DAP’TAN Levent’te şiddetli ve country yaşamının tanımı: YENİ LEVENT

DAP Gayrimenkul Ihya, Taşınmazlar Konut GYO güvencesiyle geliştirdiği bakir projesiyle sağlıklı ev konseptini İstanbul’un merkezi Levent’e getiriyor. 53 bin metrekaresi basamak ve içerisinde meslek üstelik meydan düz koru alanıyla, bütün 103 bin metrekarede alışılmamış benzeri dirim sunuyor.

Bulunduğu hesap itibarıyla Belgrad Ormanı manzarasına sahip Eskimemiş Uzun projesi, şehrin kullanılmamış vitrini olmaya hazırlanıyor. Bölgenin yatay ve bir iki bükülmüş projesi olacak Yeni Uzun, doğadan aldığı ilhamla benzeri yandan şehrin merkezinde country tarzı bire bir dirim sunarken, gayrı yandan dahi vaad ettiği nitelik ve konfor deneyimiyle geleceğin lüksünü baştan tanımlıyor.

Tahminî iki futbol sahası büyüklüğünde yeşil alana sahip olan Bakir Uzun projesi, beğenilen ve işlevsel dokunuşlarla tasarlanan villa konforunda serbest bahçeli daireler, geniş ayazlık ve teraslar, efdal tavanlı salonlar ile oksijene doyacağınız koruyu evinize taşıyor…

Bakir Uzun projesi, iş merkezlerinden, kültür sanata, eğitimden sağlığa ve alışverişten eğlenceye büyüklüğünde, şehrin cemi zenginliklerinin birlik kalbinde meydan alıyor. Temas nesle, seçme kuşağa seslenme fail kültürel aktivitelerin merkezinde; kuşakları birleştiren tıpkısı dirim sunuyor.

İstanbul’un en mehabetli akslarından Büyükdere Caddesi, Levent, Etiler, Şişli gibi esaslı semtlerin kesişme noktasında saha kayran proje, İstanbul’un iki yakasını benzeri araya getiren Fatih Hükümdar Mehmet Köprüsü ve 15 Orak Ayı Şüheda Köprüsü’ne yakınlığıyla birlikte öne çıkıyor.

LEVENT’İN LÜKSÜ DOĞAYLA BULUŞTURAN PROJESİ OLACAK

Bu zamana kadar sektöre kat sayı olacak bir nice sembol projeye imza atıklarına ilgi çeken DAP Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Işıklı Yılmayan, “Levent adı, Osmanlı’bile denizci askerlere verilen ‘levend’den geliyor. O dolaşma, denizci askerlerin eğitim, spor ve etkinlik alanı yerine kurulan Levent Çiftliği üzerinde, Cumhuriyet dönemiyle alay malay; mütezayit bölük ihtiyacı üzerine, Uzun bölgesine 35 bin ağaç dikilerek nahiye yeşillendiriliyor. Haddinden Fazla terakkiperver ekolojik bir bakış açısıyla yeşil mahalleler kurulmaya başlanıyor. Biz bile o dönemin ekolojik mahalle kavramını bugünün kent hayatına uyarladık. İstanbul’un bildirme koca merkezlerinden Levent’te, koruya bitişik, lüksü doğayla buluşturan, ufki country tarzı Bakir Levent projesini geliştirdik.” dedi.

BÖLGENİN YATAY MİMARİYE SAHİP PROJESİ

Projenin merkezi konumuna özen çekici Ziya Yılmayan, “Lokasyon bakımından mefret aksiyon ve mal merkezlerinin kesişim noktasında konumlanan proje, bir zamanda bölgenin yatay mimariye topluluk projesi olacak” dedi.
 
Vazıh Yılmayan şöyle devam etti: “Alelhusus pandemi dönemi, bitiren beklentilerini kısık anlamda değiştirdi. Pandemi etkisi, afiyet konusunu on paralık olmadığı büyüklüğünde öne çıkarırken, ekstrem anlayışında da bunun etkilerini görüyoruz. İnsanlar daha çok, doğayla çöz içe amma şehir merkezinde; bire bir yandan doğanın iyileştirici etkisini arzuluyor, benzeri yandan dahi kentli hayatın sosyal olanaklarını sonuna kadar varagelmek istiyor. Biz bile “Çekmeköy projemizde 58 bin 300, Nişantaşı’nda ise 20 bin kişinin görüşünü alarak sağlıklı aile konseptini hayata geçirmiştik. Demincek ise Eskimemiş Levent projesi üzere 82 bin kişiyle görüştük. Elde ettiğimiz bilgileri, DAP uzmanlığı ve bilimsel verilerin ışığında harmanladık. Gene öncü aynı yaklaşımla, lüksü doğayla buluşturan şehirde country konseptini, sektörümüze kazandırdık. Eskimemiş Uzun, İstanbul’un merkezinde, henüz önce yapılmayanı ika vizyonu ile hayata geçiyor. Geleceğe miras nitelikte simge tıpkısı proje oluyor.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN SAĞLIKLI EŞ ÖNERİLERİ

“DAP’ın tescilli markası olan ‘Sağlıklı Kari’ kriterlerini iki yıldır geliştirdiklerini söyleyen Ziyalı Yılmaz, “Bu anlamda sektörün dahi öncüsü olduk. Dimdik Familya kriterleriyle insanların hayat standardına dokunduk. Pandeminin elan sunu başında dosdoğru eş kriterlerini hayata geçirdiğimizde henüz dünyada böyle aynı nüsha ya birlikte yaklaşım yoktu. Bugün geldiğimiz noktada Mürekkep Uluslar’mağara açıkladığı ‘dimdik mahalle’ raporu, bizim iki yıl evvel söylediklerimizi tasdik etmesi açısından hava verici… Bu anlamda hem sektöre hem da dünyaya menent olan öncü benzeri iş geliştirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Konfedere Uluslar İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat) yayınladığı “Henüz mıhlı ve yeşil ayrımsız ati üzere Pandemi ve Şehirler” raporu, pandemi sonrası kentlerin ve mekanların akıllıcasına kurgulanmasının önemini ortaya koyuyor. Ifade, yaşam alanlarının belli başlı standartları olmasının gerektiğinin altını çiziyor.

söz konusu raporu yorumlayan Fer yılmayan, “Konfedere Milletler, pandemi sonrası konutların ve toplu iskân alanlarının zahir olması gerektiğini sıraladı. Birleşmiş Milletlere göre yerleşme yerleri, aksata ve keyif kadar günlük ihtiyaçları özlük andıran çevresinde karşılayan, dolaşma mesafesinde hareket ve eğitim bilimi imkanları sunan, varlıklı yeşil alan ve parklara yandaki olan ve toplumsal hayatı de zarfında barındıran konutlar içermeli. Rapora göre hem içre bulunduğumuz pandemi gerçeği hem de gelecekte oluşabilecek eskimemiş pandemiler için yerleşme yerleri mukannen standartları keşfetmek zorunda. Bu araştırma sonuçları; konutların maksimal periyot ışığı ve havalandırma standartları ile donatılmış olması, bir iki bükülmüş dirim anlayışı, konutların esnek mimarlık anlayışı sunması, kalabalıktan ırak, gür ve güvenli konutlar olması gerektiğini ortaya koyuyor. Mürekkep Milel, herif gövde ve ruh sağlığı açısından bu kriterleri sağlayan konutların ve dirim alanlarının üretilmesini destekliyor. Buna sadık yerine dahi biz göz geliştiricilerin ve yaşamı tasarlayan mühendislerin ensesi kalın yeşil kayran, parklara komşu olan ve toplumsal hayatı üstelik içinde barındıran dimdik konutlar üretmesi artık mübrem asıl” diyerek konuştu.

ŞEHİRDE EKSTREM VE COUNTRY YAŞAMIN KRİTERLERİ

Geliştirdiği ‘Sağlıklı Ocak’ konseptiyle hane sektörüne kullanılmamış ayrımsız zaman getiren DAP’ın, ‘Şehirde Ölçüsüz ve Country Yaşam’ standartları 5 maddede şöyle sıralanıyor:

1- Sağlıklı Aile Olmalı: Yeşilliklerle çevrilmiş, doğayla koku düz, az katlı ve dosdoğru ocak kriterlerine makul şekilde tasarlanmalı.

2- Şehrin merkezinde ve köklü ayrımsız semtte düzlük almalı: Şehrin bildirme önemli noktalarından birinde, varlıklı geçmişi, kültürel atmosferi ve ayrıcalıkları ile kent hayatı için vazgeçilmez olmalı.

3- Doğayı ve şehri; firez, danışma, moda ve eğlenceyle dört dörtlük şekilde harmanlamalı: Tıpkı yanda tabiatın yenileyici ruhu, farklı yanda site hayatının canlılığı ile hem yeşili hem dahi şehri özgürcesine yaşatabilmeli.

4- Merkezi hisse senedi alanları ve mal dünyası ile iç içe olmalı: İş dünyasının kalbi ve merkezi gelişim alanı yerine kabul edilen bölgeye dolaşma mesafesinde olmalı.
 
5- Yürüme mesafesinde cemi ihtiyaçları sunmalı: İş merkezlerinden ekin sanata, eğitimden sağlığa, alışverişten eğlenceye hem site içerisinde hem dışında aradığınız seçme özdek hoppadak beş altı adımda kayran almalı.

Share: