Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente hâkim ve su baskını uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve saha meydan haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve şark su, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli koyulmak amacıyla aralıklı sağanak ve vadi kayran asuman ses sağanak yağışlı, sair yerlerin az bulutlu ve degaje geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 toprak için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarma verildi.

SEL VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile anbean Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli yerine kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara alın (ansızın sel, feyezan, yıldırım, yağmur simultane sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgilendiren kırıcı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tutum edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şartlar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Solgun, havada “potansiyel acı durumu”na bel ediyor. Anlayış edilen meteorolojik fenomen sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: