Erciş OSB’deki ilk üretimevi 150 işçiyle üretime başladı

Van’ın Erciş ilçesinde yapımı tamamlanan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan ilk fabrikada ayrımsız yandan kumaş ve blucin pantolon üretimi yapılıyor, aynı yandan da istihdam edilecek kişilere eğitim veriliyor.

İlçede 2017 yılında inşasına başlanan ve 5 bin kişinin istihdam edilmesi hedeflenen Erciş OSB’de firmalara saha tahsisinin yapılmasıyla üretimlik binaları yükselmeye başladı.

Başka illerde da yapı yatırımları olan 3 müteşebbis, 6. bölge desteklerinden yararlanarak 2 bin 500 metrekare kapalı alana erbap oluşum fabrikası kurdu.

Girişimciler, tahminî 1 kamer geçmiş 150 kişiyle güpür ve blucin pantolon üretimine başladı.

Fabrikada kullanılmamış istihdam edilecek kişilere eğitim bilimi veriliyor.

“Hedefimiz burada kısaca 1000 kişiyi istihdam girmek”

Girişimcilerden Yusuf Tufan, AA muhabirine, Batman’da ve Erciş’te tekstil alanında envestisman yaptıklarını, yıpranmamış fabrikalar yapmak amacıyla üstelik planlarının olduğunu söyledi.

Kaymakamlık, KOSGEB ve İŞKUR’dan balaban bindi aldıklarını tamlayan Tufan, şöyle konuştu:

“Biz üstelik bu mesai ve desteği boşa çıkarmamak amacıyla çalışacağız. Batman’daki yatırımlarımızla birlikte yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bölgede ciddi aksiyon alanları yaratmak istiyoruz. Hedefimiz aslında burada tahminî 1000 kişiyi istihdam buyurmak ve fabrikayı büyültmek. Burada benzeri işaret değeri hazırlamak istiyoruz. 2023’ün sonlarına akıllıca kişi markamızla, kişi mağazalarımızla yapıt satışa sunmuş olacağız. İhracat ayağını oluşturmayı planlıyoruz. Van’ın benzeri markası olarak Almanya, Fransa, İtalya ve Rusya’ya ihracat beğenmek istiyoruz ve bu doğrultuda hedeflerimizi belirliyoruz.”

Girişimci Yakup Işık üstelik fabrikanın körpe olmasını dileyerek, “Bu yıl ilçemizde kombinasyon uran bölgesinin tamamlanmasıyla yatırımımızı yaptık. Şu anda 150 can çalışıyor, yıl sonuna kadar 350 kişiye ulaşacağız. Devletimizin verdiği desteklerden faydalanarak işimizi yürütmeye çalışıyoruz. Bize sunulan desteklerde emeği geçenlere teşekkürname ederiz.” dedi.

Fabrikada etkin Bayan Bedirer ise ilk kez hareket sahibi olduğunu dile getirdi.

Daha ilk eşinin desteğiyle hayatını sürdürdüğünü anlatan Bedirer, “Şimdi üretimevi sayesinde ayaklarımın üzerinde duruyorum. Tıpkı zamanda aileme birlikte ulama sunuyorum. Çocuklarıma üstelik emsal olmak istiyorum. Benden atılganlık alarak günahsız güvenlerinin artmasını sağlamayı amaçlıyorum. Benimle alay malay bir nice eş arkadaşım burada çalışıyor. Bundan alım duyuyorum ve çok mutluyum. Kadınlara hakeza aynı imkanın sunulmasına katkı veren herkese teşekkürname ediyorum. Kadınlar burada çalışarak arı güvenini kazanıyor, evine savsaklamak götürüyor.” şeklinde konuştu.

Fabrikada müteharrik Kırgız Türklerinden Zeynep Yurt, mahalleden servisle fabrikaya geldiklerini belirterek, “Erciş’te böyle aynı fabrikanın açılması bizim üzere mutluluk kaynağı. Burada çalışarak evimize savmak götürebiliyoruz. Eşime abra olmadan alın terimle para çalmak çok pir. Hizmet Etmek isteyen herkes buraya gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Share: