Cumhur Reisi Erdoğan eroin faciasıyla ilişkin kemiksiz konuştu: İhmali görünen tek kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağından milletimiz sakıncasız olsun

DÜRÜST Öğür Kol Toplantısında gündeme ilişik konularla ilişik açıklamalarda mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 41 madencimizin hayatını kaybettiği Bartın’ın Amasra ilçesindeki faciayla ilişik özen çekici ifadeler kullandı.

“EKSİKLER VARSA GİDERECEĞİZ”

Eroin ocağındaki patlamayla ilgili kaza raporunun çıkmasıyla alay malay ihmali zahirî tek kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını anlatım fail Reisicumhur Erdoğan, “Tespit edilirse suçlunun yakasına yapışacağız. Eksikler varsa gidereceğiz. Geride kalanlara erbap çıkacağız. Bu makamımızın gereği ve milletimiz ile umu bağımızın bittabi gereğidir. Bunları yaparken bile mukadderata tasdik olacağız. Yeri geldiğinde bu ülkenin yüzde 99’u dindar diyor muyuz? Amma senin Hak Dini ile alakan yoksa, İslam ile alakan namevcut ise tığ bunu bıraktık. Yakarış ederken sunu çok istediğimiz hakkımızda hayırlısını istemek değil midir? Sonrası Rabbimize aittir. Sen inanmayabilirsin senin bileceğin iştir. Mösyö Kemal ben ilçe ve kadere inanç etmiş tıpkısı insanım hakeza yürüyorum. Bu bizim imanımızın gereğidir. Sen üstelik o yokse bilemem. Amasra’daki maden kazası yasaması ile, yürütmesi ile, yargısı ile tek ihmalin cezasız kalmaması gerçekleştirme edilecektir” ifadelerini kullandı.

“MADENDE DOĞAL GAZ İNCELEME SENSÖRLERİ 24 SAAT ÇALIŞMAKTADIR”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; “Cuma haset Bartın Amasra’da yaşanan kederli ilçe hepimizin yüreğini dağlamıştır. TTK’ya ait Amasra taşocağı 713 çalışanı ile yılda 100 bin ton üretim yapan bire bir müessesedir. Bu madene 77 milyon teklik envestisman yapılmıştır. Bu ocakta 20 yılda hayatını kaybeden güç sayısı 6’dır. Her 37 madenciye 1 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı düşmektedir. Akıbet dönemde mevzuaatta yaptığımız tensikat sonucunda Amasra eroin ocağında bile 50 kalemi bulan iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Madende doğal gaz inceleme sensörleri 24 saat çalışmaktadır. Belli bir seviyenin üstünde gaz tespitinde ziyalı ve ünlü alarm verilmektedir. Yüzdelik 1.5 metan gazı seviyesinde cıvıltı kesilmekte, yüzde 2’de ise eroin boşaltılmaktadır.

“KAZADAN SONRAKİ 18 SAAT İÇİNDE KONTROL KURTARMA FAALİYETLERİ TAMAMLANMIŞTIR”

Patlama yaşanması üzere ise metan gazı seviyesinin 5 ve üzeri olması lazım. 18.05’te 1.5 seviyesinde metan gazı belirleme edilmesi sonrası ruh kesilmiştir. 18.10’dan sonraları tayin edilememiştir. Ifade haricinde söylenen seçkin şey spekülasyondur. Bize sakıt anlatım çıkana kadar yapabileceklerimizi yapmaktır. Kazadan ahir 18 saat ortamında taharri kurtarma faaliyetleri tamamlanmıştır. Ocağın vardiyasında müteharrik 110 kardeşimizden 41’i maalesef hayatını kaybetmiştir. 6’sı İstanbul Çam ve Sakura Hastanesi’nde, diğerleri ise yerine tedavi altına alınmıştır. Bartın’a Cumartesi günü anbean çalışmalara yerinde katıldım. İlk gün ben üstelik aileleri görüşme eden can oldum. Çam ve Sakura’üstelik yaralıları musahabe ettim. Bazılarının durumunun iyiye gittiğini biliyorum. Yaralı kardeşlerimize dualarımızı yapıyoruz, Bakanlığımız da hangi gerekiyorsa yapıyor. Insanoğlu planında atılması gereken adımları atıyoruz. En istikbal teknoloji hangi ise bu Çam ve Sakura’da bulunan. İlgilenen doktorlarımız alanlarında kendilerini ispatlamış profesör arkadaşlarımız. Lazım anestezide, gerek enfeksiyonda kendini ispatlamış hocalarımız hastalarımız ile ilgileniyorlar. Bartın2daki yaralılarımızın topu taburcu edilmiş durumda.

“KURUMLARIMIZ CANLA BAŞLA GÖREVLERİNİ YAPMAKTADIR”

İçişleri Bakanlığımız muhtelif illerden 110 AFAD ekibini bölgeye yönlendirmiştir. Açıkgöz teşkilatımız 210 personel, Periferi Düzenlilik personelimiz 45 personel ile güvenliği kasılma etmiştir. Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 35 personeli ile kazazede ve yakınlarına psikososyal destek sağlamıştır. Hak Bakanlığımız Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmayı yakından takip etmiştir. Mücahede Bakanlığı’mız bile ilçe ile ilişkin sormaca başlatmıştır. Kurumlarımız canla başla görevlerini yapmaktadır.

“BEYAZ ZEHIR OCAĞI AĞUSTOS AYINDA 7 PERIYOT SÜRESINCE DENETLENDİ”

Kazanın meydana geldiği maden ocağı Ağustos ayında 7 bölüm süresince denetlenmiştir. Mecmu madenlerimiz kabilinden bu madenimizde 4 yol denetlenmektedir. Sakat varsa muktezi müeyyideler uygulanmaktadır. Tıpkı eksik varsa sınırlamak ve gereğini yapmak bizim arz asıl görevimizdir. Erke Bakanımız bize ve Meclis’e kapsamlı bilgelik verdi.

“İSTİSMAR EDENLERİ MİLLETİME HAVALE EDİYORUM”

Madenci yakınlarına 1.5 milyon ile 1.7 milyon TL arası ödeme yapılacaktır. Hayatları süresince martir madencilerin çocuklarına MEB burs verecek ve masraflarını karşılayacak. Madencilerimizin aileleri ve çocukları bize emanettir. Bunun siyasal istismarı imkânsız. İstismarı yapanları birlikte milletime havale ediyorum. İktidara gelirseler hepsine haklarını vereceklermiş. Ne yaptığımızdan haberi yok. Soma’de 1500 ailenin çocuklarını işe yerleştirdik. Biz bunu yaptık. Sen nereden geliyorsun evet, bu geriden geliyor. Nalça toplamaya alışkın. Hala geriden geliyor. Biz aynı şeyi Soma’üstelik yaptık. Kimseyi açgözlü, belirgin bırakmadık. Tığ zaruri destekleri verdik, veriyoruz, vereceğiz. Bizim ulaştığımız yere senin hayallerin birlikte ulaşmaz bunu böyle bilesin.

“BİZ KADERE İNANAN İNSANLARIZ”

Eroin kazaları mecmu dünyada olduğu kabil ülkemizde de yaşanabiliyor. Ülkemizde pusat tutulmaya başlandığı 1930 yılından bu yana 2014 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1983’te Zonguldak’ta 103, 1992’da Zonguldak’ta 263 ölüm, 2014’te Manisa’birlikte 301 ölüm yaşanan avarız görüyoruz. Bizim inancımız biricik bir insanımızın burnunun beşer hatasından ortalık kanamamasını emreder. Duygusal söz konusu olduğunda en ufak benzeri esnekliğimiz gayrimümkün. Hayatını kaybeden beher madencimizin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Onların geride bıraktığı yavrularının, sevdiklerinin yüzündeki tasa adeta ömrümüzden dirlik götürüyor. Amma tığ bir zamanda inananlar amacıyla bura haddinden fazla çok heybetli kadere inanan insanlarız. Kaymakamlık ve kadere inanırız.

“GERİDE KALANLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Tayin edilirse suçlunun yakasına yapışacağız. Eksikler varsa gidereceğiz. Geride kalanlara sahip çıkacağız. Bu makamımızın gereği ve milletimiz ile istem bağımızın tabii gereğidir. Bunları yaparken da mukadderata teslim olacağız. Yeri geldiğinde bu ülkenin yüzde 99’u dindar diyor muyuz? Ama senin Hak Dini ile alakan yoksa, İslam ile alakan namevcut ise tığ bunu bıraktık. Yakarış ederken arz çok istediğimiz hakkımızda hayırlısını arzulamak değil midir? Sonrası Rabbimize aittir. Sen inanmayabilirsin senin bileceğin iştir. Mösyö Eksiksizlik ben ilçe ve kadere iman etmiş aynı insanım hakeza yürüyorum. Bu bizim imanımızın gereğidir. Sen dahi o yoksa bilemem. Amasra’daki maden kazası yasaması ile, yürütmesi ile, yargısı ile hiçbir ihmalin cezasız kalmaması realizasyon edilecektir. İhmali olanın gözünün yaşına bakılmayacak.

“YASAMA KURULU BUNLARA HADDİNİ BİLDİRMELİDİR”

Mösyö Kemal evvel adamlarına ehil çık. Divan’in kürsüsünde çekiçle telefon kırmaya kalkmasınlar. Bu ahlaki değildir, edebe adaba terstir. Siz bunları yapadurun, Yasama Kurulu Meclis içtüzüğünü dakikasında değiştirmelidir. Bu amal böyle yürümez. Elan bunlar bu tüzükle çok çekiçle gelir telefon kırar, başkasının kafasını da kırar. Bunlara eyvallah mı edeceğiz. Bu milletin parlamentosu bunlara üstelik haddini bildirmelidir.

“TÜRKİYE KATIKSIZ GAZDA ÜSTELIK İNŞALLAH BİR MERKEZ OLACAK”

Avrupa enerjiyi nereden gerçekleştirme edeceğiz diye fellek fellek dolaşıyor. Bizim hakeza tıpkı sorunumuz namevcut. Türkiye demincek saf gazda da inşallah tıpkısı suret olacak. Sayın Putin ile sonuç görüşmemizde oydaş olduk. Burada Rusya’dan mevrut gazla bir merkez olacağız.

“ÇABUCAK TAMAMLAYABİLİYORUZ”

İstihdamımızın 31 milyonu geçerek tarihimizin arz yüksek seviyesine ulaşması, işsizliğin biricik haneye düşmesi akıllıca istikamette gittiğimizi gösteriyor. Ülkemizin kağıt üstündeki hesaplarla değil istihdam ve üretim ile şekillenmesi geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor. Ülkemizin ve milletimizin dinamizmi öyle şişman ki, tıpkısı kaybı eksantrik benzeri yerden lahzada tamamlayabiliyoruz.

“VATANDAŞIMIZIN ZENGINLIK SEVİYESİNİ TELAFİ ETMEKTE KARARLIYIZ”

Turizmde 50 milyon turiste doğru revan fazlalaşan tıpkısı sezon geçiriyoruz. Bunu daha bile gelecek taşıyacak hazırlıklar içerisindeyiz. Bütçe açığımızı toptan müstevli ve cidal şartlarına rağmen yüzde 3.5’un altında tutabileceğimiz anlaşılıyor. Yükselen şişkinlik dolayısıyla vatandaşımızın kaybolan bol bolamat seviyesini telafi etmekte kararlıyız. Açıklık ayında daha balaban kadem atarak telafi sözümüzü hesabına getireceğiz.”

Share: