Mersin’de martir polis memuru Sedat Gezer amacıyla cenaze töreni düzenlendi

Mersin’da polisevine müteveccih terör saldırısında martir düşen polis güçleri memuru Sedat Gezer amacıyla cenaze merasimi düzenlendi.

İki çocuk babası Gezer’in (48) cenazesi, Sazak Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki işlemlerin ardından törenin yapılacağı İl Inanma Müdürlüğü bahçesine getirildi.

Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sazak Valisi Ulvi Hamza Pehlivan, şehidin annesi Nafiye ve eşi Medine Gezer ile yakınlarına başsağlığı diledi.

Vekil Soylu, şehidin katışıksız geçmişinin okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, “benzeri sınav dünyasında” bulunulduğunu söyledi.

İyi ile kötünün, akilane ile yanlışın olduğu “bire bir sınav dünyasında” bulunduklarını anlatan Soylu, “Tevazuyla kibrin, makamla hiçliğin, hepimiz tıpkı sınav dünyasındayız. Acısını hissediyoruz amma sizin büyüklüğünde anlayabilmemiz kabil değil. İstediğimiz şudur; şehitler tepesi boş değil. Sedat kardeşimiz, sizin eşiniz, babanız, kardeşiniz, evladınız, kendisini ülkesine, milletine, bayrağına adamış, kendisini bayrağına, İlayı Kelimetullah’a ve Ezan-ı Muhammediye adamış, şehitliği aynı bayram, düğün günü olarak görmüş bu ülkenin şehitler tepesindeki kahramanlarımız.” diyerek konuştu.

Şehit Sedat Gezer’in şişman ayrımsız kahramanlığın altına imza attığını dile getiren Aristokrat, şöyle devam etti:

“Normal sivil kıyafetleriyle, sefihane arkasındaki bombalarla ve silahlarla sanki oradaki polisevine kalmaya geliyormuş izlenimiyle gizlice, haincesine, kalleşçe sıkışan bire bir yıldırı örgütünün, imdi tek yerde esamesi okunmayan benzeri yıldırı örgütünün yapabileceği derecede kalleşçe ayrımsız eylemle yüz yüze kaldı. Amma kahramanlıkları şudur; cesaretleri, mesleklerine olan o iri sahabiyetleri ve benzeri teröriste nasıl ilişki edeceği anlayışını simultane ortaya koyan kabiliyettir. Şunu bilmenizi isterim; Sedat kardeşimizin gelişigüzel devir zihnimizde olacak yararsız şudur, o iri benzeri katliamın Abdülkadir kardeşimize ve oradaki polisler ve bekçilerle beraber engellemiştir. Tıpkısı polisin yapabileceği genişlik iri görevi, milletin canını, malını kurtarabilmek üzere kendini feda etmiştir. Tığ buna inanıyoruz. O kahraman, minnetle, şükranla ve saygıyla özge ediyoruz. Siz şişman tıpkısı ailenin evlatlarısınız. Türk Polis Teşkilatı, jandarmamız, Mehmetçiğimiz kül güvenlik güçlerimiz şişman ayrımsız ailedir. Bu ülkenin namusuna, bu ülkenin birliğine ve beraberliğine yönelen adı ne olursa olsun, hangi terör örgütü, ne yıldırı örgütünün siyasal odağı olmuş tiksindiren başkaları, gazeteci diye tanımlanmış teröristler, hangi olursa olsun, ne ortaya konulursa konulsun bilmenizi isterim ki şu anda ay engelsiz bayrağa sarılı canan Sedat kardeşim, şuradaki polis güçleri arkadaşlarım, polis teşkilatı ve bilcümle kahraman güvenlik güçlerimiz seninle, birlik şehitlerimizin kanını yerde bırakmamıştır. Ama burada bire bir ayrı olay var. Sen zat yerini, özlük kanını yerde bırakmayacak kadar kabadayı ve alp bir adamsın. Tanrı yağmur eylesin. Cenab-ı Tanrı bize üstelik şehitlik talih etsin, inşallah. Başımız sağlıklı olsun.”

Soylu konuşmasının peşi sıra Sedat Gezer ve hep şüheda amacıyla yakarış etti.

Törenin arkası sıra Icra Vekili Aristokrat ve değişik yetkililer ile meslektaşları, şehidin cenazesini Muğdat Camisi’ne götürülmesi için omuzlarında cenaze aracına taşıdı.

İl Inanma Müdürü Mehmet Aslan’ın üstelik danışma yaptığı törene, Emniyet Umumi Müdürü Mehmet Lüle Taşı, Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Mersin Ağacı Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adana İl Güvenlik Müdürü Doğan İnci ve şehidin meslektaşları üstelik katıldı.

Mersin Ağacı’de iki kadın yıldırıcı marifetiyle geri akşam ezanı saatlerinde polisevine planlı saldırıda polis güçleri memuru Sedat Gezer şehit olmuş, tıpkısı polis da yaralanmıştı. Mermi çıkıntı fail tıpkı vatandaş ile yüksekten atlayan iki kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren teröristler, üzerlerindeki patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu ölmüştü.Share: