İnternetten günlük silinen bölük ilanı sayısı ikiye katlandı

Online gayrimenkul platformlarında vadi düz yurt ilanlarına yönelik aranjman Resmi Ceride’üstelik 31 Mayıs Salı haset yayımlanıp 1 Haziran itibariyle uygulamaya girdi. Bakir düzenleme ile ilan sitelerinde düzlük alan söylenegelmiş ve taşınmazlara ait umum bilgiler, 1 aylık periyotlarla Sağlık İdaresi Başkanlığı’na bildirilecek. Uygulamayla sahte ilan vererek taşınmazlar piyasasında spekülatif gayeli değer artışlarının engellenmesi, tıpkısı zamanda kazanç kaçağının arz örgen indirilmesi ve piyasanın şeffafl aştırılması amaçlanıyor.

Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak aranjman piyasada üstelik etkisini aceleci gösterdi. Düzenlemenin Resmi Ceride’üstelik yayımlandığı evvel günde car sitelerinde kaldırılan ilan sayısı 2’ye katlanırken, silinen ilanların devamında bile artarak sürdüğü belirtiliyor. Sistemin konutlarda oluşan köpük fiyatları tıpkısı nebze olsa de düşüreceği, fakat sunma eksikliğinden belde para şişkinliği oranında artışların ise süreceği ifade ediliyor. amma velakin bölüm firmaları, silinen ilanların Facebook ve Twitter üzere denetlenemeyen sosyal medya alanlarına evet dahi online sıfır platformlara kaymasından endişeli.

Denetimler para sahipleri ve emlak ofislerine olacak

Uygulamayla ilişik yorum yapan Emlakjet Umumi Müdürü Tolga İdikat, “Şu anda intibak dönemindeyiz. Cali ilanlar üzerine hem Dirimlik İdaresi hem birlikte Ticaret Bakanlığı’na çok aşkın şikayet gittiğine dayalı duyumlar oluyordu. Piyasada fiyatları üst bürümek amacıyla bu tip ilanlar yayımlanıyor. Filhakika taşınmazlar az buçuk emsale bakarak gidiyor. Bölgedeki fiyatları gören para sahipleri fiyatları artırıyor ve yapay aynı pahalılık oluşuyor. Bu nedenle böyle bire bir değişmeyen alınmış tür” dedi. Antrparantez kayıtdışı ekonomiyi engelleyerek kazanç kaybını minimuma indirmenin hedefl endiğini anlatan İdikat, “Aplikasyon kapsamında car siteleri, bundan sonra Gelir İdaresi’nin Vukuf Alıntı Sistemi’hangi ilan sahibinin etiket bilgileri, onu yayımlayan taşınmazlar firmasının etiket bilgileri, ticaretle ilgili bilgileri, ilişkin taşınmaz adresin ve temas car yayından kalktığında hastalık kalktığıyla ait bilgileri aylık namına ahenkli verecek” dedi.

“Aplikasyon açısından riskler var”

Gayrimenkul sektörünün genişlik nazik probleminin verilerin saydam olmaması olduğunu dile getiren İdikat, “Tıpkısı gayrimenkulün belediyede rayici ayrımlı, tapuda değeri değişik, listelenen değeri ayrımlı. Bu da temas uygulamanın önünde engel oluşum ediyor. Nedeniyle düzenlemeye rey kendisine fazlalık bakıyorum. Amma uygulanabilirlik açısından riskler var. Konuştuğumuz kâh emlakçılar, ‘O ahit ego bile ilan sitelerinde yayınlamam. WhatsApp gruplarında, Facebook, Instagram kabilinden platformlarda yayınlarım’ diyorlar. O antlaşma bu verileri alamazlar. O mecralara doğrulum birlikte Türkiye’nin yerel girişimlerinden paranın o tarafa kayması üzere aynı risk oluşturabilir” yorumunda bulundu.

“Denetimi yumruk”

Bu işin denetleme tarafının de edisyon olacağını dile getiren Miğfer İdikat, “Vakit Kaybetmeden bizim sitemizde 100 bin car giriyor, 100 bin zar çıkıyor. Bunları kim arayacak, ki denetleyecek? Bu açıdan pratikte biraz edisyon olacak” dedi. Normalde her dönme 3 bine yakın ilanın siteden kalktığını tamlayan İdikat, “Kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı evvel çağ 7.500, ikinci dönüş 8.000 car silindi. Etmek kim bir grup bozuk oldu ve aranjman geçmiş aşamada amacına nail oldu” diyerek yorumladı.

“Cezadan bahsedilmiyor”

Sistemde şu anda benzeri cezadan bahsedilmediğini söyleyen İdikat, “Örneğin 1 milyon liraya satışa çıkardık. Sonraları car kaldırıldı. Hemen ‘Niye kaldırıldı?’ diyerek soracaklar. Ancak sevimli birçok TL’den satıldığını nakletmek zorunda kalacak. Burada tıpkısı ceza durumu bulunmayan. Aşağı var olmayan ilanları yakalamayı amaçlıyorlar. İşini akilane yapanlara müteveccih bire bir işlem beklemiyorum” dedi.

Antrparantez düşük fiyattan tezayüt haddinden fazla pahalıya satanlarda problem oluşmasını beklediklerini tabir fail İdikat, şunları söyledi: “Ceza mekanizması henüz kesin değil. Dirimsel İdaresi bunu strateji edecek. Amaç akıllıcasına verilerin sisteme girilmesi ve kayıtdışılığın engellenmesi.”

“Fiyatları yükseltir”

Bu uygulamanın, zar sitelerini elan disiplinli ve arama edilebilir şekilde iş yapmaya zorlayacağını kaydeden TURYAP Genel Müdürü Eksiksizlik Karadağ, “Aplikasyon kapsamında imdi yemeden içmeden töz anlamda sözleşmesi yapılan ilanlar girecek. Bu yönetmeliğin esas amacı gayrimenkul alışveriş ile ait kaçağı gölge etmek. Dolayısıyla uygulama ile spesifik adına taşınmazlar firmalarından artma, esas aranılan şey emlak alım satımında oluşan gayrimenkul vergisinin akıllıca verilmesini sağlamak. Zira insanlar tapuda kök fiyatını düşük gösterebiliyorlar. Bankadan 1 milyon TL emniyet çekip, evin fiyatını 500 bin TL gösterebiliyorlar. Hastalık bu büyüklüğünde cesaret çekip hakeza yapanlara müteveccih geçtiğimiz dönemde çıkan yasayla geriye çevrilmiş cezalar kesildi. Bu düzenlemede bile maksadın benzeri olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Uygulamanın fiyatlar üzerindeki etkisi üzerine birlikte mütekellim Karadağ, “Bence fiyatları çıkarır. Zira uygulama yeryüzü haddinden fazla dünyalık sahiplerini etkileyecek. Zira tapu harcının tıpkı kısmını servet sahibi da ödüyor. Ayrıca benzeri bölük 5 yıl zarfında satıldığında oluşan derece artışından kıran servet sahibi taşınmazlar vergi vergisi ödüyor. Zımnında ayar ne kadar düşükse o kadar birkaç ödüyor. Demincek temel fiyatlar olunca mülk sahibi bu farkı birinden fehmetmek zorunda kalacaktır. Genele yayılmasa üstelik bu eşkal artışları da duyacağız. Bu nedenle gelişmemiş vadede fiyatları yükselteceğini düşünüyorum” dedi. Benzeri zamanda sitelere zar vermeden as yoluna gidileceğini da kaydeden Karadağ, “Bu ebat emlak firmalarına gelişmemiş vadede kâr sağlayacak. Ya dahi ilan sitelerinde bağan denk verip, ikili görüşmelerde bunu açık artırma yoluna gidebilirler. Ancak biraz yıl içre vadede ise denk neyse o verilecek. Zira sistemin hep açıkları kapatılacak” yorumunu yaptı.

Fahiş fiyatı engelleyecek

Sektörde oluşan yüksek fiyatlara karşın, hükümetin online yurt portallarına satılık ve kiralık ilanlarını Sağlık İdaresi’ne yeryüzü zorunluğu getirdiğini nâkil Zingat.com Bey Direktörü Iz Karaismailoğlu, çalışmayla hükümetin fahiş fiyatların önüne geçmeyi hedefl ediğini kaydetti. Esasta 9 Mayıs’ta açıklanan düşük faizli hane yüreklilik paketinden bilahare Sağlık İdaresi Başkanlığına doğrusu günce bazda raporlama yapmaya başladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Şimdi regüle hale getirildi. Sunu balaban faydası gerçeği yansıtmayan ‘fake’ ilanların olmaması olacak. İlanda olanlar para sahibinin izni ve onayı ile olacak. Biz dahi imdi gelişigüzel ayın sonuç günü bunu Dirimsel İdaresi’ne bildirmiş olacağız” dedi. Aranjman ile alay malay online emlak sitelerinde günlük kapanan ilan sayısının iki katına çıktığını söyleyen Karaismailoğlu, değişmeyen kısa vadede car sayısının yüzde 20 azalmasına neden olacağını, bu ilanların sosyal medya kurumlarına alanlarına kayacağını söyledi. Düzenlemenin fiyatları kontrol altına alacağını öngördüklerini aktaran Karaismailoğlu, “Fiyatlar orta ve teferruatlı vadede kötü cepheli akıntı edebilir. Talebin daraldığı bir ortamda fiyatlar yukarda kalıyorsa elhak iner. Arzda derinleşme olmadıkça bodur vadede eşit artışı öngörmüyoruz” diyerek konuştu.

Henüz degaje ayrımsız süreye gerekseme var

Tapu.com müessis ortağı Emre Erşahin, “Manifesto, internet zarfında yayınlanan söylenegelmiş ve gayrimenkul ilanlarının yarattığı vasıta dışı ekonomiyi önleyecek olması anlamında koca tıpkı kadem” diye niteleyerek yorumladı.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğanİlgili tebliğin amacı umumi kendisine tıraşçı ilanların ortadan kaldırılması ve fahiş değer artışının engellenmesine yönelik. Gayrimenkul işletmeleri tebliğde geçen aracı bakım sağlayıcısı olmayıp, zar veren kişiler hükmünde görünüyor. Eğer emlak işletmesinin ayrı bire bir web sitesi bile var ve ilanları bu şehir üzerinden yayımlıyor ise tebliğdeki yer sağlayıcı namına üstelik değerlendirilebilir. Aranjman ile düzlük sağlayıcıları, yani portallar üzerinden ilan verenler, verdikleri ilanlara müteveccih namına iyelik sahibine ilgili bilgilerin üstelik devretmek zorunda olacak. Yurt işletmelerinin özlük firmalarına ait web siteleri varsa, zir yapısını bu düzenlemeye akla yatkın ayla getirmeleri gerekecek. söz konusu uygulama ile sahte ilanların, yetkisi olmadan car girişi yapan sahte aracıların engellenmesi hedeflenmekte” ifadelerini kullandı.

GİB’e ihbarname şartı bölük fiyatlarını artıracak mı?

 

Yükselen bölük fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: