Meteorolojiden kritik uyartı! 9 ilimizde türap taşınımı yaşanacak

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya bakarak, yarın sabah saatlerinden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’da, Suriye kaynaklı türap taşınımı bekleniyor. Ulaşımda aksamalar ve balçık şeklindeki yağışlara cebin titiz ve tedbirli olunması gerekiyor.

“MIL ŞEKLİNDE YAĞIŞ OLABİLİR”

Meteoroloji’den bugün yapılan açıklama şöyle: “Yapılan serencam değerlendirmelere göre; ferda (pazartesi) sabahleyin saatlerinden itibaren Şarki Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’da (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi beklendiğinden, ulaşımda aksamalar ve yağış düz yerlerde çamur şeklinde yağış kabil olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.”

TÜRAP TAŞINIMI NEDİR?

Çöllerde bağıntılı kendisine daha büyük olan türap parçacıkları, mahiyet alanlarının sağlıklı çökerken, bayağı olanlar ise binlerce kilometre nöbet ikmal edebilmektedir. Bu genişlik türap taşınımı yerine tanım edilir. Toz taşınımı, etkisini toz fırtınalarıyla henüz ırak alanlara taşıyabilir.

Share: