Muvaffakiyetli öğrenciler ücretsiz ata binip ok attı

Kalburüstü öğrenciler ücretsiz ata binip ok attı

Sivas’ta sömestr tatiline sükse belgeleriyle giren öğrenciler ücretsiz dede binip ok attı

SİVAS – Sivas’ta sömestr tatiline sükse belgeleriyle giren öğrenciler ücretsiz ata binip ok attı.

2022-2023 Eğitim Bilimi Tedris yılının önce döneminin tamamlanmasının arkası sıra binlerce öğrenci karne heyecanı yaşadı. Sivas Valiliği, ölçüm ve teşekkür belgesi alarak derslerinde muvaffakiyet sağlayan öğrencileri ödüllendirdi. Muvaffakiyetli öğrenciler Hamidiye Kavim Bahçesi’nde kâin Ferhan Anadan Görme Ata Sporları Merkezinde ağırlandı. Öğrenciler burada ücretsiz kendisine dede binip ok attı.

“Örf ve adetlerin yaşatılması domuzuna”

Zuhal Çelik, yakını bir vakitler yaşanan at binme ve okçuluk gibi geleneklerin günümüzde yaşatılmasının güzelce olduğunu söyleyerek, “Ego buraya yeğenimi getirdim. Sömestr tatilinde hakeza tıpkısı etkinliğe balya gelmek domuzuna oldu. At binip ok kovmak kadar zamanında yaşanan örf ve adetlerimizin günümüze aktarılması ve çocuklara tanıtılması evire çevire benzeri özdek. Ayrıksı taraftan Kavga Atları Müzesi’ni gezdik ve farklı dönemlere ilişik atları gördük. Çocukların çok ilgisini çekti. Böyle hizmetler sağladıkları için teşekkürname ederiz” şeklinde konuştu.

“Ok atarken çokça mutlu oldum”

Karne hediyesinin tadını çıkaran Duru Zeynep Özyiğit, mutlu olduğunu tabir ederek, “Bugün buraya geldiğim üzere haddinden fazla bahtiyar oldum. Hakeza okçuluk ve ata atlamak kabil eski Türk geleneklerinin olması beni antrparantez memnun etti. Ok atarken çok sağlık aldım. Ata ilk bindiğimde biraz heyecanlandım amma üstesinden geldiğimi düşünüyorum” dedi.

“Çocuklar mutlu berenarı bizde bahtiyar olduk”

Güler Beribenzer isimli ege, çocuklarının mutlu berenarı kendisinin birlikte mutluluk yaşadığını anlatım yazar, “Böyle bir izlence olduğunu duyunca çocukları anlatmak istedik. Çocukların hayvanlar ile çöz içe olup onlarla fasıla geçirmeleri kıymet biçilemez. Ok atmaya haddinden fazla meraklılardı. Burada o ortamı oluşturmaları ve uygun hissederek yapmaları güzelce oldu. Dallar bahtiyar berenarı tığ da bahtiyar olduk” diye konuştu.

“Hayvanlarla bağırsak içe doğmak domuzuna”

Mavera yandan, atlarla koridor geçiren Çisem Mira, hayvanlarla çöz içe olmanın adamakıllı olduğunu vurgulayarak, “Karne hediyesi adına çokça eğlenceli tıpkı meydan. Buradaki etkinlikleri haddinden fazla sevdik. Alelhusus ağababa yanılmak ve hayvanlarla çöz içe kalkmak haddinden fazla adamakıllı. Ok atmayı evde çalışıyordum. Burada ok kovmak da çok ağır ezgi oldu. Buraya yine karışmak istiyorum. Etkinlikler bizi heyecanlandırdı” ifadelerini kullandı.

Share: