Almanya’dan bisikletleriyle yola çıkan iki bacanak Yüksekova’ya geldi

Almanya’dan yaklaşık 6 ay evvel bisikletleriyle yola sâdır iki hempa, binlerce kilometre ayaklık çevirerek Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

Almanya’dahi zihayat 32 yaşındaki Almo Melchert ile 26 yaşındaki Adrian Röter, İran ve Türkiye’yi gezmek için 6 kamer ilk çiftteker turuna başladı.

Binlerce kilometre kaide çeviren iki arkadaş, muhtelif ülkelerden geçtikten sonra geldikleri Türkiye’birlikte ayrımlı illeri gezdi. Rize’den Gürcistan’a, oradan da İran’a güzeşte Melchert ve Röter, iki dönüş ilk Esendere Sınır Kapısı’ndan Yüksekova’ya antre yaptı.

Burada iki gün geçirerek insanlarla çevirme programı marifetiyle iletişim kuran gezginler, haddinden fazla sevdikleri Türk yemeklerinden tattı.

Melchert, AA muhabirine, Türkiye’de İstanbul, Ankara, Kayseri, Malatya, Tunceli ve Rize’yi dolaştıklarını belirtti.

Gürcistan ve İran’ı gezdikten sonradan geldikleri Yüksekova’nın doğasına hayran kaldıklarını anlatan Melchert, “Buradan çok memnun kaldık. Gördüğüm kadarıyla tam zirveleri var. Buranın insanları ve yemekleri çok bol. Bisiklet devam etmek filhakika çokça eğlenceli. Bu seyahat bizim amacıyla nazirsiz tıpkı sınama oldu. Van Gölü’nü de kullanmak amacıyla heyecanlıyız.” dedi.

Röter da Türkiye’yi haddinden fazla beğendiğini dile getirerek, “Mükemmel tıpkısı saha. Yemekleri çok lezzetli, insanları çok bereketli. Van’dan Diyarbakır’a oradan de Antalya’ya geçeceğiz.” diye konuştu.

Share: