Türkiye göz denk artışında dünya lideri

Pandemi sonrası tüm dünyada olduğu kabilinden Türkiye’üstelik dahi emlak fiyatları ve talebindeki artma devam ediyor. 2021’bile göz satışlarında rekora doymayan Türkiye, değer artışında üstelik acun lideri oldu. 56 mutluluk ve bölgenin değerlendirildiği ‘küresel basamak denk endeksi’nin üçüncü çeyrek altın verilerini yayınlayan İngiltere merkezli küresel taşınmazlar müşavirlik şirketi Knight Frank, 2020 üçüncü çeyrek ile 2021 üçüncü çeyrek altın arasındaki bir yıllık sürede konut fiyatının yer çokça Türkiye’de değerlendiğini açıkladı. Buna göre Türkiye’birlikte göz fiyatları, Ilkgüz 2020-Eylül 2021 arasındaki 12 aylık dönemde yüzde 35.5’lik artış ile listenin önceki sırasında düz aldı. Rapora bakarak yüzdelik 21’lik şişkinlik düşüldükten sonraları da konutta kemiksiz değer kazancının yüzde 15’e mail olduğu görülüyor. Listede ikinci sırayı yüzde 26.4’lük artışla Cenup Kore, üçüncü sırayı yüzdelik 21.9’luk artışla Kullanılmamış Zelanda aldı. İsveç, Avustralya, Amerika Müttehit Devletleri, Jersey, Hollanda, Slovakya ve Kanada ilk 10’dahi sıralandı.

Knight Frank’ın son raporuna göre Avrupa’bile konutlar ortalama yüzdelik 8 seviyesinde değerlendi. Rapora bakarak Ilkgüz 2021’dahi, Eylül 2020’ye göre Avrupa’de bölük fiyatı Almanya’da yüzde 12.5, İngiltere’bile yüzde 11.8,Avusturya’birlikte 10.4 değerlendi. Golden visa ve vatandaşlıkta Türkiye ile yarışan Portekiz’üstelik aynı dönemde kıymetlenme yüzdelik 9.6, İspanya’birlikte ise yüzde 2.5 seviyesinde kaldı. Bu şevket Yunanistan’da yüzdelik 8, Fransa’bile ise yüzde 7.5 namına gerçekleşti. İtalya’birlikte ise yüzdelik 0.4 seviyesinde kaldı.

Sabahleyin’fecir Ses Debbağ’a mütekellim COLDWELL Banker Türkiye ve Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, Knight Frank’ın üçüncü çeyrek altın rakamlarının şaşırtı olmadığını belirtti. Geçmiş raporlarda üstelik Türkiye’nin geçmiş sırada düzlük aldığını hatırlatan Taş, şöyle devam etti: “Pandemi sonrası yer iyi envestisman aracının gayrimenkul olmasının bire bir posta elan anlaşılması hane alım talebini deli dolu tutuyor. Ayar artışında acun lideri birlikte olsak elan gidecek çok yolumuz var. Tümce bu potansiyeli bile satın alıyor. “

İstanbul’bile yersiz ofislerden 200 bin ev üretilecek!

 

Gurbetçi sahilde, ecnebi şehirde göz bakıyor

 

İki yandaki ülkeden Edirne’ye göz talebi

 

Share: