Kuraklık ser gösterdi, çiftçilere ‘yağmur duası’ çağrısında bulundu

Susuzluk mir gösterdi, çiftçilere ‘baran duası’ çağrısında bulundu

Çiftçilerin uykusunu kaçıran susuzluk başlangıç gösterdi

SİİRT – Siirt site genelinde muhtemel yağışların bir tür gelmemesi, üreticileri paslı ediyor. Yaşanan susuzluk riskinin artması üzerine Siirt Ekincilik Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere baran duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle susuzluk tehlikesiyle yüz yüze mevcut Siirt’te, geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayıcı üreticiler amacıyla yağmur duasına çıkmalarını kâm fail Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere yağmur duasına çıkmaları talebinde bulunan Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı nazik benzeri kuraklıkla karşı karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte üstelik yağmur bekliyoruz, yağmur yağmasa haddinden fazla güçlükler yaşayacağız; özellikle üretim, hububat konusunda. Ektiğimiz hububatlar şu anda esrar kabilinden görünüyor amma bugünden sonra çabucak yağmura gerekseme vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne kadar bu bölgede baran görünmüyor bu nedenle tığ pres durumdayız, uykularımız kaçıyor, tün uyuyamıyoruz. Bütün çiftçilerimizden, bütün Müslümanlardan baran yağması için dua etmelerini, icabında hocalarla baran duasına çıkmalarını tavsiye mektubu ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması için yakarış etmelerini istiyorum ve rica ediyorum” dedi.

Share: