Bilcümle Türkiye’de 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde Erenler Cedit Kentsel Tahavvül Projesi kapsamında çatı yıkımına katılan Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gurur, vatandaşlara verdikleri sözleri namına getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bakan Alım, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin bibi acılarının hafızalarda olduğuna işaret ederek, depremde hayatını kaybeden kamu vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

“Lahzada hızlı hızlı seçkin ilçemizde tıpkısı inkılap projesi yürütüyoruz”

Marmara Depremi’nden sonra yapılan çalışmalara değinen Vekil Çalım, şunları söyledi:

Esasen o günden bugüne baktığınızda, kamu Türkiye’birlikte lüzumlu sosyal konutlarla lüzumlu kentsel transformasyon konutlarıyla alay malay 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık. Bu dünyada eşi benzeri görülmemiş aynı nicelik. Bu çerçevede üstelik 81 ilimizde hem kentsel inkılap konutları yapıyoruz hem dahi toplumsal ev projeleri yapmaya mücahede gösteriyoruz. Kocaeli’mize birlikte Büyükşehir Belediyemiz, kaza belediyelerimizle bire bir uzlaşma halinde, hemencek dakikasında seçkin ilçemizde tıpkısı inkılap projesi yürütüyoruz. İlk geçmiş bugün Kocaeli Körfez ilçemizdeydik ve burada Barbaros Mahallemiz var. Hepimizin de bildiği, esasen buradaki cuşiş sebebiyle mahallenin riziko altında olduğu benzeri süreci yaşamıştık ve bugün orada mahalleli kardeşlerimizle vatandaşlarımızla tıpkısı araya geldik, onların taleplerini dinledik ve akabinde birlikte onlar üzere yapacağımız çekince konutlarımızın alanını inceledik. Ihtiraz konutlarımızı Kocaeli Haliç, Derince bölgesinde yapacağız. Aslında bakarsanız hem Kocaeli’ye hem Derince’ye yakışacak, oldukça yer sarsıntısı riskini giderilmiş edecek 534 pasaj rezerv konutumuzun bile sürecini başlatıyoruz. İnşallah haziran ayında birlikte burada konutlarımızın temelini kovmak kanalıyla 1,5-2 sene içerisinde tamamlayacağız ve Barbaros Mahallemizin bu riskli alandaki konutlarını, rezerv alana taşıyacağız. Yine esasta Derince bölgesi üzere dahi çalışmalarımızı bu manada yürütüyoruz ve toplamda Barbaros Mahallesi’nde 6,4 hektarlık alanın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.

“Kocaeli’mizi depreme amade ağıl getirecek adımlarımızı atıyoruz”

Nazır Gurur, Yeni Mahallesi’nde 500 riskli bina bulunduğunu, 499’unun yıkıldığını kaydederek, “Bugün üstelik temsili namına bire bir yapının bilcümle gelişigüzel yıkımını gerçekleştirdik ve bu çerçevede bile esasta Cedit’te, Kocaeli’mizde İzmit merkezimizde, banal büyük benzeri dönüşüm sürecini başlatıyoruz” diyerek konuştu.

Bakan Gurur, proje kapsamında 1105 mutlak bölümden oluşan, bölgeye ve İzmit’e değer katacak projenin temellerini, bu sene içerisinde aceleci bir şekilde alaşağı etmek istediklerini, projeyi 2023’te tamamlamayı ve vatandaşlara tasdik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu süreçte vatandaşların tamamına, nakil ve icar yardımı yaptıklarını, kira yardımını, vatandaşlardan gelen bunaltıcı istek üzerine 3+1 daireler üzere 1300 liraya çıkardıklarını belirten Bakan Hava, konutların bittiği devir hem bölgeye hem da İzmit’e yakışacağını, süreci Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle yönettiklerini, vatandaşlarla sürekli meşveret halinde olduklarını anlattı.

Icra Vekili Çekicilik, Kocaeli’bile hep ilçelerde, aşama adım hep riskli binaların dönüşümünü yapmayı hedeflediklerini kaydederek, “Bura zaman bir yıkım kabilinden gözükse bile vatandaşlarımız amacıyla gerçekte yeni hayatlarının önceki haset diyebileceğimiz ayrımsız tören” dedi.

Konutları kısa sürede tamamlayıp vatandaşlara konfirmasyon etmeyi planladıklarını dile getiren Kurum, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, aceleten kolaylıkla gelişigüzel alanda Kocaeli’ye hizmet sunmaya bitmeme ettiklerini vurguladı.

Çalışmaları kararlılıkla sürdürdüklerini rapor fail Icra Vekili Çalım, “Icap depremle savaş, ister kentsel dönüşümle savaş noktasında de temas ilçemizde bu projelerimizi inşallah tahsis etmek aracılığıyla Kocaeli’mizi depreme amade hale getirecek adımlarımızı inşallah atıyor olacağız. Ben şimdiden Cedit konutlarımız Kocaeli’mize, İzmit’imize, mahallemize okşayıcı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Programa, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, SELIM Öğür milletvekilleri ve hak sahipleri katıldı.

Konuşmasının peşi sıra adalet sahipleriyle tıpkı süre görüşen Nazır Gurur, henüz sonradan Kocaeli Valisi Seddar Çetin’u musahabe etti.

Burada hatıra fotoğrafının çekilmesinin peşi sıra Ilbay Müşkül, Nazır Çalım’a fayans işlemeli vazo bergüzar etti.

Kentteki çalışmaların değerlendirildiği musahabe, henüz sonradan basına sınırlanmış bitmeme etti.

Icra Vekili Çalım’dan 2/B ve tarım arazileri ile ilişkin izah

 

Nazır Çalım’dan kentsel inkılap açıklaması

 

Share: