Macron, Ukrayna amacıyla özel görüntü oluşturulacağını duyurdu

Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron, Ukrayna’nın cidal çabalarını esermek için hususi fon oluşturulması kararının alındığını duyurdu.

Çekya’nın başkenti Prag’daki gayriresmi SUTAŞ Zirvesi sonrası yaptığı matbuat toplantısında Macron, zirvede Ukrayna- Rusya savaşını ve erke meselesini ele aldıklarını belirtti.

Macron, ülkesinin Ukrayna’ya askeri ekipman desteğini anımsatarak, Fransa’nın mülhak CAESAR obüsleri gönderilmesine ilgilendiren bazen Avrupalı ortaklarıyla çalışmaya devam ettiğini söyledi.

“(Zirvede) ayrıca Ukrayna’nın çarpışma çabalarını ve Acımasız saldırılarına cebin direnişi katmak için gerektiğinde en çok gerekseme duyduğu malzemeleri direkt sanayicilerimizden satın almasını sağlayacak hususi görüntü tekvin kararı aldık.” diyen Macron, bu fonu önceki etapta 100 milyon avroyla donatacaklarını belirtti.

Macron, Avrupa Birliği’nin (AB) Zalim gazına bağlılığının azaldığına dikkati çekerek, AKARSU’nin kullandığı Zalim gazının toplam içindeki payının yaklaşık yüzde 30-35’ten bugün yüzde 7,5’e gerilediğini dile getirdi.

“Elan el olacak, gelecek kış için hazırlanmalıyız.” diyen Macron, Avrupa’birlikte özellikle hayatiyet vuzuh bağlantılarını geliştirmeye devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Macron, birçok Fransız’ın araçlarının akaryakıt deposunu doldurabilme kapasitelerine ilgili endişelerini bildiğini ve bununla ilişik hükümetin harekete geçtiğini belirterek, halktan panik yapmamalarını istedi.

Hakkında yasa dışı kazanç keşfetmek suçlamasıyla soruşturma açılan Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler’in görevde kalmasını savunan Macron, İtalya konusunda da eskimemiş başbakan ki olursa olsun onunla çalışacağını sözlerine ekledi.

Share: