Kuraklık mebde gösterdi, çiftçilere ‘yağmur duası’ çağrısında bulundu

Susuzluk kelle gösterdi, çiftçilere ‘baran duası’ çağrısında bulundu

Çiftçilerin uykusunu kaçıran yağışsızlık esas gösterdi

SİİRT – Siirt şehir genelinde muhtemel yağışların tıpkı soy gelmemesi, üreticileri karmakarışık ediyor. Yaşanan susuzluk riskinin artması üstüne Siirt Tarım Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere yağmur duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya mevcut Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı üreticiler için baran duasına çıkmalarını talep fail Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere yağmur duasına çıkmaları talebinde bulunan Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı iri ayrımsız kuraklıkla alın karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte de yağmur bekliyoruz, yağmur yağmasa çok zorluklar yaşayacağız; özellikle üretim, hububat konusunda. Ektiğimiz hububatlar şu anda maden kadar görünüyor ama bugünden sonraları çabucak yağmura gerekseme vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne kadar bu bölgede baran görünmüyor bu nedenle tığ yumruk durumdayız, uykularımız kaçıyor, tün uyuyamıyoruz. Hep çiftçilerimizden, hep Müslümanlardan yağmur yağması üzere yakarış etmelerini, gerekirse hocalarla baran duasına çıkmalarını kaynak ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması için yakarış etmelerini istiyorum ve murat ediyorum” dedi.

Share: