Sakat HDP Mebus Güven’e “terör örgütü propagandası tahsis etmek” suçundan verilen cezanın gerekçesi açıklandı

Çarkıt HDP Hakkari Mebus Leyla Cüret’in değişik tarihlerde katıldığı eylem ve etkinliklerdeki konuşmalarında yıldırı örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı iddiasıyla çarptırıldığı 11 sene 7 kamer 15 dönem kodes cezasına ilişkin gerekçeli karar açıklandı.

Diyarbakır 9. Çetin Ceza Mahkemesinde 17 Ekim’de tanıdık karar duruşmasında Çekinmezlik üzerine, 2015-2019 yılları ortada 6 eylem ve etkinlikteki konuşmalarında “terör örgütü propagandası ayırmak” suçundan 11 yıl 7 kamer 15 çağ sunulan mahpushane cezasına ilişik 46 sayfalık gerekçeli değişmeyen yazıldı.

Kararın gerekçesinde, Yürek’in, yargılanmasına laf kendisine katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalar ile sosyal medya paylaşımlarına meydan verildi.

Kararda, halkı etkileme kapasitesi fazla olan siyasetçilerin kullandıkları sözlerin sosyete üstünde yaratacağı etkiyi göz uğrunda tutarak açıkladığı düşüncelerini, içeriği üstüne görev ve sorumluluklarının bir gereği namına dikkat göstermeleri gerektiği bildirildi.

Siyasetçilerin terör olaylarının çok arttığı haleldar ortamlarda elan dikkatli davranmalarının önem arz ettiği belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Demokratik toplumda siyasetçilerin kanunların kendilerine yüklediği görevleri hukuka makul olacak şekilde adına getirmesi gerekiyor. Çekinmezlik’in açıklamalarının sosyete üzerindeki etkisinin farklı kişilere için henüz bati olduğu, konuşmalarıyla PKK’ya verdiği desteğin bu bölgedeki patlamaya amade havayı elan da ağırlaştırdığından mütevellit meydana mevrut zarar ve tehlikelerin kısık olduğu anlaşılmıştır.”

Kararda, şunlar kaydedildi:

“Yıldırı örgütü PKK/KCK’nın formül kendisine benimsediği gayret eylemlerinin ortadan kaldırılması, demokratik dirim için okkalı tıpkı zılgıt oluşturan şiddetin devamına ve artmasına bindi olacak tarzda akım fail kişilerin engellenmesi amaçlanmaktadır. Sanığın eylem ve faaliyetlerinin yıldırı örgütü PKK/KCK/ YPG’nin uğur ve talimatlarıyla örtüştüğü, eylemlerinin siyasi neşelilik evet üstelik örgütlenme özgürlüğü kapsamında hukuken mülahaza edilmesi mümkün olmamıştır. Eylemlerinin şiddete ve demokratik olmayan yöntemlere başvurulmasını isteklendirme eden sanığın, söz konusu eylemlerin demokratik dirim için kırıcı ayrımsız tehdit oluşturduğu, silahlı çatışmaların bitmeme ettiği koşullarda örgüte eleman vermek, örgütün yandaş sayısını tezyit etmek ve örgütün momentum eylemlerini meşru yorumlamak amacıyla zindelik gösterdiği kabul edilmiştir. Bu nedenle sanığın cezalandırılması eğin düzgü denetiminde denetlenen evgin bire bir toplumsal ihtiyacı karşıladığı akseptans edilerek cezalandırılması yönünde buyruk kurulmuştur.”

Leyla Büzük, Diyarbakır 2. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesince yargılandığı bambaşka davada “silahlı terör örgütüne üye tutmak” suçundan 6 sene 3 ay kodes cezasına çarptırılmış, karar Yargıtay 16’ncı Ukubet Dairesince onanmıştı.

HDP’li Güven üzerine duruşma vasıtasıyla sunulan kesinleşmiş cezalara ait Cumhurbaşkanlığı tezkereleri TBMM Umumi Kurulunda 4 Haziran 2020’de okunarak bilgiye sunulmuştu. Kanunuesasi göre Umumi Kurulda okunan tezkerelerin ardından Yiğitlik’in mebusluk düşürülmüştü.

Diyarbakır’üstelik 21 Çatlak 2020’de yargılandığı yıldırı davasında “silahlı terör örgütüne organ görünmek” ve iki misil “yıldırı örgütü propagandası beğenmek” suçlarından 22 sene 3 ay mapushane cezasına mahkum edilen Cüret, gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Share: