Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan araç sahiplerine uyarı

Kış mevsiminin gelmesiyle gelişigüzel araçlarının kışlık ve mevkut bakımlarını yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz sene arz kilolu şita mevsimini diri Aksaray’da ustalar sürücüleri uyararak araçlarının bakımlarının şimdiden yaptırmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Aksaray’bile ve İç Rum Bölgesi genelinde şapadanak düşen çekicilik sıcaklıklarının ardından vatandaşlar araçlarının mevkut ve kışlık bakımları üzere sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz sene sunma tehlikeli şita mevsimini etkili Aksaray’de bu kış mevsiminin de az çok ağırbaşlı geçeceği öngörülürken, sürücüler kış öncesi araçlarında oluşabilecek sorunların önüne boşamak için sanayideki ustalarından bindi alıyor. Bilinçsiz bakım fora etmek hesabına ustaların düşünüm ve bakımını yeğleme eden sürücüler motosiklet bakımları ilkin oluşmak amacıyla yağ ve akarsu bakımlarını yaptırıyor. Ustalar şita öncesi sürücülere çeşitli sorunlarla ilgilendiren öneride bulunurken, mevkut bakımların yoğun yapılması ve araçların kış şartlarına uygun bakımdan geçmesini kaynak ediyor. Ustalar, süreli bakımlar ve motor bakımlarının yapılmadığı takdirde şita aylarında maliyetlerin artacağını belirtiyor.

“Şita mevsiminde periyodik hizmet haddinden fazla majör”

Şita öncesi müşterilerinin araçlarında mevkut bakımlar ve motor bakımlarını fail Ataklar Ford Servis Ustası Muammer Akış, sürücülere kış öncesi tavsiyelerde bulunarak, “Kışa, yani 11. ayak tabanı girdiğimiz devir İç Küçük Asya’de biliyorsunuz donmanın başlayacağı antlaşma, süreli bakımların yapılması gerektiği zaman, antifrizlerin tedarik edilip kışa hazırlanması geçişsiz. Bu bakımlar yapılmadıktan sonraları bunların maliyetlerinin açkı sahiplerine haddinden fazla pahalıya mal oluyor” dedi. Şita mevsiminde araçlarda birçok konuda maslahat yaşanabildiğini ifade fail Muammer Atak, “Isıtma problemleri olur, say problemleri peki. Araç motorlarının 11. taban girerken bakımdan geçmesi, bu işlerin çözümlenmesi ve yapılması lazım. Mevkut bakımların yapılması geçişsiz, yağ değişiminin yapılıp motorun elan bayağı çalışmasını, marşın elan olağan devir yapıp abat aynı idman sağlaması gerekir. Bunlar benzeri vesile sahibinin yaptırması müstelzim işlerdir. Öncelikle banko antifriz değişimi yapılması lazım. Motor yağlarının değişmesi lazım. Şanzıman yağlarının araca akıllıca yağların koyulması lazım, çünkü bilinçsiz bakımlar aracın kışın geç çalışmasına etken oluyor. Makul olan yağlar kullanılırsa daha basit evet motorun çalışması, anlattığım kabil önce ilk süreli bakım önemlidir. Bilahare antifrizlerin hazırlık edilmesi geçişsiz, şita lastiklerinin takılması gerekir. Cam sularının ilaçlı akarsu kullanılıp kışın donmaması amacıyla haddinden fazla önemlidir. Zira araçtaki en yüce noktalardan birisi birlikte kadeh sularıdır. Onların kalitelisini kullanmazsanız giysi yapar ve yöre camlarınızı kullanamazsınız” dedi.

Aracını kış öncesi mevkut bakıma getirerek kalorifer değişimi yaptıran Fevzi Kamer (78), “Araçlarımıza havaların soğuması nedeniyle antifriz, yağ değişimleri, fren balataları, lastikler şita olduğu amacıyla bunlar çokça önemlidir. Aracın sağlıklı olması itibarıyla şuan ego meşbu radyatörümü değiştiriyorum. Antifrizimi dolu yenileyeceğim. Radyatörde hafif bir çaktırmadan var, benim aracımın şuan amacıyla sıkıntısı odur” dedi.

Bir ayrıksı sürücü Mütehammil Heybet (46) ise “Tamamını aha takı balata, kışlık lastikler, antifriz bakımları, motor antagonist bakımları ve buna benzer hangi gerekiyorsa o asıl bakımları yaptık. Çünkü o gerekli şita amacıyla, güvenlik üzere gerekiyor. İklim değişikliği arabadaki bilcümle ulaşımda, aha karayolları ile ait ulaşımda, doluda, yağmurda, karda örnek veriyorum lastik olayında söz misali, şimdi kışlık lastiği takmazsan imkanı yok trafikte kazaya dahi sebebiyet veriyorsun. Başkalarının canına bile mülk oluyorsun. Ondan etraf kışlık sargaç mehabetli, antifriz zaten biliyorsunuz dona karşıdır. Ego hep bunları planlayarak, fikren geldim. Kış amacıyla trafiğe sakıncasız benzeri şekilde aracıma istinaden çıkacağım” diye niteleyerek konuştu. – AKSARAY

Share: