Ev sahipleri erdemli fiyata kiraya verip, henüz ucuza kiraya çıkıyorlar

Pandemi döneminde düşük faizli cesaret olanağı sağlanması konusunda vatandaşların göz almaya yönelmesi, son iki yıldır üstelik yapım girdi maliyetlerinin yükselmesi ve müteahhitlerin işleri durdurması kadar nedenlerden ufuk Antalya ve İstanbul kabilinden büyükşehirlerde ev stoku tükendi.

Dünya’de Fikri Cinokur imzasıyla kayran kayran habere göre, Rusya ve Ukrayna arasındaki kavga yüzünden Türkiye’da yaşamayı tercih fail bu iki talih vatandaşlarının birlikte, basamak satın alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı koyulmak talip yabancıların tehlikeli talebi bodur sürede ara sıra illerdeki kiralık ve satılık bölük ile yurt fiyatlarının fahiş oranda artmasına öğün açtı.

Bölük stokunun yeterli olmaması dolayısıyla Antalya site merkezinde yegâne konutu olan zor ya dahi gelişim sahibi veya işyar olan gâh Türk vatandaşları ilkin Rus ve Ukraynalı koyulmak amacıyla konutlarını eşyalı evet üstelik eşyasız faziletli fiyattan kiralamaya başladı. Kendileri da şehir merkezine uzak mahallelerde henüz ucuza kiraya çıkıyor yahut yazlıklarında ikamet etmeye başlıyor. İstanbul’birlikte de benzeri ayrımsız uzanım bahis konusu. Merkezi semtlerde evi olanlar, bu evlerini kiraya verip, şehrin zar semtlerine taşınmaya başladı.

“Şu anki temayül, sosyal yaraya neden olabilir”

Emlak sektöründe faaliyette bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Umumi Heyet Üyesi Mustafa Ayanoğlu, pandemi döneminde konut kredi faizlerinin düşük olması dolayısıyla Antalya’da bölük stokunun tükendiğini, yeni sunma olmadığını, fakat korkulu taleple karşılaşıldığını belirtti. Ayanoğlu, şöyle devam etti: 

“Ülkelerindeki çarpışma nedeniyle bazı Zalim ve Ukraynalı vatandaşlar Antalya’yı yeğleme etmeye başlayınca yurt ve konutlarda komutan ve kiralama fiyatlarında fahiş artışlar oldu. Haddinden Fazla kilolu ayrımsız rica var. Yegâne konutu olan gâh vatandaşlar üstelik kişi evlerini boşaltıp evet temel-babalarının yanına evet yazlıklarına taşınıyor. Elan hesaplı bölgelerde ucuz kiraya çıkanlar bile var.”

Ayanoğlu, çekişme öncesi Antalya’da eşyasız 2 bin 500 TL olan kiralıkların 7 bin 500-10 bin liraya, eşyalı konutların de 15-20 bin TL’ye kiralanırken deminden 40 bin liraya büyüklüğünde kiralandığını duyduklarını söyledi. Ayanoğlu, “Ülkelerindeki savaştan dünya Antalya’evet gelenlerin konuşu durumları üstelik bozuldu. İlerleyen dönemde bu nazik dava haline gelecek. Ahenkli geliri olmayınca eğlenceli ifa yapamayınca karı sahibi ile kiracı arasında külfet yaşanacak. Türk vatandaşı emekli ve ancak gelirli vatandaşların Antalya’üstelik güç şansı kalmayacak. Bu toplumsal tıpkı üzücü oluşturacak.”

Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlayan da, Konyaaltı, Muratpaşa ilçeleri Lara ve Liman bölgelerinde ev sahibi olanların yüzde 20-30’unun evlerini boşaltarak yabancılara faziletli fiyattan kiraladıklarını, kendilerinin da henüz makul bedel ile kiraya çıktıklarını belirtti.

“Sazak’in periferi bölgelerinde kiralar 3 hatim artabilir”

Zalim ve Ukraynalı vatandaşların göçüyle gelişigüzel Mersin Ağacı’birlikte fahiş kira ücretlerinin görülmeye başlandığını kaydeden Mersin Ağacı Parçalanmamış Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, kentte özellikle Mezitli ve Yenişehir ilçeleri ile yaka mahallelerinde sakil mesail yaşandığını kaydetti. söz konusu bölgelerdeki vatandaşların kentin kuzeyindeki henüz bozuk para evlere geçerek öz evlerini fahiş fiyatlardan kiraya verdiğini dile getiren Mehmet Sinan Canpolat, “söz konusu bölgelerde 1+1 dairelerin birlikte aylık kira ücretleri 4 bin TL ile 5 bin TL’ye kadar yükseldi. Yaz sezonuyla birlikte 1+1’lerin mahiye kirasının 15 bin TL’ye kadar ulaşmasını bekliyoruz. Basar yerine bu alanda bize mevrut şikayetleri ilişik birimlere iletiyoruz. Ancak bu alanda kanuni yasaklayıcı adımlar gerekiyor” dedi.

Idrak Dairesi denetlemeye başladı

Rüşvet Dairesi ekipleri Antalya’da bölük ve gayrimenkulde fahiş kıymet iddiaları nedeniyle denetlemeye başladı. Antalya Emlakçılar Odası ile işbirliği yapan Alacak Dairesi denetleme ekiplerinin, ilişkin kurumlardan da muktezi bilgileri alarak hem emlakçıları, hem de gelgel-satım veya isticar eden evcil ve yabancıların hesap hareketlerini da incelemeye aldığı sav edildi. Idrak Dairesi ekiplerinin tapu ile eş değerleri arasındaki ayırt ile kira vergisi üzerine yoğunlaştığı öğrenildi. Öte yandan denetimlerin habersizce emlakçılık yapanların anahtar altına alınmasına yönelik olduğuna özen çekildi.

İstanbul merkezde evini kiraya verenler artıyor

İstanbul’üstelik alelhusus sabık yıl yazlıkları olanların buralara yerleşmesi ve İstanbul’daki evlerini kiraya vermesiyle sürecin başladığını nâkil Coldwell Banker Türkiye Mutluluk Başkanı Dr. Gökhan Taş, “Bunun dışında Bağdat Caddesi kadar merkezi yerlerde evini kiraya verip, çeper yerlerde elan ucuza oturan çok âdem var. Bu ebat vaktiyle beri vardı. Fakat şu anda artış var. Zira kiralık fiyatları hızlı arttı.” İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise kira artışından kaynaklanan bu fırsattan yazlık evi olanlar ile İstanbul’de ikinci evi olanların yararlanmaya çalıştığını söyledi. Aşa, buna karşın merkezi yerlerden çeperlere kayışın takatli yaşanmadığını rapor etti.

Kiracılar ilgi: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Bodrum’de gayrimenkul dolandırıcılığı

 

Share: