Gaziantep haberleri… Gaziantep’teki ÇKS kaydı 31 bini geçti

Ekincilik ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle Çiftçi Anahtar Sistemi’ne (ÇKS) kayıtların e-Celal üzerinden yapılabilir hale gelmesiyle Gaziantep’te 2 bin 831’i eş olmak amacıyla 31 bin 179 ekinci işlemlerini gerçekleştirdi.

Gaziantep Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, kayıtlı açıklamasında, değişiklikten çiftçilerin memnun olduğunu belirtti.

Daha evvel ÇKS kaydının yapılabilmesi amacıyla çiftçilerin başvuru evrakını alıp muhtar azasına imzalattığını, belgenin muhtarın imzasının arkası sıra kültür odasına götürdüğünü, oradaki işlemlerin ardından de İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurmak zorunda kaldığını nâkil Karayılan, şunları kaydetti:

“Uygulama yardımıyla hem maddesel anlamda hem birlikte devir anlamında çok ciddi tıpkı olgunluk elde edildi. Hep çiftçilerimiz tarlasının başında, traktörünün başında ÇKS kayıtlarını tıpkısı zaman sürmeyecek şekilde gerçekleştirebiliyor. “

Türkiye genelinde 2 milyonun üstünde kişinin ÇKS değişikliklerini e-Kerem üzerinden yaptığını tabir eden Karayılan, “Gaziantep için şu anda 31 bin 179 çiftçimiz sistem üzerinden pusat yaptırdı. Sisteme karı çiftçilerimiz üstelik ağır ilişki gösteriyor. 2 bin 831 kadın çiftçimiz hep yardımıyla kaydını yaptırdı. Bu nüsha derece derece artacak. ” ifadelerini kullandı.

Share: