Çankırı’nın yaşlı nüfusuyla ilişkin veriler toplanacak

Çankırı Valiliği ile Çankırı Karatekin Üniversitesi arasında “Çankırı zayıflık profili” araştırmasına ait iş birliği protokolü imzalandı.

Vali Abdullah Ayaz ile Rektör Prof. Dr. Harun Rençper beyninde rektörlük makamında imzalanan protokol kapsamında, Çankırı’nın forma, kaymakamlık ve köylerinde işlek yaşlıların sosyodemografik ve ekonomik seviyeleri, sağlık durumlarıyla ilgilendiren veriler toplanarak yaşlıların ihtiyaçlarına müteveccih evcil ölçekte içtimai politika önerileri geliştirilmesi hedefleniyor.

Vali Ayaz, yaptığı açıklamada, kamu dünyada ve Türkiye’dahi akıbet yıllarda yaşanan yeryüzü balaban değişimin nüfusun yaşlanması olduğunu söyledi.

Bundan 40 yıl önceki Türkiye’de 65 yaş ve eğin koca oranının yüzdelik 4,7, günümüzde ise yüzdelik 9,7 olduğunu belirten Ayaz, “Kırk yıl sonra ise yüzdelik 22,6 olacağı öngörülmektedir. Çok mail benzeri gelecekte ülkemizde etkili her dört kişiden biri yaşlı olacaktır. Çankırı, yüzdelik 16,9 olan nemli can oranıyla Türkiye’nin beşinci yer nemli kentidir ve buğulu hizmetlerine en çokça gerekseme duyan illerden biridir.” dedi.

Yaşlılara yönelik içtimai, ruh bilimsel, esenlik, bakım hizmetlerine olan ihtiyacın günümüzde olduğunu, gelecekte elan bile artacağını vurgulayan Ayaz, “Bu ihtiyaçları karşılayacak politikalara, finansmana ve hizmete yönelik altyapıya olan ihtiyaç de buna paralel namına artacaktır. Yaşlılara dair politikalar üretebilmek amacıyla yaşlıların bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını belirlemek ve kanıta dayalı verilerden yola çıkmak gerekir. Bundan yola çıkarak Çankırı Karatekin Üniversitesi ile imzaladığımız protokol sonucu yapılan çalışmanın önümüze ışık tutacağına inanıyor ve şehrimize, insanımıza oflaz olmasını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Maraba de üniversitelerin eğitim bilimi tedris dışındaki birincil görevlerinden birinin bile araştırma ihya olduğuna belen ederek, şunları kaydetti:

“Eş ve Aile Çalışmaları Aplikasyon ve Araştırma Merkezimiz eliyle yürüteceğimiz bu faaliyet ile Çankırı’üstelik hayat dolu insanlarımızın yetersizlik profilini ve analizini yaparak oluşturulacak el haritasına ışık tutmayı amaçlıyoruz. Bu araştırı, Yerli Güçsüzlük Profili raporu ilde kurumlara yaşlılara müteveccih yapacakları hizmetlerde tıpkısı posta fotoğraf olacaktır. Bunun dışında devletimizin domestik yetersizlik politikalarına öneriler getirilecek, yerli yönetimlere müteveccih yöntem önerileri sunulacak, hususi sektöre yönelik, yapacakları yatırımlarda yapılabilirlik altyapısı oluşturacak, kentte yaşlılığa yönelik sosyal farkındalık artırılacak ve kullanılmamış AR-GE projelerine soy sağlanacaktır.”

Benzeri sene sürecek araştırma sonucu hazırlanacak anlatım ve çözüm önerileri pusula haline getirilerek yayımlanacak.

Share: