Engelini beslediği Kangal köpekleriyle aşmayı başardı

Engelini beslediği Kangal köpekleriyle aşmayı başardı

Sivas’ta geçirdiği gidiş geliş kazasının ardından tekerli sandalyeye bağımlı mütezayit Cüneyt Çaylak, engelini beslediği Kangal köpekleriyle aşmayı başardı

SİVAS – Sivas’ta geçirdiği gidiş geliş kazasının arkası sıra tekerlekli sandalyeye bağımlı küsurat Cüneyt Çaylak, engelini beslediği Kangal köpekleriyle aşmayı başardı.

Sivas’ın kangal ilçesinde ruhlu 37 yaşındaki Cüneyt Çaylak 20 yıl önce geçirdiği gidiş geliş kazasıyla sonrası dolaşma kabiliyetini kaybetti. Kazanın arkası sıra hayata küsen ve evinden dışarıya çıkmak istemeyen Çaylak, beslemeye başladığı kangal köpekleriyle yeniden hayata tutundu. Çocukluğundan beri çokça sevdiği Kangal köpekleriyle ayakyolu geçirmeye başlayan Çaylak ömrünün mütezayit kısmını onlara adadı. Kangal yetiştiriciliği zamanla tutkuya dönüşünce babasıyla alay malay istihsal çiftliği kurdu. Toy deminden burada 30’a andıran köpeği hem eğitiyor hem birlikte yetiştiriyor.

“Köpeklerimle bundan sonra zaman kılmak istedim”

Cüneyt Çaylak geçirdiği gidiş geliş kazasından bahsederek, “Ego 2003 yılında trafik kazası geçirdim, kaymakamlık sorasında yürüme özelliğimi yitirdim. Ego o zamanlar 3-4 sene evden dışarıya çıkmadım, moralim alt peş olmuştu. Dışarıya çıkmak istemiyordum, bu sandalyeye oturmak bana merhametsizlik gibi geliyordu. O proses evde geçti ama belli bire bir süreden bilahare böyle gitmeyeceğini ayırt ettim, çarşıya üstelik inmiyordum. Benim o ant 3-4 lime köpeğim vardı. Babama köpeklerimi ahzetmek istediğimi söyledim. Babam beni bahçeye çıkardı, köpeklerimle bir zaman geçirdim ve elan sonra kesiksiz dışarıya çıkıp köpeklerimle çıktı zaman buyurmak istedim” dedi.

“Elden ruh bilimi değil bedenî da düzeltme sağladı”

Toy, kangal köpeklerinin kendisinde hem ruhsal hem birlikte bedensel iyileştirme sağladığını belirterek, “Kangal köpeği sevdası bende vardı ama hakeza daha dahi arttı. Köpeklerle uğraştıkça hem kafamdaki bütün düşüncelerden kurtuldum, içtimai hayata döndüm. Kangal köpekleri bana takkadak ruhsal değil bedensel bile düzeltme sağladı. Zira bilcümle günüm benim burada bunlarla geçiyor. Geliyorum sabahleyin buraya yemeklerini veremeye çalışıyorum, yavrular oluyor onlarla burada oyun oynuyorum. Köpeklerin bana hem psikoloji hem dahi bedenî faydası oldu “diye konuştu.

“Ego kalan ömrümü onlara adadım”

Toy, ömrünün artan kısmını köpeklerine adadığını anlatım edip, “Kangal köpekleri içgüdülü namına davranıyor, sahibine alın çokça soysuz canlılar. Benimle haddinden fazla büyük aynı bağları var. Beni dışarıdan mevrut değme tehlikeye karşı koruyacak içgüdüye sahipler. Ego buraya geldiğimde onlar dahi bahtiyar oluyor, onlarla oynadığımda kul bahtiyar oluyorum. Köpeklerimle bu arada bire bir üzeri geçiriyoruz, ego mütezayit ömrümü onlara adadım. Burada bu ırkı, bu değerleri koruyup gelecek nesillere aktarmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: