İstanbul Valisi Yerlikaya: Eroin Kullanan Gençlerin Durumunu Ailesinde İlk Öğrenen Dirilik Yüzdelik 72,3 ile Anneleri

Malumat: EDDA SÖNMEZ – Azrail: ADEMIYET KARABAYIR

İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, “Yeryüzü İyi Uyuşturucu Polisi Ana” programında, uyuşturucu kullanan gençlerin durumunu ailesinde evvel öğrenen kişinin yüzdelik 72,3 oranı ile anneleri olduğunu belirterek, “Bu içtihat ve araştırı, bakanlığımızın başlattığı ‘Yer ferah Uyuşturucu Polisi Asıl’ projemizin üstelik çıkış noktası oldu. Bu proje kapsamında, İstanbul’umuzda geçen yıl 153 bin 087 ana ve ana adayımızı bilgilendirdik. Hayırda tez ediyoruz. Bu yıl hedefimiz, 350 bin annemize elan yankılanmak” dedi.

İstanbul Valiliği, zaman Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Arz İyi Narkotik Polisi Esas’ mevzulu ayrımsız seminer düzenledi. Seminere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, İstanbul Güven Müdürü Zafer Denizköpüğü ile 39 ilçenin kaymakamı, muhtarlar ve tabi anneleri katıldı. Müşkül Bingöl eliyle desteklenen Emniyet Korosu, seminer öncesi aynı konser sundu. Seminerde maden kullanan çocukların davranışları ve uyuşturucunun zararları karşı vukuf verildi.

Programın açılışında mütekellim İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, projenin ‘Anneler agâh’ cümlesinden doğduğunu belirterek özetle şunları söyledi:

“BU TOPLANTIMIZDA GÜNDEMİ OLUŞTURAN KÖTÜLÜĞÜN ALÇAK ‘UYUŞTURUCU’: Adına sahn dediğimiz, vakti kısıtlı bu mevcudiyet, iyilerle kötülerin dahi savaş sahası tıpkı zamanda. Asırlar geçiyor, çağlar değişiyor, kötülerin kötülükleri, form değiştirse dahi yöntem değiştirse üstelik devam ediyor. Zaman, bu toplantımızın gündemini oluşturan kötülüğün adı de ‘eroin’. Devletimiz, aile birliğini etraflıca sarsan, geleceğimiz olan gençlerimize musallat olan uyuşturucuyla mücadelesini emniyetimizle, jandarmamızla, yaka güvenliğimizle, ez yekpare umum düzenlilik güçlerimizle mütemadi sürdürüyor. Amma bu mücadelede bizim aynı şişman destekçiye elan ihtiyacımız var. Sizlere. Yanınıza anneleri ve onların duasını aldığınız benzeri savaştan yenik çıkmanız benzer değil kim. Zira beşik sallayan ağyar, bizler için dünyayı yerinden oynatacak tıpkı gücü simgeler. İnancımızda, irfanımızda annelerin yeri bütün ayrıdır, özeldir.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE ANNELERLE OMUZ OMUZA ÜŞÜŞMEK İSTİYORUZ: Sefir efendimiz, ‘Hiç unutulmayacak yüz, temel yüzüdür” buyuruyor. Anneler, bire bir gül kokusundadır; gökyüzündeki yıldızlar kabil alımlı, genişlik nadide mücevherden dahi daha bulunmaz. Yeri geldiğinde, benzeri aslanın gözlerindedir anneler. Onun giremeyeceği döl kalbi, açamayacağı kilit, aşamayacağı saf yoktur. Bu salonu dolduran hepimiz, birer temel kuzusuyuz. Biliyoruz kim ana eliyle tıpkı herif, kamu dünyaya, zorluklara karşı tutunur, alın koyar ama esas o eli benzeri bırakırsa aha o antlaşma boğazı düğmük düğmük evet o evladın, bir üzeri boyu yutkunur, kalır. Tıpkısı fincan kahvenin hatırı 40 yılsa annelerin yanlışsız sütünün hakkı kuşkusuz ödenir? Eşsiz anneler, hakkınız ödenmez. Şimdi birlikte tabiiyet kabil bütün dünyanın ortak tıpkı sorununda sizlerle omuz omuza akin etmek istiyoruz. Bizler; geleceğimizi, beyin ve irademizi hava almaya çalışan, gençlerimizi suça iten temas soy bağımlılıktan uzak tutmayı, sokaklarımızı zehirden ve keder tacirlerinden korumayı milli tıpkı hizmet akseptans ediyoruz. ve bu mücadelenin evimizden başlayarak ele alınması gerektiğine, annelerimizin desteğiyle daha kalburüstü olacağımıza içten inanıyoruz.

ÇOCUKLARIN UYUŞTURUCU KULLANDIĞINI İLK ÖĞRENEN YÜZDELIK 72,3 İLE ANNELER: Olur neden anneler diye sorabilirsiniz? Zira ‘Narkolog Projesi’ kapsamında, mızrap ağına yakalanan 27 bin 779 gencimize, ‘Ailenizde metal kullandığınızı ilk öğrenen ki oldu’ diye soruldu. Bu sorunun celi vuzuh yanıtı ki olmuş tür sizce? Tamam, tabii ki anneler oldu. Yüzdelik 72,3 ile geçmiş öğrenen anneler. Anneler, belki hızlı hızlı seçkin şeyi göremeyebilirler ama kalpleriyle temas şeyi duyarlı ve hissederler. İşte bu yüzden diyoruz kim ‘Anneler bilir, hem dahi herkesten önce anneler agâh’. Hiçbir esas, evladına türap konduramaz. ‘Benim evladım yapmaz’ der. ‘Ben çocuğumun arkadaşlarını tanıyorum, bütünü iyi kollar” der. Der amma, tamam ellerimizden düşürmediğimiz şu telefonlar? Evlatlarımız bedeniyle yanımızda, yamacımızdalar. Fakat ya o ruhları, akılları? Çevrimiçi yerine kimlerle nerelerde geziyorlar?

BU YIL HEDEFİMİZ 350 BİN ANNEMİZE DAHA YANSIMAK: Kızdırma, hesap pusulası ettiğimizden haddinden fazla elan mail değil mi? İşte bu ufuk ve araştırı, bakanlığımızın başlattığı ‘Bildirme İyi Narkotik Polisi Esas’ projemizin üstelik depar noktası oldu. Bu proje kapsamında İstanbul’umuzda sabık yıl 153 bin 87 esas ve asıl adayımızı bilgilendirdik. Hayırda tez ediyoruz. Bu yıl hedefimiz, 350 bin annemize henüz yansımak. İnşallah, siz ve sizler kadar hassas annelerimizle, esas adaylarımızla, medyamızla, sanatçılarımızla bu hedefimizi yakalayacağız. Çünkü bağımlılıkla mücadele, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle ‘Vatan görevidir.’ Bu tatlılıkla bizler dahi İstanbul’umuzda canla başla çalışıyoruz.

İSTANBUL’UMUZDAKİ CEZAEVLERİNDE 34 BİN 244 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ BULUNUYOR: Yemeden Içmeden geçtiğimiz yıla ait bazen bilgileri kabullenmek istiyorum: Düzenlilik güçlerimizin kalburüstü çalışmalarıyla 2022 yılında, 51 bin 515 operasyonda 74 bin 509 karanlık yakalandı, 7 bin 27’si tutuklandı. Bu operasyonlarda kısaca 26 titrem uyuşturucu, 3,5 milyonu çok komprime ele geçirildi. 2022 yılı bakımından İstanbul’umuzdaki cezaevlerinde 34 bin 244 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların kestirmece 3’te 1’i, 9 bin 820’si maden suçlarından cezaevinde.

2022 YILINDA, KASIM AYI İTİBARİYLE 32 VATANDAŞIMIZI BU İLLETTEN KAYBETTİK: Sayın Bakan’ımızın göreve geldiği 2017 yılında İstanbul’da 363 vatandaşımızı, 2022 yılında ise son teşrin kocaoğlan itibarıyla ise 32 vatandaşımızı maatteessüf bu illetten kaybettik. Düşüş iri, amma tıpkı canımızı üstelik kaybetmeye tahammülümüz namevcut. Uyuşturucunun iki yönü var: Birincisi en, değişik arzu. Arz cephesine cebin, yani kullanıcısından satıcısına, mızrap baronlarından torbacılara kadar, kökünü kurutuncaya kadar, olur altını çizerek söylüyorum, kökünü kurutuncaya büyüklüğünde şişman ayrımsız azimle, kararlılıkla savaş ediyoruz. Bu mücadeleyi benzeri vatan görevi adına görüyoruz.

DÜNYADA KAT SAYI GÖSTERİLECEK BİR ÇAYIŞMA YÜRÜTÜYORUZ: Tamam taleple savaş? Bakanlığımızın öncülüğünde bu konuda birlikte dünyada yaşit gösterilecek bire bir düzentileme yürütüyoruz. Çünkü diyoruz ki evvel bilgelik sahibi olmalıyız, sonraları şuurlu. Bilinçli ana, şuurlu deneyimsizlik. Tamam bunun üzere neler yapıyoruz? Inhibütör faaliyetlerde iki kocaman çalışmamız var. Narvas ve Narko Kayran Projesi. Narvas ile bilcümle ihbarları makul akseptans ediyor, iş başlatıyoruz. İhbarlar korkulu adına nerelerden yapılıyorsa manşet kuvvetlerimiz o bölgede yoğunlaşıyor. Ne saatlerde, ne çıkmaz başında, hangi noktada maden satışı yapılıyor, sunu ücra yerleri de belirleme edip, suçluları yakalıyoruz. 141 polis merkezimiz, 29 kurnaz karakolumuz, sanal devriyelerimiz, çıkmaz ekiplerimiz teyakkuz halinde. Bu çalışmalarımıza delalet fail dahi işte sizlerden gelen ihbar ve bildirimler.

İHBAR SAYILARI AZALDI: Bize 112 Ivedili Davet Merkezi veya UYUMA aplikasyonu üzerinden yapacağınız temas bildirimin peşine düşüyoruz. Sunu ayrıntılı detayına kadar inceliyoruz… Öncelikli kendisine sizlerden, UYUMA uygulamasını telefonlarınıza indirmenizi arzu ediyorum. İhbar hatlarına uyuşturucuyla ilgilendiren 2018 yılında 120 bin 838 davet gelmişti. Bu cirim 2021 yılında 69 bin 42’ye, 2022’bile ise 46 bin 681’e düştü. Operasyonlarımız, yakaladığımız bed ve mevkuf sayıları ve mızrap miktarları arttı. İhbar sayıları azaldı.

963 MUHTARIMIZLA WHATSAPP HATTI KURDUK: Narko Alan projesiyle da hele belirlediğimiz 7 ilçe 39 mahallede adeta kuş uçurtmuyor, mızrap tacirlerine kan aldırmıyoruz. Inhibütör çalışmalarımızın birlikte bilgilendirme faaliyetleri kapsamında AVM’lerde, meydanlarda, işte bugünkü üzere salonlarda ayrımsız araya geliyoruz. Sunma İyi Uyuşturucu Polisi Temel, Narkotır, Narkonokta, Narkolog Sormaca ve Narkorehber projelerimizi sürdürüyoruz. İstanbul’umuzdaki elimiz, gözümüz olan 963 muhtarımızla WhatsApp hattı kurduk. Şu zaman aramızda esas muhtarlarımız da var. Mahalle mahalle, sokak çıkmaz metal tacirlerinin peşindeyiz. ve etken tıpkısı çalışmamız bile evsel atıklarla ait. Kanalizasyonlardan üç ayda ayrımsız numuneler alıyoruz. Bakanlığımız, üniversitelerimiz ve Adli Tıp’ın birleştirme çalışmasıyla analizler yapıyor, sonuçları karşılaştırıyoruz. Uyuşturucuya muvasala oranlarını tınlamalı tıpkı şekilde raporluyoruz. Zira tek annemizin bu sakamet yüzünden velet acısı yaşamasını, yaş dökmesini istemiyoruz. Hepimiz evlatlarımızın gani günlerini, mürüvvetlerini, başarılarını, gür tıpkı ocak kurduklarını bağışlamak isteriz.

EROIN İLLETİNE YAKALANAN GENÇLERİ AYRIŞTIRMAYALIM, ÖTEKİLEŞTİRMEYELİM: O yüzden; vatanımızı, bayrağımızı koruduğumuz kabilinden, evlatlarımızı da sigara, ispirto, uyuşturucu ve değme nev bağımlılıktan korumalıyız. Amma diyelim ki yekpare bu çalışmalara rağmen tıpkı gencimiz eroin illetine yakalandı. Sakın o evladımızı ayrıştırmayalım, ötekileştirmeyelim lütfen. Tersine artık sarıp sarmalayalım. AMATEM, ÇEMATEM ve YEDAM merkezlerimiz o gencimizin hep birlikte. Çünkü hepimizin kuma ideali metin nesiller doldurmak. Halk birliğiyle inşallah bunu başaracağız.”

Share: