Kırşehir haberi… “Ev Diş Hekimliği” uygulaması uçman illerden Kırşehir’de yaygınlaşıyor

“Eş Diş Hekimliği” uygulamasının başlatıldığı 3 uçucu ilden Kırşehir’de, er çocukluk döneminde ağız sağlığı bilinci oluşturuluyor.

Uçucu devlet yerine belirlenen Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’dahi ağustosta başlatılan aplikasyon kapsamında, 2-12 gözyaşı aralığındaki seçkin çocuğa “eş diş hekimi” tanımlandı.

Kırşehir’birlikte toprak merkezinin yanı sıra Kaman, Mucur, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerinde memur diş hekimleri bu kapsamda görevlendirildi.

Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden ailelerin randevu aldığı uygulamayla bugüne büyüklüğünde Kırşehir’birlikte 518 çocuğun diş muayenesi yapıldı, havari otama süreci ve takipleri başlatıldı.

Uç ve diş sağlığı ile ilgilendiren brifing yapılan çocuklara diş macunu ve fırçası ödül edildi.

“daha çok çocuğumuza ulaşmak istiyoruz”

Kırşehir Şehit Polis Güçleri Hayrettin Yılmayan Uç ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Müge Şebnem Atmaca, AA muhabirine, uygulamayı 7 diş hekimiyle sürdürdüklerini söyledi.

Ulaştıkları çocukların diş sağlığı ile ilişkin arama ve takiplerine başladıklarını anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“artık çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Bu yüzden velilerden e-Nabız uygulamasından karı diş hekimlerini öğrenmelerini, sonrasında MHRS üzerinden termin alıp hastanemize, ilçelerde birlikte sosyete sağlığı merkezleri ve ilçe hastanelerine gitmelerini talep ediyoruz. Kontroller 2-12 yaş grubu çocuklarda çok önemli. Çocuklarımızın ağızlarının metin olması, yetişkinlikte diş eksiklikleri yaşamamaları ve protez uygulamalarına mevzi kötülemek amacıyla koca.”

Mecnunca, ailelerden iyicene gabi dönüşler aldıklarını belirterek, “Bize başvuran velilerimiz uygulamayı haddinden fazla beğendi. Sağ olsun hekimlerimiz da şişman cansiparane çalışıyor, idraksiz dönüşler çok pir.” dedi.

İl genelinde kısaca 29 bin çocuk olduğunu dile getiren Atmaca, uygulamanın duyuldukça henüz bile yaygınlaştığını rapor etti.

Diş hekimi Sinem Erdi Fert bile klinikte batıl oluşumunu önleyici çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Çocukları risk gruplarına bakarak 3 ay evet da 1 yıl arayla çağırarak kontrollerini yapacaklarını kaydeden Duygusal, diş fırçalama ve beslenme eğitimi da verdiklerini dile getirdi.

Tuğçe Karaman ise uygulamayı internetten öğrendiğine meni ederek, “Çocuğumu sülale diş hekimiyle takdim etmek üzere hastanemize başvurduk. Hekimimiz oğlumla çokça ilgilendi. Bu yüzden mutluyuz. Yemeden Içmeden ağzının bakımı ve birkaç uygulama yapıldı. Bu yüzden bütün velilere çocuklarının yaşı ilerlemeden ev hekimlerine başvurmalarını ve doktorlarıyla tanışmalarını tavsiye ederim.” diyerek konuştu.

Serpil Balkır, Sağlık Bakanlığından gelen mesajla bu hizmeti duyduğunu belirterek, “Ben da alçalma ettim, çocuğun dişlerinde dava var mı bulunmayan mu diye niteleyerek. Kontrol etme maksatlı geldik. Uygulamadan memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Diş kontrolü yapılan Buyuru Kaan Karaman bile korkmadan kliniğe geldiğini anlatarak, gayrı çocuklara de diş hekimlerine gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Karı Dişçilik

Eş hekimliği sistemi ile eş bire bir benzeşim olan “Sülale Dişçilik”, geçmiş kendisine uçucu yer seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanmaya başlandı. Nezaret, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle alay malay devam eden otama edici kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra alelhusus füru için önem haiz “havari gaga ve diş sağlığı” çalışmalarının kâin sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere zahmetsiz erişilmesi ve 2-12 yaş aralığındaki tamam çocukların ahenktar diş kontrollerinin yapılması kabil olacak.

Share: