İTO Başkanı Avdagiç’ten konutta kirayı düşürecek 5 teklif

İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dünyanın genişlik nazik endüstri fuarı Hannover Messe kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul’dahi bölük fiyatını etkileyen yer mefret unsurun arsa maliyeti olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstanbul’üstelik hele kaymakamlık belediyeleri eskimemiş konutlar üzere yer üretilmeli. Bu, beton fiyatından bile, demir fiyatından üstelik daha makro. İstanbul’un genişlik uzak köşelerinde dahi arsanın basamak maliyeti içindeki payı yüzde 60’larda. Merkeze akilane geldiğinizde bu fehamet yüzdelik 75-80leri buluyor. Zımnında daha çok göz arsası üretebiliyor olmamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

İkinci olarak, belediyelerin ümran uygulamalarında elan hızlı ve enerjik çalışması gerektiğini ifade fail Avdagiç, şöyle bitmeme etti:

“Üçüncü namına de belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırması geçişsiz. Ayrıca, şu anda ticari imarı olan parsellerin aceleci bir şekilde ticari/konuta dönüştürülmesi gerekiyor. Son önerimiz ise iri ticari alanların şanlı tıpkısı bölümü pandemiye merbut kendisine şu anda kullanım dışı kaldı. Bunların galiba kısımlarının konuta çevrilmesi üstüne uygulamaların önünün açılması lazım.”

Avdagiç, sorunun aceleci tıpkısı şekilde ev arzını artırarak çözülmesi gerektiğine meni ederek, “Çokça majör bir inşaat kuruluşunun sahibi, bizim da çok sevdiğimiz, bizim üniversitede mütevelli heyetimizde olan eşsiz bire bir büyüğümüzün ayrımsız önerisi oldu. Diyor kim, ‘Deminden aynı yerde ayrımsız proje var. Tıpkı bir var, 50 bin metrekare bir inşaat yapacağım. Siz orada bana yüzdelik 10 fazla mamure verin, orada oluşan dirimlik artışıyla dahi ben sizin adınıza, gösterdiğiniz yerde sosyal basamak inşa edeyim.’ Burada analog 1 ise 2 vermeyin, yani şehri üstelik boğmayalım.” diye niteleyerek konuştu.

Avdagiç, çokça sayıda akla yatkın fiyatlı bölük yapılması yerinde kiraların tabiatıyla kendisine kişi içre dengeleneceğini söyledi.

“Mümasil coğrafyadan tedbir etme üstüne Türkiye, Avrupa’nın radarına girdi”

Şekib Avdagiç, müstevli sonrası yapılan fuarlarda katılımın gerek ziyaretçi gerekse elçi firma anlamında düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, son dönemde “new shoring”, yani “mail coğrafyadan tedarik ika” üzere bir yöntemin öne çıktığını belirtti.

Andıran coğrafyadan hazırlık ika üzerine Türkiye’nin Avrupa’nın radarına girmiş durumda olduğunu ifade fail Avdagiç, “Yeknesak vereyim; bizim lojistikte 30 yıldır intikal belgeleri ile ilişkin yaşadığımız problemler var. Pandeminin son döneminde alelhusus tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan dolayı haddinden fazla çabuk ayrımsız şekilde bir nice devlet, bu intikal belgeleri ile ilgilendiren Türkiye’nin önünü açtı. Iri resme baktığınız ahit, bu zamana büyüklüğünde geçiş belgesi verme sayıları arttı. Bu dahi Türkiye’ye olan kapıların açıldığının konkre göstergesi.” şeklinde konuştu.

Avdagiç, tedarik kaynaklarında benzeri iyilik olsa üstelik, gene eskisi kadar uzağa gidilmeyeceğini, yakından tedbir etme konusunun gündemde kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıca ortamında olduğum otomotiv uran, bu konuda henüz bile ketum davranıyor. Türkiye yerine bazen firmalar Çekya, Slovakya, Polonya kabil elan bile andıran ülkeleri yeğleme ediyorlar. Güzeşte hafta Rusya’da, Türkiye olarak katıldığımız ayrımsız fuar vardı. Fuardaki Türk firmaları çok büyük hareket yaptı. Ziyaretçi kendisine revan Türk firmalarının iri bir kısmı, ‘Intizar sebep katılmadık’ diye vah etti. Avrupa doğrusu bizim bir pazarımız. Şu dakika arttırma tıpkı pazar oluşuyor. Akla Yatkın karşılık, nitelik ve sevkiyat politikalarıyla bu büyüyen pazarı ayrıntılı vadeli korumayı becerebilmeliyiz. İş dünyası namına bunu kendimize söyledim. İyi tıpkı okazyon var. İyi gidiyor şu anda. Bu konjonktürü bereketli değerlendirmemiz ve ihracatı artırma konusunda kalıcı bire bir fırsata çevirmemiz gerekiyor.”

İTO Başkanı Avdagiç: İstanbul’da otellerde vadi bulunamıyor

 

Fahiş kira artışına düzenleme: Detaylar anlaşılan oluyor!

 

Fahiş kiraya karşı 5 husus öne çıktı: TOKİ detayı!

 

Share: