Erdoğan: Türkiye’yi Toptan Krizden Ayrıştırma Konusundaki Çabamızın Somut Neticelerini Sene Başından İtibaren Henüz İyi Görmeye Başlayacağız

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Toptan krizin ülkemize etkileri cihetiyle canı yanan vatandaşlarımıza, kayıplarını telafi etmenin ötesinde haddinden fazla daha iri kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var. Türkiye’yi küresel krizden ayrıştırma ve hedeflerine akilane yoluna devam ettirme konusundaki çabamızın somut neticelerini yıl esasen itibaren elan bereketli görmeye başlayacağız” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Batman’daki Hasankeyf- Gercüş Tüneli üzere zaman yapılan açım törenine etkili bağlantıyla katıldı. Erdoğan, törende şunları söyledi:

“39,4 kilometrelik yolun, bugün yaptığımız tünelle alay malay bağlantı yolları tamamlanmıştır. Halen inşaatı süren yolların bile bitmesiyle Batman’ın ilçeleri ve bölgedeki diğer iskân yerleri arasında aceleci, emin, konforlu aynı ulaşım realizasyon edilmiş olacak. Kestirmece 2,5 yılda 910 milyon lira envestisman tutarıyla hayata geçirdiğimiz tünelimizin ve yolumuzun Hasankeyf’imize kazandırılmasında emeği sabık, başta kızıl bakanım, herkesi tebrik kartı ediyorum.

Ülkemizi varlık içre yokluğa mahkum demek; bunun üzere uğraşanların derdi hangi sizsiniz ne de evlatlarımızın geleceğidir. Onlar, kalıntı hesapların, berbat odakların, sinsi hayallerin peşindedir. Biz ise ülkemizin tamamını kalkındırarak, zenginleştirerek, büyüterek Türkiye’nin dünyanın sunu mütekâmil önce 10 ülkesi arasındaki yerini alması amacıyla uğraş ediyoruz.

Geçmişte bu kutlu yürüyüşün önü, ideolojik kavgalardan izan çatışmalarına, terörden siyasi istikrarsızlığa kadar stabil çokça yöntemle yaklaşmak istenmişti. Batman, çok bedel ödedi, Mardin çokça bedel ödedi. Bu bedelleri daha çok, terörle verdiğimiz mücadeleyle bitirdik. Yaşadığımız acılar kuma hafızamızda kayıtlıdır. Bizim milletimize en nazik hizmetimiz, yiğitlik ve istikrarla alay malay huzuru da sağlayarak ülkemizin potansiyelini en üst düzeyde kullanabilmesini realizasyon etmemizdir. Bittabi son 20 yılda, ülkemizi el erki ve kalkınma rayından çıkarıp baştan eski günlerine terhis etmek amacıyla sağlam çok deneme yapıldı. Ama birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sımsıkı sarılarak bu aheste gayretlerin hepsini birlikte boşa çıkardık. Bu sayede da mutluluk kendisine, global siyasal ve ekonomik düzenin ilk salgın, sonradan savaş şartlarının getirdiği dalgalanmalarla kökünden sarsıldığı bir dönemde geleceğimize güvenle bakabiliyoruz. Cümle küçülmeden dert yanarken tığ büyümeyi konuşuyoruz. Dünyanın gündeminde kriz varken tığ, gözümüzü fırsatlara dikiyoruz. Gelişmiş ülkeler üstelik kargaşa endişesi içindeyken biz, dostlarımızla anbean genişleyen bire bir kardeşlik çemberi kuruyoruz.

Toptan krizin ülkemize etkileri cihetiyle canı yanan vatandaşlarımıza, kayıplarını telafi etmenin ötesinde çok daha büyük kazanımlar sağlayacak hazırlıklarımız var. Türkiye’yi toptan krizden ayrıştırma ve hedeflerine akıllıca için devam ettirme konusundaki çabamızın konkre neticelerini sene esasen itibaren daha iyi görmeye başlayacağız. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. sene dönümüne ulaştığımızda, geriye akla yatkın bakıp nereden nereye geldiğimizi henüz mebzul göreceğiz. Atalarımızın ‘Sabırla koruk, helva olur’ sözüne akıllıca şekilde azimle, kararlılıkla, umutla işimize bakacak, projelerimizi hayata geçirecek, vizyonlarımızın altını dolduracağız.”

Share: