ICRA VEKILI KİRİŞCİ AYÇİÇEĞİMİZİN BILEN FİYATLARINI12 TL ÜZERİNDEN DEVAM ETTİRECEĞİZ

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, günâşık gurur fiyatının kilosunun 12 TL olduğunu belirterek, “Özellikle ayçiçeğiyle ilgilendiren bittabi ki yüzde 35 civarında yer açığı olan aynı yapıt ve tığ kendi üretimimizi birlikte bu manada destekliyoruz. Serencam günlerdeki eşit düşüşü anlaşılan kim üreticilerimizi bahtsız etmiş. Bunun telafisi üzere bile Sayın Cumhurbaşkanımızın de onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin hava fiyatlarını 12 TL kilo üzerinden bitmeme ettireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Konya’dahi Mevlana Ekin Merkezi’nde düzenlenen ‘Gençler Ekincilik ile Buluşuyor’ ünlü programa katıldı. Burada gençlere seslenen Nazır Kirişci, Konya’nın tarımsal istihsal değerinin 2002 yılında 2,2 bilyon TL iken, 2021’birlikte 30 bilyon TL’yi aşarak yaklaşık 14 katına çıktığını kaydetti.

GENÇ ÖZLÜK ORANI AZALIYOR

Bakan Kirişci, Türkiye’nin tendürüst nefer oranının zamanla azaldığına ilgi çekerek, Zaman teknolojide bizden müstakbel olduğu söylenen ülkelerde zihayat nüfusun, bütün nüfusa göre anbean azaldığı bilinmektedir. Bu bağlamda, gailesiz nüfusumuzun sayısal kısık ve dinamizmini, çağın gerekleri doğrultusunda, alelhusus inovasyon ve terbiye merkezli namına harekete eylemek zorundayız. Bu potansiyeli, ülkemizin zengin kaynaklarıyla harmanlayarak ve bellek terini eskisinden haddinden fazla elan eke ayrımsız yere koyarak iktisadi kâr ve refaha yöneltmek hedefindeyiz” dedi.

Türkiye üzere bire bir ayrıksı majör konunun bile vuzuh eleman sorunu olduğunu anlatım fail Bakan Kirişci, “Zaman geldiğimiz noktada, tek çözümün darülfünun mezunu olmaktan geçtiğini görenler, hangi kadar yanıldıklarını, duruluk öge ihtiyacının ne büyüklüğünde mehabetli olduğunu anlamışlardır sanıyorum. Geçmişte iz liselerinin başına neler geldiğini burada hatırlatmaya lüzum yok. Vekâlet yerine bu sorunun çözümü için Milli Terbiye Bakanlığı ile benzeri tören düzeni imzaladığımızı, tarımda uzaklık öge ihtiyacı üzere mesai başlattığımızı buradan ifşa etmek istiyorum” diye konuştu.

AYÇİÇEĞİ FİYATI 12 TL

Nazır Kirişci, konuşmasının böylelikle gün çiçeği gurur fiyatının 12 TL olduğunu açıkladı. Kirişci, “Hele ayçiçeğiyle ilgili elbette ki yüzdelik 35 civarında yeryüzü açığı olan bire bir eser ve biz özlük üretimimizi dahi bu manada destekliyoruz. Akıbet günlerdeki fiyat düşüşü muhtemelen ki üreticilerimizi mutsuz etmiş. Bunun telafisi için birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi onaylarıyla inşallah ayçiçeğimizin çekicilik fiyatlarını 12 TL kilo üzerinden devam ettireceğiz” dedi.Share: