Diyarbakır’daki hayvan hastanesi bölgede görgüsüz ve yerel hayvanlara afiyet üssü oldu

Diyarbakır’daki efsanevi hastanesi bölgede görgüsüz ve yerel hayvanlara sağlık üssü oldu

Diyarbakır’daki hayvan hastanesi yılda 6 bin hayvan tedavi ediyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan efsanevi hastanesi, tıbbi imkanları ve başarılı akademik kadrosuyla site ve mekân illerden getirilen binlerce hayvanın sağlığına kavuşmasına imkan tanıyarak bölgede sağlık üssü görevini üstleniyor.

Türkiye’birlikte küçükbaş ve büyükbaş efsanevi varlığının aşkın olduğu illerden biri Diyarbakır’de, Dicle Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, yılda sayı farkı 6 bin hayvanın sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Sayrılarevi ve memur veterinerler, mekân illerden mevrut birçok şişman ve küçükbaş ile melez hayvanlarının birlikte sokakta hayatiyetli ve yerel hayvanların sağlığına kavuşmasını sağlıyor.

Diyarbakır ilkin tevessül etmek üzere; Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa ve Bingöllünde arasında olduğu illerden getirilen hayvan bilimi, taharri edildikten sonra mukteza görülürse nefes tahlilleri alınıyor, röntgenleri, iç görüm ve ultrasonları çekilerek tanıları konuluyor. Böylecene binlerce hayvanın tedavi edilerek sağlığına kavuşturulduğu sayrılarevi, tıbbi imkanları ve kudretli akademik kadrosuyla bölgede hayvancılık faaliyetlerinin daha zinde yürütülmesine yardım sağlıyor.

“Çabucak evcil hayvanlar değil, karışık hayvanlarına üstelik bakım veriyoruz”

Hayvan Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Temel Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan İçen, Hayvan Hastanesinde haddinden fazla ayrı ayrı türlerde tevessül etmek için yılda ortalama 6 bin efsanevi istikşaf ettiklerini söyledi. Sayının arada bir arttığını kimi zaman üstelik azaldığını nâkil Prof. Dr. İçen, “Ama sayı farkı 6 bin hayvan. İlginçtir, hiç görmediğimiz hayvanat bize gelebiliyor. Bazen sincaplar, deve kuşu, su samurları, taraf tarafımızda karışık hayvanı bölümümüz var. Oraya mevrut yaban hayvanlarına, kuşlara ve özge hastalara de bakım veriyoruz. Takkadak evcil zooloji değil, çandır hayvanlarına da hizmet veriyoruz. Nedeniyle marazlı profilimiz çokça degaje. Pisik köpek, sığır, koyun, aksi, beygir ve bunlarla birlikte özge enva” dedi.

Vakit Kaybetmeden Diyarbakır merkezden değil, ilçelerden, belde illerden Batman, Siirt, Bingöl, Şanlıurfa ve Mardin’den kalkmak üzere pestil geldiğini kaydeden Başdoktor İçin, arada sırada askeri köpekler, polis güçleri eğitim köpekleri bunlarında kendilerini geldiğini, koruyucu hekimlik, etüt yazar tedavi hekimliğini yaptıklarını dile getirdi.

“Bizim yaptığımız icraat sayesinde bir nice hastalığın insanlara bulaşmasının önüne geçmiş”

“Bunlarla beraber kısırlaştırma operasyonlarımız, belediyelerle sokak hayvanları amacıyla ortak noktamız var” diyen Sertabip İçen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok alçak ameliyatlarımız yapılıyor, seçkin tür ortopedik cerrahi müdahale, en son aldığımız bir cihazla gözle ait henüz önceki kaslı üniversitelere gönderdiğimiz hastalarımızı tek yere göndermemize lüzumlu yok. Göz hastalıkları ameliyatlarımıza birlikte başladık. Hayvanlarda bir candır, yalnız insanlar birey değil. Onlarda bizim canımız ve biz o canlar amacıyla buradayız. Hayvanları korurken esasen insanları de koruyoruz. Biz sağlığı ayrımsız hep namına ele alıyoruz. Bizim yaptığımız icraat sayesinde birçok hastalığın insanlara bulaşmasının önüne önceki oluyoruz. Buda koca hekimliğine yaptığımız katkılardan oylumlu bir yasakçı.”

Köpeğini otama için getiren vatandaşlardan Abdullah Taşçı, kedisinin kusma durumu olduğunu söyleyerek, “Kontrol amaçlı sebebini bellemek için geldim. Hususi veterinere da gittim. Buraya bile geliyorum. Buradaki hocaların hem hikmet birikiminden hem dahi ilgilerinden periferi burayı artık yeğleme ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Share: