgi yüklemek için kıran bilinçlendirme standı açtıklarını nâkil Aydınlık, “Bu anlamda eğitimli ve şuurlu dirilik sayısını artırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızı gönüllü olmaya çağırma ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Okumuş, arama kurtarma çalışmalarında makbul malzeme ve ekipmanların fiyatlı ve özel olduğuna bel ederek, şunları söyledi:

“Bizler cemiyet üyelerimizden mevrut aidatlar ve destekçilerimizden mevrut bağışlarla çalışmalarımızı sürdürmeye çalışıyoruz ancak birçok malzeme ve ekipman eksiğimiz bulunuyor. Bu anlamda hassas vatandaşlarımızın, esnafımızın ve gelişim adamlarımızın desteklerini bekliyoruz. Facia olunca değil, kıran olmadan önce hazır olmalıyız.”

Başkan Yardımcısı Gürkan Özer de tabii afetler üstüne çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, “‘Taharri Kurtarma Gönüllüsü Ol, Aynı Birey birlikte Sen Kurtar’ diye herkesi fahri olmaya ve natürel afetler konularında bilgilenmeye çağırma ediyoruz.” dedi.

Share: