“Deprem Hatırat, Çök Hile Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’dahi, Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne mecbur mektepli yurtlarında “Yer Sarsıntısı Andaç, Çök Harmoni Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedi Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Toyluk ve Spor Bakanlığı Itimat ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü hareket birliğinde ülke genelinde senkronik gerçekleştirilen tatbikat kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının ardından görevliler ve öğrenciler “çök, rejim ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin peşi sıra yurtta küsurat öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, konsept ve tutun” yöntemini uyguladıktan bilahare bir tane fasıla halinde yurttan çıkarak bahçedeki kavuşum alanında bir araya geldi.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Mesnevi Kız Mektepli Yurdu’nda yapılan tatbikata, Ilbay Vahdettin Özkan, İl Itimat Müdürü Engin Işlek, Bilgisizlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Mecnunca, bazen STK’ların temsilcileri ile gelgel müdürleri de katıldı.

Vali Özkan, tatbikatın arkası sıra yurdun konuşma salonunda yaptığı açıklamada, bu kök organizasyonların hayat kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Kıyamet planlarının riskleri azalttığını anlatım eden Özkan, “Benzeri afetin olması halinde riskleri azaltmak üzere öncelikle bilinçlendirme ve eğitim bilimi faaliyetleri vacip. Bu akşam de bunu yürütme ettik. Ego kıyamet ve risklerden ırak benzeri gelecek rica ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: