Icar sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Son dönemde gelen zamlar yüzünden kiracıyla para sahibi arasındaki anlaşmazlıklar artıyor.

Barış ahbaplık ve icra mahkemelerinin aheste şekilde kiracı ve ocak sahibi arasındaki davalarla dolduğunu söyleyen Taşınmazlar Hukuku Derneği Başkanı Ulu Güvenç Kiraz, hele çarkıt kiracılar ile para sahipleri arasında sorunlar yaşandığını belirtti.

Aile sahiplerinin, kiracıyı istedikleri antlaşma çıkarabilmek üzere denediği yollar

Kiraz, gelinen noktada eş sahiplerinin, yıpranmamış kiracıyı istedikleri zaman çıkarabilmek amacıyla, yersiz yahut tarihli tahliye taahhüdü istediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

Ayrıca su, faaliyet ve saf faturasını kiracı üzerine yapmıyorlar. Sülale sahibi herhangi bir inikat yapmadan ‘Burada oturabilirsin, hıyanet anahtarını. Ancak faturalar benim üzerime olacak. Fatura geldikçe size ibraz ederim’ diyor. Müstecir bu şekilde kalmayı akseptans ederse, ilerleyen zamanlarda fırsatçı ocak sahibi istediği zaman su, ruh ve doğal gazı kapattırıyor. DASK poliçesi veya temas kesim olmadığı üzere müstecir abonelikleri konusunda alamıyor. Hakeza tıpkısı durumda kiracı doğruluk de kâm edemiyor. Zira, kiracının hukuki anlamda hakkının korunması yahut mahkemeye başvurabilmesi için ‘servet sahibinin aldığı kirayı beyan etmesi’ veya ‘kiracının oturduğu evi ikametgah namına kullandığını bildirmesi’ gerekiyor. Bu nedenle rastgele hukuki müeyyide yapılamıyor.

Sözleşmeyi imzalarken ilgi edilmesi gereken 6 bekçi

Kiraz, kiracılara, karı sahibi ile kira kontratı yaparken özen etmeleri gerekenleri şöyle anlattı:

Birincisi; kiracı kategorik ve banko bağlanmış kira kontratı yapmalı. Aday kira sözleşmesine saygınlık edilmemeli. İkincisi; kiracı, icar sözleşmesiyle alay malay imza attığı tarihte meskenin DASK poliçesini nasıl almalı. Üçüncüsü; taşınmaza ilgilendiren zindelik, akarsu ve gaz kadar kamu genel abonelik hizmetleri müstecir üzerinden yapılmalı. Dördüncüsü; müstecir katiyen yersiz boşaltma taahhüdü düzenlememeli. Eğer böyle tıpkısı şey düzenlenecekse boşaltma tarihi açık olmalı. Beşincisi; müstecir, kira bedeli ve yararlanma kaynaklı vergiler dışında hiçbir verginin ve taraf giderlerin kendisine ödetilmesini akseptans etmemeli. Söz Temsili emlak vergisi, ecrimisil ödemesi, taşınmazın aynından kaynaklanan rüsum servet sahibinin ödemekle yükümlü olduğu vergilerdir. Kiracı yemeden içmeden tasarruf kaynaklı ödemeleri yapmalıdır.

Kiracının ve ev sahibinin yapacağı ödemeler

Kiraz, altıncı kapı namına, icar sözleşmesine “taşınmazın mülkünden kaynaklı yatırım bütçesinin tamlık kalemlerinin dünyalık sahibince ödenmesi” hususunun eklenmesi gerektiğini bildirdi.

Burada arada sırada müstecir ile mal sahibi ortada sav yaşanabildiğini kaydeden Kiraz, “Örneğin asansörün değiştirilmesi mülk sahibinin, hizmet ücreti kiracının; kombi değiştirilmesi mülk sahibinin, bakımı kiracının sorumluluğundadır. Binanın boyanması ve güçlendirilmesi mülk sahibine aitken, bostan ve çevre bakımı ücretlerini kiracının ödemesi gerekiyor. Apartman görevlisinin maaşı kiracıya, kıdem tazminatı servet sahibine aittir. bu örnekleri çoğaltabiliriz” dedi.

Tahliye tehdidi ve bu tehdidi ortadan kaldıracak yöntemler

Kiraz, sözleşmelerde bu hususların münhal belirlenmesi durumunda kiracının, icar belirleme davasına maruz kalmadan kanuncu artışı uygulayarak 5 sene boyunca oturmaya devam edebileceğini aktararak şunları söyledi:

Ayrıca 1+10 sene boyunca direkt tahliye tehdidiyle yüz yüze kalmayacaktır. Burada kirasını bir zamanlar ödemesi ve yasalı artışı akıllıcasına şekilde yapması kebir. Mülk sahibine hakikat tahliye sebebi oluşturacak ayrımsız gerekçe verilmediği sürece 10+1 sene boyunca direkt tahliye tehdidiyle karşı karşıya kalınmayacaktı. Mavera yandan dünyalık sahibinin epey ihtiyacı varsa ve bunu belgeliyorsa, servet satılmışsa ve yıpranmamış düz kişinin dahi ihtiyacı varsa, müstecir borcunu ödemeyip iki sefer ihtara maruz kalmışsa ve temerrüde düşmüşse boşaltma mal sahibinin hakkıdır.

Sözleşmenin etraflı olması kiracının, gelişmemiş yapılması karı sahibinin lehine

Yurt Hukuku Enstitüsü Başkanı Mualla Yüksel bile sözleşmelerin detaylı kesiksiz yapılmasının kiracının, güdük olmasının hane sahibinin lehine olduğunu belirtti.

Yüksel, konutun satılması yerinde yeni malikin kiracıyı tahliye etmesi hakkı bulunduğunu söyleyerek, “Bu durumdaki riski soldurmak üzere, icar sözleşmesinin tapuya teşrih edilmesinde üstünlük vardır. Açımlama, kiracıyı koruyacaktır” ifadesini kullandı.

Eş sahibinin gerekseme için talepte bulunmayacağı konu namına sözleşmeye yazılabilir

Hane sahibinin kendisinin yahut çocuklarının ihtiyacı üzere talepte bulunmayacağının özellik adına yazılabileceğini anlatım eden Yüksel, “Sözleşmede, icar artışına ilişik yıllık mehabet açıklamak adına ‘devletin icar oranında artış yapılacaktır’ ifadesi artışla ilgilendiren gitgide yaşanacak ağız dalaşı ve davaları engelleyecektir. Bu durumda, devletin açıkladığı oranlar sene dönümünde otomatikman artma adına yapılmalıdır” dedi.

Aidat kavramının içine nelerin karışma olduğu degaje belirtilmeli

Yüksel, kira sözleşmesinde, aidat kavramının içine nelerin karışma olduğunun berrak belirtilmesi gerektiğini bildirerek evde, sözleşmeye imza atan emanet ve ailesi dışında kalacak gönül varsa bunların belirtilmesi gerektiğini, aksi takdirde boşaltma davası açılabileceğini aktardı.

Depozito arz fazla 3 aylık icar bedeli büyüklüğünde kabil

Mürtefi Yüksel, müstecir veya kiraya verenin vefatı halinde sözleşmenin bitmeme edip etmeyeceğinin belirtilmesinin önemine değinerek, “Bulunan kat krokisinin sözleşmeye eklenmesi henüz sonradan duvarların kaldırıldığı ya dahi tebeddülat kadar konularda ihtilafı önleyecektir” açıklamasını yaptı.

Depozitonun genişlik fazla 3 mahiye icar bedeli büyüklüğünde olabileceğini, bu rakamın vadeli aynı hesapta tutulmasının mecburi olduğunu tamlayan Yüksel, erken tahliye halinde kiracının ev sahibi ile gelişigüzel bulunan durumu tıpkı tutanakla tespit ederek konfirmasyon etmesinin faydalı olacağını açıkladı.

Home büro olacaksa kontrata yazılmalı

Yüksel, home ofis namına yararlanma şekliyle evden çalışılacak tıpkısı ortaklık söz konusu ise kontrata yazılması gerektiğini söyleyerek kiracıları, kentsel dönüşüme duhul riski olan binalara masraf yapmamaları konusunda uyardı.

Orak Ayı kocaoğlan kira artma oranı hangi büyüklüğünde?

Fasit diye niteleyerek kiraladıkları karı mezarları oluyordu

Ocak sahibinden bakir taktik: Parayla kiracı tart

Kiracılar ilgi: Fırsatçı eş sahiplerinden tahliye şartı!

Kira sorununa ‘çöpçatanlı’ hal

Vabeste bildirme, caddelerde kiraların alelacele yükselmesine kat açtı

Share: