Balıkçılar palamutun arkası sıra hamsinin yolunu gözlüyor

Balıkçılar palamutun peşi sıra hamsinin yolunu gözlüyor

Bugünlerde Günindi Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e kafile eden palamudun bölgede mübarek avlanması balıkçıların yüzünü güldürürken, hamsi avında bekleyiş sürüyor

TRABZON – Şimdilerde Şarki Karadeniz açıklarında bereketli miktarda avlanan sivri balıkçıları mutlu ederken, benzeri bolluğun hamsi avında yaşanmaması balıkçıları endişelendiriyor.

Bu mevsim başında alelhusus Garp Karadeniz açıklarında artağan miktarda avlanan sivri son 1 haftadan beri Gün Doğusu Karadeniz’e göç ederek avlanmaya önceden bu buut hem vatandaşı hem da balıkçıları kıvançlı etti.

Palamudun bereketli olmasındaki görüntünün hamside birlikte yaşanmasını ikbal ettiklerini tamlayan balıkçılar, “Pelit eli nimetli olduğu ahit hamsi avı olmaz” düşüncesine kapılıyor.

Palamutlar hamsi ile besleniyor

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun Batı Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e barhana etmesi balıkçılar yerine kendilerini olumlu etkilediğini söyledi. Denizer “Palamudun Şark Karadeniz’e toprak kayması bizi olumlu etkiledi. Şuanda bölgenin insanı palamudu eli nimetli ve bozuk aynı şekilde yemesi gerektiğine inanıyorum. Gün Batısı Karadeniz’dahi şu anda bereketli miktarda çıkıyor, bizim buralarda da çıkması bizi sevindirdi. Süre haddinden fazla kısa oldu burada 5-6 çevrim balık bereketli oldu. Garp Karadeniz’birlikte Akçakoca, Ereğli, Zonguldak bu civarlarda bol miktarda çıkıyor. Bugün boldu yarın henüz fazla olacak olduğuna inanıyoruz. Bahir düzeldi bütün tekneler oraya toplandı. Tahminimiz bu hafta içerisinde fiyatlarda gözle görülür bire bir şekilde düşüş olacak ve halkımız çokça pimpirik çokça elan tüvana balık şart. Verimli olan palamudun değeri hangi olur yarın ne evet bilemeyiz. Palamudun bol miktarda hamsi yediğini de görebiliyoruz inşallah hamsi mübarek evet. Son 6-7 yılın yeryüzü mübarek palamudu bu sene oldu ve devam ediyor. Palamudu Eylül’ün başlarında avlamaya başladık şu anda da görüntüsü bitmeme edecek yönünde bahir suyu sıcaklığı zaman itibariyle 21 buçuk merhale. Tahminimiz 15-20 dönüş elan bu şekilde bitmeme ederse çok domuzuna evet” dedi.

Avlanan palamutların karnından hep hamsi çıkıyor

Bu mevsim hamside beklentiler üstüne tedirginlik yaşadıklarını kaydeden Denizer, “Hamsi üstüne beklentilerimiz az buçuk meyus. Palamudun eli nimetli olduğu yıllarda hamside ağırlık evet derler evet; belki bizler ona güçlü inanmayız amma şu andaki fon verimli olan palamudun karnını kestiğimizde hamsi çıkıyor. Az Buçuk bozuk olmaya başladık inşallah bu tedirginliği yaşamayız. Şu anne büyüklüğünde sezondan memnunuz. Palamut elan eski yıllarda meyus bire bir şekilde geçtiği üzere bu zaman oranlama ettiğimizin haddinden fazla üzerinde oldu, inşallah bu şekilde bile bitmeme mesabe. Bu sezon sivri bol hamsi kıt olunca sezonun bereketli geçmediği anlamına sağlık” diyerek konuştu.

Share: