Bağan konut kredisi dönemi bitti

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Ayrımsız yandan sülale fiyatları derakap yükseliyor ayrıksı taraftan faizler tırmanıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı üyeler 25 temel puan getiri artışına karar vererek siyaset faizini yüzdelik 0.25 – 0.50 aralığına yükseltti. Fed, en son 2018 Aralık toplantısında ürem artırmıştı. Rezerv fazlasına geçerli Faiz da yüzde 0.15’ten yüzde 0.40’a çıkarıldı. Fed’in değişmeyen metninde Ukrayna’daki savaşın şişkinlik baskısı yaratabileceğine ve büyümeyi yavaşlatabileceğine ilgi çekildi. Dengelem daraltmaya ise sonraki toplantılardan birinde başlanabileceği belirtildi. Fed Başkanı Powell basın toplantısında, “Faiz artışlarının sürmesi makul” dedi.

2019 YILINDAN BU YANA İLK DEFA

Fed’in bu kararı simultane yüreklilik piyasalarına yansıdı ve faizler yükseldi. Freddie Mac yetkilileri yaptığı açıklamada, 30 almanak sabit tutu üzere sayı farkı oranın Mayıs 2019’dan bu yana ilk defa %4’ü geçtiğini söyledi. Yılın başında, Amerika’nın bildirme popüler göz kredisinin averaj oranı %3.22 idi. Karı 2021’birlikte %2,65 ile en düşük seviyeye ulaştı ve yılın yarısından fazlasını %3’ün altında geçirdi.

Uğraş, enflasyon, nema artırımı, erke krizi kadar hiçbir gelişmeyi dikkate almayan gelişim piyasaları ise yükselmeye bitmeme ediyor. BENDE aksiyon endeksi S&P 500 hafta ortamında yüzde 5 artarak 2020’nin sonundan bu yana arz büyük haftalık kazancını sağladı.

TCMB: Hane Kıymet Endeksi yüzde 77,4 arttı

 

Konut satışlarında artma!

 

Satılık ev fiyatlarındaki artış devam ediyor!

 

Repo pozitif konut talebi patladı

 

KÖLE’dahi basamak başlangıçları 16 yılın zirvesinde

 

Share: