DİYARBAKIR’DA MİLLİ MAÇ HEYECANI; OTELLERDE REZERVASYONLAR DOLDU

A Milli Ayak Topu Takımı’nın 16 Teşrinisani’birlikte İskoçya ile Diyarbakır’da oynayacağı maç öncesi, Diyarbakır Stadı’nda hazırlıklar sürüyor. Millileri ilk kez ağırlayacak olan kentte, otellerin karşılaşma gününe büyüklüğünde rezervasyonları dolarken, 33 bin kişilik stadın kırılan ve hasar gören koltukları yenilendi. Localar, soyunma odaları ve yedek kulübelerinin birlikte yenileneceği statta, zeminin bile pik amade ayla getirilmesi ve UEFA aracılığıyla verilecek lisansın arkası sıra Diyarbakır, bundan sonra arsıulusal maçlara sülale sahipliği yapabilecek.

A Milli Futbol Takımı’nı ilk kez ağırlayacak olan Diyarbakır’ı milli karşılaşma heyecanı sardı. Diyarbakır Stadı’nda 16 Kasım’dahi İskoçya ile oynanacak hazırlık maçı ile ilişkin icraat devam ediyor. 33 bin kişilik stat, 26 Ekim’bile tadilata alınırken, alıngan ve hasar gören 9 bin 500 payanda sökülerek yenilendi. Localar, soyunma odaları ve sakıntı kulübelerinin restorasyon çalışmaları ve zeminin dahi maça hazır kuzuluk getirilmesi üzere ise icraat hızlandı. Çalışmanın arkası sıra stadyum, yeni yüzüne kavuşacak ve UEFA eliyle verilecek lisans sonrası kent imdi arsıulusal maçlara ocak sahipliği yapabilecek. Mavera yandan kentte ise otellerin karşılaşma gününe büyüklüğünde olan rezervasyonları doldu. Turizmciler de karşılaşma için kente gelecek yerel ve ecnebi turistleri bekliyor.

‘OTELLERİN DOLULUK ORANI YÜZDELIK YÜZ’

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Güneydoğu Anadolu Diyarbakır Nahiye Başkanı Kadri Varçin, milli maç dolayısıyla otellerin dolduğunu belirterek, Bizim otelde dahi 16 Kasım’a kadar yerlerimiz kırcı. Hem turlarımızın etkisi var hem bile İskoçyalı turistlerin Diyarbakır’a atak etmesi bile bekleniyor. Diyarbakır’bile tarihi surların tanıtılması bir zamanda oteller ve esnafın bir nebze da olsa rahatlamasına hastalık olacak ayrımsız karşılaşma. Şu an yüzde 100 doluluk oranı var. Diyarbakır’birlikte maça kısaca 1500 yabancı gezmen bekleniyor. Hoppadak İskoçyalı değil Türkiye’nin değme vasıtasıyla domestik misafirlerimiz üstelik var dedi.

Kentteki benzeri otelin genel müdürü Sercan Altun ise maçın duyulmasından bu yana mevrut taleplerin çok aşkın olduğunu belirterek, 14, 15 ve 16 Teşrinisani geceleri yüzdelik beniz doluluk oranı var. Diyarbakır namına heyecanlıyız. Milli takıma karı sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Sabırsızlıkla o günü bekliyoruz. Şu andan itibaren doluluk oranımızı yüzdelik 100 tamamladık. Herkeste tıpkı meze havası var. Talepler oldukça faziletli. Hep oteller dolmak için diye konuştu.

STADYUM ÇEVRESİNDE PEYZAJ ÇALIŞMASI BITMEME EDİYOR

Büyükşehir belediyesi üstelik stadın çevresinde hazırlıklarını sürdürüyor. Park Yeri ve Bahçeler Dairesi Başkanı Gülay Kutlu, 16 Teşrinisani amacıyla hazırlıklarının birden bitmeme ettiğini tabir ederek, şunları kaydetti

Stat çevresi ve yollarında peyzaj düzenleme, bakım, arılık, budama, toprak dolgusu ve çimlendirme çalışmamız gerçekleştirmektedir. Ayrımsız hafta önceki başlayan çalışmalarda 45 bin metrekarelik alanda ecnebi fino budaması yaparak, zemine beğenilen aynı fon kazandırmaya çalıştık. Altyapı çalışmalarında üstelik bulunan sulama tesisatlarını onardık. Ekiplerimiz bu alanda hafriyat ve yerey dolgusu çalışmaları yaptı. Çimlendirme çalışmamız devam ediyor. Çalışmaları yalnız stat çevresiyle bağlı tutmadık. Stadyuma vasıl yollarda birlikte çalışmalar yaptık. Stat içerisi ve çevresinde kısaca 700 ağacın tıpkısı zamanda orta orta kaldırım ve kavşaklarda bulunan çalıların budama işlemlerini yaptık. 15 bin metrekarede ise çimlendirme çalışması yaptık. 16 Kasım’a büyüklüğünde stadyuma vasıl yollar ve orta kaldırım ile kavşaklarda kişi üretimimiz olan 60 bin kışlık sezon çiçek dikimi gerçekleştireceğiz. Değişik zümre ağaçlar ve çalılarla bile estetik ayrımsız manzara oluşturacağız. Çok heyecanlıyız. Herkesi Diyarbakır’a bekliyoruz.

Share: