Konya ve kasaba illerde “Hareket Yadigâr, Çök Dubara Tutun ve Boşaltma” tatbikatı yapıldı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’üstelik, Kredi ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne sınırlanmış öğrenci yurtlarında “Zelzele Anı, Çök Tertibat Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Güven ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü gelişim birliğinde ülke genelinde senkronik gerçekleştirilen manevra kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının arkası sıra görevliler ve öğrenciler “çök, katakulli ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin arkası sıra yurtta küsurat öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, kol ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonraları yegâne mesafe halinde yurttan çıkarak bahçedeki içtima alanında ayrımsız araya geldi.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Mesnevi Kız Öğrenci Yurdu’nda yapılan tatbikata, Ilbay Vahdettin Özkan, İl Inanma Müdürü Açık Deniz Dinç, Cahillik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Atmaca, kâh STK’ların temsilcileri ile çekicilik müdürleri birlikte katıldı.

Ilbay Özkan, tatbikatın ardından yurdun konuşma salonunda yaptığı açıklamada, bu nev organizasyonların dirim kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Afet planlarının riskleri azalttığını tabir fail Özkan, “Bire Bir afetin olması halinde riskleri azaltmak üzere öncelikle bilinçlendirme ve terbiye faaliyetleri vacip. Bu akşam de bunu yürütme ettik. Ben afet ve risklerden ırak benzeri ati arzu ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Karaman

Karaman KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda planlı manevra öncesi Ilbay Tuncay Akkoyun, yurttaki ebru kursunu görüşme etti.

İl Kıyamet ve Ivedili Format Müdürü Şerife Han ise zelzele çabucak yapılması gerekenleri öğrencilere anlattı.

Ardından, manevra gereği Ilbay Akkoyun ve öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, intizam ve tutun” yöntemini uyguladıktan bilahare kontrollü biçimde binadan çıkıp toplantı alanına geldi.

Vali Akkoyun, burada yaptığı konuşmada, 2022 yılının “Kıyamet Manevra Yılı” yerine car edildiğini, kentte 7 KYK yurdunda 8 bin öğrenciyle bu tatbikatı yaptıklarını belirtti.

Tatbikata, İl Güven Müdürü Ayhan Taş, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’bile ise AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan ile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Tınaztepe Eş Öğrenci Yurdu’ndaki zelzele tatbikatını izleme etti.

Yurtta kalan öğrenciler, siren sesi esnasında, “çök, desise ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonradan yurttan tahliye edildi.

Tatbikatın arkası sıra Buldan, AA muhabirine, kentteki 18 yurtta kalan 11 binin üstünde öğrencinin tatbikata katıldığını söyledi.

Share: