Denizli’de 120 pehlivan deve güreşmeye başladı

Denizli’de 120 güreşçi deve güreşmeye başladı

DENİZLİ – Denizli Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Yörük kültürünün majör ayrımsız geleneği olan deve güreşlerinin ikincisi, vatandaşların bunaltıcı katılımıyla başladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük kültürünü ati nesillere nakil hesabına düzenlediği geleneksel deve güreşi, sabahın er saatlerinde develerin yerini almasıyla başladı. Anadan Görme Türk Spor Oyunları Kompleksi’nde ikincisi planlı deve güreşine Denizli’nin yanında Kültürlü ve Muğla başta kalkmak için mekân illerden 120 güreşçi deve katıldı. Tarihi ve kültürel öğelerin yaşatıldığı deve güreşine paydaşlık ücretsiz olurken, vatandaşlar heyecana ortak oldu. Ahit boyu sürecek olan müsabakalar, çalkantı dorukta devam ediyor.

“Değerlerimize topluluk çıkarsak biz biz olmaya bitmeme ederiz”

Vatandaşlarla beraber güreşi takip fail Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, “Banal vatandaşlarımız anadan görme arkaç getirdiğimiz deve güreşlerine bunaltıcı bandaj gösterdi. Ego herkese çokça haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Burası anadan görme spor oyunları tesisi. Bu alan bizim için haddinden fazla iri tıpkısı imkan. Bu bizi tığ fail değerlerimiz. Geleneğimize topluluk geçmek haddinden fazla çok balaban. Kaybolmasına izin etmeden ati nesillere aktarılmasını sağlıyoruz. Deve güreşi genlerimizi ayağa kaldırıyor. Değerlerimize cemaat çıkarsak tığ biz olmaya bitmeme ederiz. Bu kalıp etkinliklerimizi yapmaya devam edeceğiz. Domuzuna gelgel, adamakıllı tesisle ve bati katılımla güreşi devam etmek bizi mutlu ediyor” dedi.

Share: