Ispartalı mektepli arsıulusal matematik yarışmasında birinci oldu

Isparta’bile 5. dershane öğrencisi Egemenlik Talha Yıldızhan, Uluslararası Caribou Hesap Yarışması’nda birinci olmayı başardı.

Şehit Polis Güçleri Mehmet KaracaTilki Olgun ve Danışma Merkezinde (BİLSEM) eğitim bilimi gören 11 yaşındaki Emir Talha Yıldızhan, 5. ve 6. sınıf kategorisinde 18 bin 33 öğrencinin katıldığı yarışmada sorulan 15 sorunun tamamını akıllıcasına cevapladı.

Emir Talha Yıldızhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, başarının, planlı çalışmayla geldiğini söyledi.

Matematiğe olan yeteneğinin 1. sınıfta öğretmeni eliyle fark edildiğini tamlayan Yıldızhan “Matematiğe olan yeteneğimi keşfeden öğretmenim Paha Uysal beni BİLSEM’e kaydettirmek istedi. BİLSEM’e vasıta olduktan sonraları öğretmenlerim beni sınava tabi tuttu, o sınavda aşama elde edince matematiğe olan sevdam henüz birlikte arttı. Değme çağ kendimi imar etmek üzere ders çalıştım. Öğretmenlerim marifetiyle arsıulusal hesap yarışmasına katılacağım söylendiği antlaşma çokça alım duydum. Yarışmaya katıldığımda adım bekliyordum ama birinciliği düşünmüyordum. Sonuçlar açıklandığında 15 soruda 15 açık yaparak acun birincisi oldum, çok mutluyum.” diye konuştu.

İleride nöroşirürjiyen başlamak istediğini dile getiren Yıldızhan, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaya devam edeceğini anlatım etti.

Ağababa Alparslan Yıldızhan dahi yarışmanın sonucundan gurur duyduklarını belirterek, “Oğlumun küçüklüğünden beri matematiğe ilgisi vardı. Çocuğumuza sürekli destek olmaya çalıştık. Evde matematikle müteallik aktiviteler gerçekleştirdik. Oğlum 4 yaşından beri piyano çalıyor. Piyano eğitiminin birlikte bu anlamda katkısı olduğunu düşünüyorum. Onun geleceği namına ayrımlı ufukların açılmış olması bizi sevindirdi. Dünya şampiyonluğu oğlumuzun üstünde aynı sıklet oluşturacaktır amma bununda üstesinden geleceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

BİLSEM Müdürü Faruk Abdullah Özcan, merkezde 700 kadar çaplı çocuğun eğitim bilimi gördüğünü aktararak, “Öğrencilerimizin çoğu millî ve arsıulusal yarışmalarda basamak elde ediyorlar” dedi.

BİLSEM’de işyar matematik öğretmeni Yoğunluk Denizgür ise ” Kanada’dahi yapılan aritmetik sınavı öğrencilerin zekasını ölçmeye yönelik düzenleniyor. Buyuru Talha matematiğe ve bilime çokça ilgili, gitgide inşallah henüz evire çevire başarılarla bizi gururlandıracak.” dedi.

Share: